2020-03-21, 23:20
  #87757
Medlem
Draifoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gloriouslife
I fortsättningen beskriver hon sina varma nära nätter
med Beholder.

Vi vet att hon hade DNA från tre olika "vänner" i sina
otvättade trosor.

Så hur mycket ni än vill skönmåla henne så visar FUP
och bevisen att hon var en lögnare.

Hon har svartmålat sig själv.
Ansvaret för att brottet nu förblir ouppklarat vilar helt på staten. Ni kan inte skylla det här på brottsoffret.
__________________
Senast redigerad av Draifos 2020-03-21 kl. 23:27.
Citera
2020-03-21, 23:22
  #87758
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av T34Panzer
Här kommer lite ur förhöret:

149/237

FL2: (läser ur SD o JGs chat) ”Att du sa att du kunde ta livet av henne, det har jag inte berättat iförhör.” Det är det Jerry är oroad över.
(tyst ca 20 sekunder)
FL1:Hur uppfattar du det här?
MT: Hur jag uppfattar... vad, vad är det du vill att jag ska svara på? Hur jag uppfattar det där?
FLI: Mm
MT: För mig är inte det här nåt nytt
FLl: Nej
MT: Såjag ...
FL1: Kan du utveckla det? Att det är inget nytt
MT: Det här har jag och Stefan pratat om. Eem, ja
FL1:Berätta
MT: Det här kanske var 2014, har vi pratat om det -15 kanske. Eem han sa att under din sjukdomsperiod så var det så jobbigt så att jag funderade ett tag på hur vi skulle kunna avsluta hela familjen, för det var så, du var så dålig, under den tiden. Och det fanns ingen hjälp att få. Det fanns en önskan ibland. Eem precis som jag själv hade en önskan över att jag inte ville leva och det visste han. Eem... och det var, som sagt, under den tiden. Så det här är inget nytt, det här har vi pratat om
FL1:Mm och när har ni pratat om det här då?
MT:Oj! 2016 kanske
FLl: Mm, mm. Aja, så det här är samtalsämne som ni har haft tidigare? MT:Ja,ja
FL1: Och det är, du tycker inte att det är nåt konstigt att han önskar dig livet?
MT: Nej faktiskt inte, när man har en sjuk anhörig så är det väldigt, väldigt många som reagerar så
FL2:Mm
MT: Att dom önskar att det vore bättre, för den personen lider så pass mycket
FL2: Men...
MT: Det är inget konstigt sjukdomsscenario
FL2: Och då var planen att ta med sig barnen också? Ska jag förstå det så?
MT: Eem... ibland, för då skulle det vara hela famiijen
FL1: till och med, tänker att hela familjen ska förintas, och det är väl så man får tolka det då om du säger att det är hela familjen, inte bara du. Det måste ju vara fruktansvärt jobbig situation
MT: Eem... helt ärligt, så... eem... vi pratade om det, jag har en förståelse för det för jag vet hur det är att se dom anhöriga som har sina svårt sjuka. Jag jobbar med det dagligen. Jag vet att det är många av dom som har den önskan, som också uttrycker det
FL1: Mm men tycker du ens att det är okej att Stefan önskar livet av både dig och barnen?
MT:Där och då när jag var som sjukast gjorde han det
FLl: Jaa, aa men skulle det vara...
MT: Eem men framförallt
FLI: ... en okej tanke? Att hela familjen ska förintas?
MT: Det är...
FL1: Du är inte ens, du är inte ens liksom förvånad över det här?
MT: Nej, jag tänker inte svara eftersom du börjar avbryta, så det är inte så (ohörbart)
FL1: Nej men fortsätt gärna
MT: Nej nu vill jag inte fortsätta faktiskt

Tack. Ha ha ha. Så det är HD som pratar här. Jahaja. De verkar ju passa ihop i alla fall.

