Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Ja, det är ju tråkigt det varit så. historien talar om en grym tillvaro för människan.
Allt det där har retts ut på feminismen.
Det är ingen ursäkt för manshat idag dock. Det finns faktiskt inte någon ursäkt alls för det... och det leder till en massa sur galla som spys ut här på FB av unga män. (som ju inte var födda under den tid du talar om)
What comes around gets around...
Du har inget "manshat" värt namnet idag.
Kvinnor kutar inte runt och dödar, misshandlar eller våldtar män speciellt.
och DET är det tydligaste tecknet på att där existerar just riktat hat i ett samhälle.
Om män mördas, våldtas eller misshandlas så är det i regel av en annan man, så... självhat?
Inte heller har vi något nämnvärt juridik, social press etc riktat mot just män specifikt som liksom skulle gynna kvinnor orättfärdigt, vilket är ett tecken på att en grupp just är förtryckt.
Ingen kräver oskuld av män, ingen förbjuder män ditt eller datt.
Det enda män som grupp har skäl vara missnöjda med är att de tränas in i en mansroll som är bitvis helt absurd och bitvis inte ger dem verktyg nog att vara fullkomna människor i.
men återigen, inte kvinnor som hittat på den.
Att du har en grupp unga män idag, incels ex. som inte får sex eller familj är inte kvinnors fel. Kvinnor har ingen förbannad skyldighet alls att förse dessa män med sex eller familj, i den mängd eller sort som de anser sig själva ha rätt till.
Så lägg ner tramset om nått manshat.