Citat:
Ursprungligen postat av
boboslacke
Fast tänker vi efter så har det nu bevisats av PU:s undersökningar av vapen och påstådda bekännerlsebrev att SE är friad och därmed bevisat oskyldig enligt deras scenario.
De borde besinna det. Att de står nakna och utskämda med sitt förtal.
Tala om vem som matat er FIlter för vi som känner alla som satt sig in i mordet vet att ni inte lagt några 12 år inte. Då finner ni de verkliga mördarna bakom källskyddet. Det är så underrättelsefolket jobbar och de matade friskt redan i Ubåtsfrågan.
Kom igen hjälp oss lösa det nu när rumpan är bar!
Jo så är det, några bevis existerar inte och då är den oskyldige SE fortfarande oskyldig.
Man kan inte beskylla någon för ett statsministermord utan bindande bevisning och man kan inte fortsätta hävda saker som inte håller. Filters soppa är tunn och baserar sig på dålig research.
De hade behövt att åtminstone verkligen fastställa det här med utpasseringen, "osynligheten" på mpl, SE:s uppgift om LJ och fler saker. Nu är de inte trovärdiga.
Eftersom Filters redaktion åtnjuter högt förtroende i journalistkretsar och till och med tilldelats ett pris för SE-teorin så bör väl åtminstone någon eller några i dessa kretsar inse vad som skett.
Vill minnas att det redan från början - när de fick priset - var en erfaren redaktör som protesterade kraftfullt och sa att SE-teorin är alldeles för tunn och att Filter därför inte alls ska ha nåt pris.