Vad var det hon var dålig i då? Var det depression? Jag kan ju iofs förstå att det är en del av depresssionen. En bemäktigandeform eller försök att återta total kontroll, illusoriskt eller i vrickad bemärkelse förstås.
Citera
2020-03-21, 23:23
  #87759
Medlem
StudebakerHog666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snor-Johan
Ge upp dina förbaskade smutskastningskampanjer mot dom som har curage nog att vara ärliga. Det är två poliser som hatar en mördad trebarnsmamma och du hatar sanningen.
------------
Aktbilaga 145 huvudprotokoll sid 17.

Jag och Eric åker först hem till Lena för att göra ett närsök. Det första som slår mig när vi
kommer in i hennes hem är att det är väldigt mycket saker överallt. Automatiskt drog jag
liknelser till ett hem där en missbrukare bor, men inte alls lika ofräscht. Bara väldigt mycket
saker, men inte avsevärt stökigt. Jag fick känslan av att hon är en person som har mycket för
sig och inte riktigt hinner med eller prioriterar att ha ordning hemma.

Exempelvis i hallen låg det en jättestor hög av skor, jackor och andra saker, i vardagsrummet stod det högar av saker
framför bokhyllorna som också var fyllda till bredden. Uppe i sovrummen stod möblerna lite
hur som helst och det var även där väldigt mycket saker i alla rum. På köksbordet som stod på
nedervåningen hittade vi några små paket som var halvt inslagna. Vi hittade inte någon
mobiltelefon som tillhörde henne, heller ingen plånbok som låg synligt.

Det fanns inga mediciner i skåpen som tydde på någon form av missbruk av tabletter. Jag kollade i
soptunnorna och kunde inte hitta tablettkartor där eller synligt framme. Vi kunde inte se några
tecken på strid, vi kunde inte hitta något alls som vi tyckte tydde på att något hänt i hemmet.

När vi var klara i boningshuset gick vi till tvättstugan, där kunde vi inte heller hitta något. Vi
får information från RLC om en jobbarkompis vid namn Marie. Vi ringer henne för att prata
om Lena. Marie har ingen speciell information som kan ge oss något i söket. Hon berättar att
Lena träffat någon kille men att hon inte vet så mycket om det. Vi bestämmer att hon ska ringa
in till polisen igen om Lena inte dyker upp på jobbet när hon ska börja. Efter detta ringer jag
till YB Rasmus Eriksson och drar det vi fått fram.

Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
Du kunde ju i rättvisans namn ha fetat fortsättningen på meningen och även de två följande.

Citat:
Ursprungligen postat av Snor-Johan
Skiter fullständigt vem eller hur många pastorn knullar. Vad jag vänder mig mot att ni sanningsvidriga tycker så illa om det att ni går bananas över att Lenas egna ord om männen delges tråden.

Att Lena levde som en knarkare (enl, polisen ) och missbrukade män istället för droger går inte dölja. Hon har själv vid flera tillfällen beskrivit sin oförmåga att bryta med Stefan som om hon varit knarkberoende. Är Stefan skyldig var han heroinet som ändade hennes liv .

Antar att du med knarkare syftar på det första av dina inlägg.
Ja du... jag ”anar” ett mönster.
Citera
2020-03-21, 23:26
  #87760
Medlem
Reviewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Absolut, stor skillnad på att känna att man inte klarar av situationen och att sedan prata om att döda barnet.
Dessa gränser verkar ha flyttats på för SD på ett helt naturligt sätt. Att HD även hon tillåter sig ha sådana tankar är skrämmande.
Andra barnet ska ha haft kolik, gluten- och laktosintolerans. - Hur kunde det komma sig att hon som sjuksköterska med egen glutenintolerans, missade vad som var fel under så lång tid? Man borde tidigt ha insett orsaken till det dåliga måendet hos flickan och åtgärdat detta genom att omgående plocka bort gluten och laktos från kosten. Varför stod de båda så handfallna, kan man undra. - Var fanns omsorgen och lyhördheten inför barnets reaktioner?

Familjesituationen var stressfylld och båda brast här i copingstrategier. Det är troligt att SD med sina psykopatiska drag inte heller klarade av att knyta an till ett barn som inte betedde sig som förväntat. Utåt sett påstår han sig värna om de svaga, sjuka och handikappade. I själva verket är det tvärtom.

