Citat:
Ursprungligen postat av
belf
Sverige ser helt annorlunda ut. Vi är ett folk som naturligt håller avstånd till andra, ensamhushåll, åker bil, relativt hygieniska, glesbefolkat. Det är närmast en prestation att vi ligger i topp 15 av 200 länder avseende smittspridning och dödlighet. Men det betyder inte att det finns någon stor risk att vi ska råka lika illa ut som Italien och Spanien, just för att vi har ett naturligt motstånd mot epidemier.
FHM har ju medvetet försökt hålla smittspridningen (lagom) hög, inget dom berättar i raka ordalag men svårt att tolka deras samlade råd och rekommendationer på något annat sätt. Jag tror faktiskt inte deras agerande är inkompetens, utan mestadels strategi. Var FHM fått sina direktiv ifrån att rädda jämlikheten och ekonomin är oklart men det förvånar mig inte. Eftersom myndigheterna ska agera självständigt i Sverige får de så trång uppdragskostym att de knappt har någon rörelsefrihet.
Jag svarade nyss en annan att FHM s strategi är troligen som du beskriver men då måste man förklara och utföra mycket noggrannt organiserat skydd av 65+ befolkningen men så är ju inte fallet. Eftersom detta inte organiserats och heller inte mycket starkt förklarats så kan inte taktiken förklaras på annat sätt än att politikerna ser höga födstal bland äldre som accepterat.
När man dessutom inte testar äldre trots att de har symptom och att de inte kommer få vård om det är brist på vårdplatserutan de kommer dö "hemma" och då hsr regler utfärdats att dessa ska inte klassas som C19-fall eftersom det inte är testat. Däremot ska liksäck användas och märkas "Smitta" !!! (Enl. Mats Ericsson, docent snestesi och intensivvård på twitter)
Detta kan sluta riktigt otäckt fast inte enligt FHM s officiella statistik.