2020-06-10, 12:15
  #1393
Medlem
Suckmesidewayss avatar
indicierna som fäller SE är därmed lång rock, keps, glasögon, att andra inte sett honom på mordplatsen. Kläderna kan tillskrivas i stort sett alla medelålders män vid den här tiden och ett par miljoner har inte heller varit på mordplatsen så i min värld har vi rätt många GM?
Citera
2020-06-10, 12:16
  #1394
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Verkisto2
Regeringen informerades tydligen om vad man kommit fram till igår. Kan det ha varit så att lösningen på fallet bedömdes av sossarna som politiskt "omöjlig", och att CP beordrades att inte avslöja vad de kommit fram till?

Det skulle kunna förklara varför presskonferensen de körde nu på förmiddagen var så intetsägande och liksom dåligt förberedd.

De hade kanske, med andra ord, förberett att presentera något annat och betydligt mera intressant.
Som Aftonbladet kunde avslöja i går har regeringen genom Justitiedepartementet informerats om händelseutvecklingen i Palmeutredningen och huvuddragen bakom åklagarens kommande beslut.

Enligt Aftonbladets uppgifter handlar det om flera möten som hållits på regeringskansliet de senaste dagarna. På flera av dessa möten ska statsminister Stefan Löfven (S) ha deltagit.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/4qM3vE/flera-moten-om-palme-i-regeringen--lofven-har-medverkat
Citera
2020-06-10, 12:16
  #1395
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stillking
Jag är svårövertygad gällande politiska konspirationsteorier men nu börjar även jag tvivla. Varför presenterades inte den utlovade tekniska bevisningen? Ngt måste ha hänt?

Regeringen sade ifrån underhand: "stopp, ni kan inte peka ut Sydafrika!" ?
Citera
2020-06-10, 12:16
  #1396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av John.Walker
Jag får inte ihop varför man har tesrskjutit vapen när de nu säger kvalitén på kulorna hade ändå inte gått att koppla till nåt vapen?

Låter helt sjukt

Läser man mellan raderna så har de fått tag på vapensamlarens revolver och provskjutit detta vapen men på grund av att vapnets pipa med tid och nyttjande eroderats som är normalt går det ej längre att tillskriva någon högre säkerhet att det är eller inte är vapnet.

----------------------------

Noterar med stort intresse hänvisningen till den "uppseendeväckande" promemorian.

Noterar att pressträffens upplägg var verkligen intressant.

"Går ej att utesluta en konspiration" samt att man sedan lägger så stor tid att gå igenom promemorian och placera den i kontext av Holmers sabotage av utredningen.


Känns som att man mellan raderna kan läsa att Stig Engström var mördaren och att högt uppsatta inom polisen sedan saboterat utredningen möjligtvis som en sympatiaktion.
Citera
2020-06-10, 12:16
  #1397
Medlem
Soterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrSokrates
Mårten Palmes frisyr skojar man fan inte bort.


Den reflekterar väl bara den oreda som döljer sig under hårbotten. Han hade väl kunnat köpa teorin om att det var Svante Thuresson som var mördaren.
Citera
2020-06-10, 12:16
  #1398
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mullret
Well. De kanske hade vapnet. Med DNA. Men sanningen är besvärande för menigheten.

De trodde uppenbarligen att de skulle kunna presentera teknisk bevisning så sent som för någon månad sedan men nu kan de inte det. Varför ändrades detta?
Citera
2020-06-10, 12:17
  #1399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DekadentThaitorsk
Faktiskt. Det är två helt olika typer av personer.

Hade utredarna hittat mordvapnet och kunnat koppla det till någon i Stig Engströms bekantskapskrets hade jag nog kunnat köpa Engström som trolig mördare, även om mycket fortfaraned är oklart. Det som framkom idag gör mig inte det minsta övertygad om att det är Engström. Christer Pettersson är en mer trolig mördare och jag har aldrig trott att det var han som sköt Palme. Total besvikelse.

Just den typ av vapen fanns ju hos nån av hans vspenintresserade grannar o h tillika bekanta.
Citera
2020-06-10, 12:17
  #1400
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Fram med uppgifterna om knarkspanare, fritidsspanare, sbgrupper o h wt. Nu bums!


Tyvärr, vi har varit alldeles för optimistiska, det vart CP ver 2.

Få se nu hur mycket hemliga handlingar som kommer fram...
Citera
2020-06-10, 12:17
  #1401
Medlem
Uteliggarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Rätt tydligt att Petersson tidigare trodde han skulle kunna lägga fram riktiga bevis men att han blivit tvungen att backa från det. Frågan är varför han tvingats backa.

Efter möte med Stefan Löfven och co?

Han gick tidigt ut i förväg och hintade tvärsäkert om god bevisning. En säker, stabil kille.
Inte ens Petersson kan vara så naiv att han inte förstått hur eländigt det här framläggandet skulle se ut.

Han har beordrats att backa, sanningen var för känslig.

Därför har han skakat som ett asplöv under hela framträdandet.
__________________
Senast redigerad av Uteliggarn 2020-06-10 kl. 12:25.
Citera
2020-06-10, 12:17
  #1402
Medlem
Nostradumbasss avatar
Ingvar Carlsson säger:

"Nu har vi iallafall en berättelse om den här kvällen som känns att...Ja, det är nog den möjliga redovisningen som går att åstadkomma".

På vanligt svenskt manér sopas all skit under den allt större socialdemokratiska mattan. Det här var det som Socialdemokraterna kunde åstadkomma - för skulle sanningen komma fram skulle det gå helt åt helvete för det korrupta system vi har i det här landet.
Citera
2020-06-10, 12:17
  #1403
Medlem
FarbrorAgges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SadEyes
GW är duktigt påstruken i tv4 iaf..

Lägg av. Han är spiknykter idag. Men på midsommarafton drar han igång sitt krökande igen.
Citera
2020-06-10, 12:18
  #1404
Medlem
JackSm1ths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Palme sa något dumt om USA. Minns inte vad det var. Så det stämmer nog.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Olof_Palmes_tal

Hanoibombningarna.
23 dec 1972.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in