Vad han inte inser är att HD vid tillfället är psykiskt sjuk, han tar henne på orden istället och börjar googla för att göra sin sambo till viljes. Tidsmässigt borde detta ha utspelat sig 2006-2007.
HD insjuknar återigen omkring 2011. SD har vid tidpunkten fått upp ögonen för LW och börjar uppvakta henne. Hustrun sjunker allt djupare ner i ett svart hål av depression och avstängdhet. Nu vaknar återigen planerna på döden som en befriare, denna gång för samtliga familjemedlemmar. Förutom den som erbjuder sig att utföra brotten; nu hade han ju LW och såg en framtid med henne istället.

Att HD försvarar och normaliserar deras gemensamma planer, är bara ett mått på hur pass dysfunktionellt hennes beteende är. Min bedömning är att hon liksom SD, brister i emotionell empati.
Citat:
Att HD i förhör verkar helt "blasé" när hon ställs inför dessa uttalanden känns väldigt konstigt. Jag begriper mig inte på henne.

Ibland kan ja få en känsla av att hon är som en robot, eller en marsian som försöker låtsas vara en riktig människa, men misslyckas.

Om hon nu vill dölja något, varför spelar hon inte med lite?
Uppfattar detsamma. Till viss del är hon förstås avtrubbad av olika mediciner som kan fungera dämpande på känslolivet. Hon uppvisar starka försvar och trotsighet under förhören i sept - 19, svarar fåordigt och högst motvilligt på frågorna.
Å andra sidan har hon vid den här tiden visat sig mycket kompetent på sin arbetsplats under ett helt års tid. Fritiden går åt till att jaga burkar och lösa svåra pussel.
Därför kan man ana att hon spelar något av en roll i förhörsrummet.
Citera
2020-03-21, 23:28
  #87761
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Beh.ass.
Anmäla som polisen gjort till Socialen ang. barn i fara finns i utredningen nånstans. Jag har ett foto på anmälan i vart fall.
HD bekräftar att SD och HD tidigare haft en dialog om att göra slut på lidandet som det innebar att ha ett kolikbarn samt för att HD själv skulle slippa lida av sin egna sjukdom.
Knäppt, jag vet. Men det står så i anmälan och HD bekräftar riktigheten i det. Anmälan är upprättad 200128.

Kan det röra sig om en praktikalitet, alltså att de formulerar en historia som berättigar dem professionell hjälp från det allmänna? Det är ju adekvat beteende att be om hjälp när man upplever vanmakt. Och kollektivt suicid kanske har sina poänger därvidlag. Alltså, som skäl, inte att man gör en Bjärred...

Risken är väl fördtås, teoretiskt, att socialen placerar tonåringarna i fosterhem.
__________________
Senast redigerad av Lonnrot 2020-03-21 kl. 23:31.
Citera
2020-03-21, 23:31
  #87762
Medlem
Draifoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Har man ett stort hål i sitt bröst; ett stort hål som blev till redan när hon var spädbarn; som sedan fylldes på under hela livet, då är det inte lätt att fylla det hålet.

Jag vet det av erfarenhet. Jag har haft en kamrat som levde med det hålet. Den personen försökte inte fylla det på samma sätt som L*ena. Men hålet behövdes fyllas. Och lät sig inte fyllas.
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Kan det röra sig om en praktikalitet, alltså att de formulerar en historia som berättigar dem professionell hjälp från det allmänna? Det är ju adekvat beteende att be om hjälp när man upplever vanmakt. Och kollektivt suicid kanske har sina poänger därvidlag. Alltså, som skäl, inte att man gör en Bjärred...

Risken är väl fördtås, teoretiskt, att socialen placerar tonåringarna i fosterhem.
Citat:
Ursprungligen postat av Reviews
Att HD försvarar och normaliserar deras gemensamma planer, är bara ett mått på hur pass dysfunktionellt hennes beteende är. Min bedömning är att hon liksom SD, brister i emotionell empati.
Jag har svårt att se att ni empatiker skulle kunna bidra till ett uppklarande av brottet.
__________________
Senast redigerad av Draifos 2020-03-21 kl. 23:48.
Citera
2020-03-21, 23:50
  #87763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
Jag har också tre dokumuent/bilder. Det verkar som om det är scannat.
En del sidnumreringar syns ej (vilket jag utgick ifrån att de gjorde) men om du då i så fall tar och tittar på sidan efter uppräkningen av männen - där står det jag citerade. Och det är sidan 1092.
Jag har laddat ner från Jottacloud, vet ej var du fått dina dokument ifrån.


