Citat:
Ursprungligen postat av
outoftheblue
UK: 40883 döda
Sweden: 4717 döda
Nog sjutton har ni fler döda per miljon invånare. Källa: worldometers
Ja, vi har fler döda totalt. Ingen har påstått något annat. Men sluta för guds skull att hänvisa till Worldometer. Vi publicerar inte dit och det är ingen officiell källa. Ok?
Citat:
Ursprungligen postat av
outoftheblue
Så hur kan ni ha färre bekräftat smittade om det är som du säger att ni testat 3x så många (per miljon)?
Vi har kontroll på vår smitta och vi har minskat antalet konstaterat smittade TROTS att vi ökat testningen FJORTONFALLT. Studerar du inte de diagram jag ger dig???
Här kommer det igen:
https://forumfiles.com/zdM7P056o4/Screenshot_2020-06-09_at_19.20.45_png
Citat:
Ursprungligen postat av
outoftheblue
UK: 289140 smittade (4338/milj)
Sweden: 45924 smittade (4489/milj)
Observera nu att båda talen (döda och smittade) gäller ackumulerade värden. Det är vad som är intressant i den här frågeställningen även om jag får på känn att du försökte glida över i döda per vecka istället även om du inte uttryckte dig så väl. Men vad är poängen att jämföra det momentanvärdet med det ackumulerade antalet testade och smittade?
Förklara det om du kan, helst utan tillmälen som inte tillför diskussionen någonting.
Det har jag förklarat ett par gånger nu (senast i den här posten). Det borde ju sjunka in någon gång, tycker man...
Jag undrar faktiskt hur länge det dröjer innan UK har
färre nya smittade än Sverige en enskild veckodag .