Citat:
Ursprungligen postat av
RFT
Ja det förefaller som att killarnas respektive öden nu är bekräftade ganska väl.
Kvar att få fram är ju fortfarande VARFÖR två sjappade och en blev tagen av daga.
Man börjar så sakta se ljuset i tunneln någorlunda var de tre som försvann tog vägen.
Fast mycket är obekräftat och hoppas att fler uppgifter kan komma att bli bekräftade. Varför Dahlsjö och Kjell-Åke lade på en rem men inte Gay berodde säkerligen att han inte hade någon som helst "back-up". Dahlsjö hade sin familj och Kjell-Åke, som var en klipsk ung man, såg till att skaffa sig sådana nyttiga kontakter som t. ex. den kristna kvinnliga kuratorn. Dessutom hade han sin flickvän som bistod honom.
Vart skulle Gay ha tagit vägen utan pengar och kontakter som kunde hjälpa honom? Han kunde inte heller prata engelska. För Gay måste ha förstått att han hade hamnat i situation där hans liv stod på spel. Sollenstedt förstod detta fastän han inte hade något att göra med orsaken till att de tre blev tvungna till att gå under jorden.
En sak som på sätt och vis bekräftar att Gay blev mördad är hur "Fjärde mannen" reagerade. Efter att det blev känt för honom att Gay hade mördats, så blev han fullt naturligt livrädd och gick även han ut till sjöss. Sedermera har det framkommit en obekräftad uppgift att han inte hade behövt göra det men det visste han förstås inte. Varför Gay inte gjorde samma sak är inte känt. Jag kan mycket väl tänka mig att han bara gick omkring och inväntade slutet under de dagar han var i livet efter den 30 juli.
En annan sak som jag har funderat över är detta: Kom Dahlsjö och Kjell-Åke att hålla kontakt med varandra efter att deras vägar hade skilts åt?