Det där med att en kvinna ANTAS ligga med alla karlar hon pratar med är vanlig bullshit. Ett par stycken kanske.

Oftast avundsjuka/missunnsamhet bakom sånt skitsnack.

Räcker med att mannen kliver innanför ens dörr på kvällen och ut genom den på morgonen och att nån ser detta för att onda tungor ska börja glöda.

Själv har jag haft både män OCH kvinnor hemma över natten som enbart har sovit på min soffa. Inget mer. Manliga vänner, ja just vänner, som av olika anledningar inte kan ta sig hem sent på kvällen.

Men folk älskar en saftig "intressant" lögn mer än en mindre intressant sanning. Många har så tragiska egna liv att de måste nedvärdera andra via sunkigt skvaller. Sorgligt.

Mycket av skitsnacket om LW i tråden härrör från just förtal. Magsura trista typer.
-----
Ja, Jottacloud är bra eftersom dokumenten tycks komma i
ordning där. / Man ser sidmarkeringarna mitt upptill i marginalen. Iaf gör jag det.
__________________
Senast redigerad av zilvereko 2020-03-22 kl. 00:09.
Citera
2020-03-21, 23:55
  #87764
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Själva brottet vet vi ännu inte mycket om, men vi vet nu desto mer om processen mot SD. Åklagaren Åsa Hiding har alltså efter en nästan två år lång process mot SD äntligen väckt åtal. Det har skrivits hundratals tidningsartiklar om den här processen, och åklagaren har haft tydligast stöd från lokaltidningen NA och Aftonbladet. Även den kristna tidningen Dagen har bidragit med någon enstaka egen berättelse om SD. Det är ingen lätt historia att sammanfatta det här, med bristande ledarskap, frikyrklighet, lojal lokalmedia, radikalfeminism, och framförallt det diplomatiska spel mellan alla dessa aktörer som sedan ledde fram till rättegången. Här följer min egen tolkning:

De rättsvårdande myndigheterna i Örebro består inte uteslutande av kriminologiska ignoranter. Där finns säkert även de som är öppna för tanken på att SD kanske inte har någonting alls med LW:s försvinnande och död att göra.
Hjärstamordet fortfarande olöst – fem poliser arbetar heltid med fallet: "En del tror vi kört fast"
https://www.na.se/logga-in/hjarstamordet-fortfarande-olost-fem-poliser-arbetar-heltid-med-fallet-en-del-tror-vi-kort-fast
SD hade med större förståelse för hur spelet går till troligen kunnat undgå rättegång, han snackade för mycket i förhören. Han vet troligen ingenting alls om mordet, men trasslade in sig lite i förhören i sina försök att bortförklara påstådd/antydd bevisning som egentligen inte fanns (och härav det trista mörkandet av vad som nu faktiskt sägs i rättegången). Interna strider inom rättscentrum var avgörande för att processen kom till. Åklagarsidans dominerande "parti" med företrädare som Ulla Gustavsson (som fattade häktningsbeslutet 2019) ifrågasattes till slut av lagmannen Björn Lindén, som trots åklagarens jävsinvändningar lyckades personligen ta över handläggningen 2020. Reellt hot om fällande dom mot SD förelåg sannolikt aldrig, det skulle Lindén inte tillåta (fast det här visste ju inte den naive SD).

Problemet är antagligen att försvarets/SD:s berättelse troligen är sannare än åklagarens, om än lite otydlig pga. förhörsledarnas förutfattade uppfattning om SD:s skuld. Själva förundersökningen i form av DNA-spår och en stor mängd karaktärsvittnen är inte särskilt övertygande. Detta har gjort att somliga till och med framkastat att en fällande dom knappast ens kan ha varit ett realistiskt utfall av rättegången, utan att det snarare handlar om helt andra saker.

