Citat:
Ursprungligen postat av
HG
Dock hade de inte ens fått tillstånd med koranbränningen med 100 privata livvakter, eftersom de ändå inte hade fått tillstånd till själva jippot.
Man är ju rädd för att själva bränningen kan orsaka kaos i samhället och skapa vågor av våld på andra ställen i Malmö etc.
Konstigt att det har blivit så stor skillnad mellan Danmark och Sverige avseende politiker och polis.
Han hade inte fått tillstånd men hade fortfarande kunnat göra det och enbart riskerat böter för olovlig eldning på allmän plats. Varför måste han ha publik när han gör det? Om han nu gör detta av idealistiska skäl så behöver han ju inte en större publik. Räcker att han m, hans 100 livvakter och en bra kamera, livesändning på Youtube och en poäng är gjord.
Personligen tror jag att de styrande var rädda för upplopp a la BLM i Sverige. Och detta var även syftet från Paludans sida. Man gör det mitt under kravallerna i USA, kravaller som basunerats ut i Sverige i alla medier och vänsterslödder som försökt copycata detta i våra storstäder utan större framgång. Detta hade varit katalysatorn för sådana upplopp. Med tanke på vilka som finansierar BLM så kan man ställa sig frågande till vilka det är som finansierar Paludan.