Citat:
Ursprungligen postat av
CokeLaRock
Du vet inte vad du pratar om. Grundlagen säger inget om att du ska få använda poliser som dina personliga livvakter när du går runt o provocerar folk. Yttrandefriheten säger att du ska kunna torgföra dina åsikter utan att staten ska kunna straffa dig. Lär dig skillnaden.
Bara för att ena parten känner sig provocerad och kränkt så gör det inte huvudaktören till en provokatör.
Muslimerna skulle vinna mer på att inte göra ett skit och bara ignorera det. Istället vinner Paludan flera poänger med att göra dylika tillställningar.
Yttrandefriheten handlar inte bara om att man ska undgå statens långa arm. Den är allmän och gäller i alla lägen.
Men ok, om vi utgår från din logik, ska en SD-politiker inte kunna försäkra sig skydd av SÄPO om denne skriver något på nätet, som är helt inom lagens ramar? Är det bättre då att någon vettvilling kommer och dödar den personen? Folk kan bli provocerade och kränkta för vad som helst idag. Finns det en hotbild så ska givetvis polisen göra sitt jobb och skydda vederbörande.