Och nog är det väl lite märkligt att ingen av åklagarens trogna följare här i tråden svarar på det här inlägget.
Mja vad ska man ens säga om det här tramset? Verklighetsfrånvänt. Hade inte SD suttit häktad hade jag varit övertygad om att det var han själv som skrev.
Citera
2020-03-21, 23:58
  #87765
Medlem
gloriouslifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Bra där.

Har du läst fortsättningen?

Där beskriver hon sina varma nära nätter med Beholder.

Vi vet ju att hon ljög när hon påstod att hon inte låg
med dem.
Citera
2020-03-21, 23:59
  #87766
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Parasolltroll
Utmärkt sammanfattning av HDs alla sätt att inte svara på frågor, tack!
Jag har inte haft tillfälle att se eller höra hur Hanna är och hur hon talar, det skulle vara väldigt intressant för att göra sig en bild av HUR hon säger det. Är det hennes egen vilja att dölja något eller är det SDs vilja att hon glömt allting?
Mycket märkligt att hon inte sitter häktad och lika misstänkt som SD.

Ja, vi har läst förhören några gånger och försökt visualisera hur det kan ha sett ut.
Det mest objektiva, tycker jag, är att när HD är kallad till vittnesförhör så är hon betydligt mer pratsam även om mycket av meningarna består av utfyllnad (ehh, umm, liksom, ungefär som, jag vill minnas det som så men är inte säker...) medans förhören under häktningstiden hösten 2019 är mer bestämda (svarar inte på det, vill inte spekulera, fråga Stefan, osv...) och HD är mån om att inte säga något som utredarna kan haka upp sig på och hålla henne till last för i ett senare skede. Om det är smart uträknat av HD eller bara enklast möjliga taktik hon håller sig till, låter jag vara osagt.
Kontentan blir hur som helst: HD medverkar inte i förhören under häktningen och det är klandervärt på alla sätt och vis. Det handlar om mord.
Det finns även en del symbolik i fallet; LW tog bort 17 cachar som HD inte varit med på men som hon stod med på i loggarna. Enligt rättsläkaren fick LW motta 17 slag mot huvud och ansikte.
Jag vill även minnas att Stefan tog av sig giftasringen den 17:e (september), kan någon bekräfta detta?

Nu när så många engagerat sig och vänt på många, många stenar hos D*avidssons och LW framträder saker som är obehagliga att ta in. Som ex. hur D*avidssons på allvar kan planera att döda sitt koliksjuka barn och HD för att minska lidandet, att SD faktiskt skriver till LW att han ska ta livet av henne och ett av LW och UW:s barn (A*on).

Nu när frågan varit upp tidigare idag om HD:s lämplighet som sjuksyster kan vi bara konstatera att HD har normalt goda vitsord från de kollegor som hörts och det verkar inte föreligga hinder för hennes yrkesutövning vs. psykisk (o)hälsa i det som framkommit i förhören.
Jag tycker dock att vi även kan se på HD med en helhet som utgår ifrån allt som kunnat beläggas om henne som person och då känns det inte som att jag skulle vilja bli vårdad av henne. Inte heller skulle det kännas tryggt om hon hade vårdansvar för någon av mina anhöriga. Och jag skulle för allt smör i Småland inte vilja ha henne som kollega om jag jobbat i vården. Men det är en högst subjektiv uppfattning.
Det är svårt att bedöma en persons vandel men med det vi faktiskt vet om HD gör mig skeptisk till att hon har en normal etisk och moralisk kompass som är lämplig för hennes yrkesval, även om det inte föreligger något hinder för hennes anställning inom landstinget.
Förmodligen går det inte att anföra klander mot henne så hon blir av med sin legitimation som sjuksyster men om det fanns så skulle nog flera här i tråden omgående lämna in en ansökan om det.
Så illa som HD medverkat i förhören under häktningstiden är svårt att sätta etikett på men Panzer har skrivit tidigare att det är att jämföra med gängkriminellas medverkan typ, och jag är beredd att hålla med.
Det usla och fega kräket kommer förföljas hela livet med misstankarna om att hon vet mycket mer om mordet på LW än vad hon sagt i förhören. Det spelar ingen roll om SD blir dömd för mordet eller inte, HD har inte medverkat till ett uppklarnande i förhören. Inte minst kommer LW:s barn och LW:s f.d. make att hålla henne ansvarig som delaktig i detta. Sen vet jag inte om LW:s anhöriga har en kristen grundsyn men det torde vara en allsmäktig prövning att förlåta HD för hennes tillkortakommanden i förhören.
Hur HD och SD:s gemensamma barn ska tänka framledes om sina föräldrar, med tanke på strössel-förhör och mordplaner, kan jag inte ens föreställa mig. Det finns säkert många fler incidenter dessa barn genomlidit som vi inte vet men det är givetvis bara spekulationer från min sida. Om de någon gång i framtiden läser den här tråden så ska de, precis som LW:s anhöriga, känna att de har allt stöd från oss som medmänniskor i allt gott de företar sig och kommer göra för andra människor!

Att HD har/hade ett stort engagemang inom geocaching verkar bevisat. Likaså tror jag att det nätverk som finns/fanns runt henne och SD är uppmärksammat på den här tråden och har läst FUP:en själva och tagit ställning och kanske kommit fram till samma slutsats som många av oss här i tråden: HD vet mer. HD kunde varit mer behjälplig i förhören med polisen. Om det inte är uppmärksammat inom geocaching-sfären ännu så hoppas jag att någon tar sig an den uppgiften och informerar väl valda personer.
Vad psykisk balans anbelangar så kommer ångestdjävulen att göra sig påmind hos HD med allt större kraft med tiden. Detsamma gäller för JG även om han verkar vara en lite trögare variant rent förståndsmässigt.

Det finns ett litet, litet (tids)fönster för HD att reparera sitt rykte, återfå något av sitt värde som människa och som person och få någon sorts förlåtelse eller möjligen förståelse. Och det är att ta kontakt med polisen direkt.

För några dagar sedan skrevs det i tråden ånyo att Jerry Gray tagit kontakt med gemensamma bekanta och kampanjar för att D*avidssons är oskyldiga. Jag kan inte bekräfta detta själv i nuläget men litar på uppgiften då det förekommit förut enligt flera källor.
Om inte annat så har JG blivit påkommen med att ha raderat konversationer ur sin telefon vilket han själv erkänt då polisen kan styrka det men inte återskapa det raderade innehållet ännu. Det tilltaget räcker för mig personligen för att dra undan mattan under hans fötter. Även JG är avlönad genom skattemedel via sin arbetsgivare på Örebro Universitet om det är någon som missat det.

Till familjen Wesström, UW med barn och barnen D*avidsson: Vi är många som är med er i nuet och framtiden, bara så ni vet att ni har många att hålla i handen när det behövs!
__________________
Senast redigerad av Beh.ass. 2020-03-22 kl. 00:02. Anledning: Tillägg
Citera
2020-03-22, 00:00
  #87767
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
Jag har också tre dokumuent/bilder. Det verkar som om det är scannat.
En del sidnumreringar syns ej (vilket jag utgick ifrån att de gjorde) men om du då i så fall tar och tittar på sidan efter uppräkningen av männen - där står det jag citerade. Och det är sidan 1092.
Jag har laddat ner från Jottacloud, vet ej var du fått dina dokument ifrån.

Fullständigt korrekt!
Citera
2020-03-22, 00:02
  #87768
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maviel
Svartmålat sig själv??? Jag upprepar hon var obunden och i sin fulla rätt att ligga med vem hon vill. Att ligga med en gift man är ju olämpligt men ärligt talat den som gör fel där är ju den gifte mannen.

Helt rätt. Visserligen är det olämpligt att ge sig i lag med en gift man. Omoraliskt om man nu svänger sig med en perfekt moral själv i alla lägen.
Men den som främst i såfall när klandras är väl mannen som bedrar din fru? Eller frun som bedrar sin man? Vänsterprasslet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in