2020-02-28, 17:03
  #80065
Medlem
GilGrissom82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lillarumy
Var så snäll och redogör för hur du ser att det är ett indicie mål enbart?
Du har ju tidigare påstått att ingen teknisk bevisning finns, medans jag har pekat på blodspår på SDs tvättmaskin, kläder och skor?
Även SDs dna på LWs ring torde klassificeras som teknisk bevisning.
Hur mycket ska krävas av en teknisk bevisning enligt dig, en videoupptagning i full hd?

Det du nämner är ingen teknisk bevisning som med säkerhet binder honom till BP.
Citera
2020-02-28, 17:04
  #80066
Medlem
T34Panzers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag tror att rätten inte köper denna förklaring.
Alltför okunnig i av värdet av den bedömningen (alltså att det inte är trovärdigt). Jag funderar på om det räcker med att förklaringen är otrolig.

Kanske försvaret nu kontrar med en smartare förklaring.
Att SD misshandlat L*ena hemma hos honom vid något tillfälle. Alltså det kan finnas andra förklaringar till att det finns blod hos honom. Och att de dessutom är geocachare och skadar sig ofta. Det kan ha kommit dit vid något/några annat/andra tillfälle/en.
Det är ju ändå åklagarens skyldighet att kunna bevisa att det har med mordet att göra.

Men som jag ser det (lekmannamässigt) känns det som att det finns alltför många sådana indicier, var och en inte så starka. Några är dock starkare. T ex blodet innanför hans plös. Om det finns hans blod innanför hennes ring. Och tillsammans kan de bilda en kedja. På det alla hans förbättringar och anpassningar av historien när bevisen läggs fram för honom.

Jag tror att barnmorskan också kommer att vittna om att hennes slida och livmodertapp såg helt normala ut och inga blödningar syns. Tror att den biten är avklarad.

Att HD dessutom berättar att L*ena berättat detta, gör inte SDs berättelse trovärdigare.
Tvärtom!

Då förstår man att han har matat andra med falska uppgifter, allt för att rädda sig från blodinvasionen i hans hem
.

Spot on!
Visst rimligt tvivel och allt, men detta är så överdrivet att det blir dråpligt.
Med tanke på den iskyla som rådde mellan LW och HD. ”Livstidsförbud”...
Citera
2020-02-28, 17:06
  #80067
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Carinah78
Tack!
Glad att du inte skäller på mig.

Kan f ö meddela att jag omfattar 'Reimers doktrin' i så motto att HD har kommit alltför snabbt ur askan (läs: häktet) utan att för den skull i elden (läs: att vara fortsatt misstänkt).
Åkl Åsa Hiding övertygar INTE i den delen!

HD/SD -partners in crime? And LOVE!


Njema problema, jag tycker ju att du är en frisk fläkt i den här tråden.

Vi är helt ense i att MGK kom alldeles för lindrigt undan i den här soppan, min tro är ju att hon var minst anstiftare till eländet, som jag skrivit förut, vore ju den optimala hämnden att slå ihjäl sin rival och låta sin otrogna gris till karl ta straffet.
Citera
2020-02-28, 17:08
  #80068
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av viperstyle
Nä jag har också funderat på detta till och från.

Nu är jag ingen dataexpert direkt men på min bärbara HP kan jag välja i inställningarna för systemuppdateringarna vilka som ska installeras, vilken dag och vilken tid. Sen görs detta automatiskt utan att jag behöver göra något på plats.

Jag är inte heller någon dataexpert.

Tänker att det borde kunna avläsas om någon har programmerat in en tidpunkt för uppdateringar?
Citera
2020-02-28, 17:09
  #80069
Medlem
Lillarumys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GilGrissom82
Det du nämner är ingen teknisk bevisning som med säkerhet binder honom till BP.

Var har jag påstått det?
Jag hävdar att det finns teknisk bevisning mot SD, inte nödvändigtvis att det binder homom till BP.
Fast indirekt gör det ju det, eftersom fyndplatsen är brottsplatsen.
Citera
2020-02-28, 17:11
  #80070
Medlem
GilGrissom82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schazz
Enligt händelserapporten aktbilaga huvudprotokoll sid 224 om jag kollat rätt, så finns det fem st händelserapporter från LWs adress under de senaste tio åren. Försvinnandet är inte medräknat. Rapporterna är oläsliga men kanske kan den som har originalet tala om vad dessa händelserapporter handlar om?

"... I slutet av dokumentet redovisas fem st händelserapporter som rapporterats från Byal*gsgatan 4A dom senaste 10 åren..."

Citat:
Ursprungligen postat av Trie
Skadegörelse 2014-07-07 03:28
Bråk 2016-04-20 17:06
Fylleri 2008-12-22 23:23
Misshandel 2017-01-10 00:23
Kontroll av person/fordon 2016-11-08 00:43

Alla händelser behöver inte ha inträffat på den aktuella adressen, utan kan ha hänt ute på gatan.

Jag tolkar det som att händelserapporterna är specifikt kopplade till (eller i relativ närhet) till adressen och inte till respektive datums bostadsrättsinnehavare.

Därför torde händelserapporten avseende fylleri inte omfatta LW eller någon i hennes krets, eftersom den skedde år 2008 innan hon flyttade till adressen. Detta förorsakades troligtvis av en tidigare boende på adressen.
__________________
Senast redigerad av GilGrissom82 2020-02-28 kl. 17:58.
Citera
2020-02-28, 17:13
  #80071
Medlem
T34Panzers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fotoalbuns
LW beskrev ju vänskapen som ren magi ( i alla fall i början ?)..
Sen när han vill avsluta det hela och hon vägrar vet han ingen annan utväg än att visa med hela handen.Ändå är hon trögfattad.Hur kan man vilja ha någon som inte vill veta av en?

Precis som du själv, alltså?
Du har ju noll insikt hur en sådan här destruktiv typ av relation fungerar, rent psykologiskt.

Läs och lär:


”MEN VARFÖR STANNADE DU KVAR?”
Är en vanlig fråga (ofta med lite anklagande ton) till offer av misshandel när de väl tagit sig därifrån och vågar berätta om vad de varit med om. Det är jättesvårt att förklara, inte minst för att faktorerna är många och diffusa innan man blivit medveten om dem.

En orsak är ”Trauma bonding” eller ”Trauma bindning” som somliga översätter det med på svenska, det har blivit ett känt begrepp som ofta refereras till som ”Stockholms syndromet”. Det namnet uppstod efter gisslandramat på Norrmalmstorg i Stockholm 1973 där några ur gisslan blev vänner med gisslantagarna och tog dem till försvar när dramat väl var över. Jag tror tom det slutade med giftermål i något av fallen. Hur som helst så beskriver det fenomenet när offret binds närmare till förövaren pga av faran han utsätter henne för samtidigt som han blir hennes enda klippa att hålla fast i.

I en mer lättsam form så har somliga använt det för att i dating stadiet av en relation snabba på anknytningen genom att åka en läskig berg-och dalbana eller se en skräckfilm tillsammans. Men i en mindre lättsam form så används det för att knyta ett offer till sig och ta ifrån dem förmågan att vilja rymma. Men detta är bara en del av förklaringen till trauma bindningen.

Tvära kast mellan eufori eller förtvivlan. Trauma bindningen uppstår genom att förövaren pendlar mellan att vara ”varm” och ”kall” mot sitt offer. Han tar sitt offer till höga toppar av lycka och svänger snabbt ner till lika djupa dalar av olycka. Offret lever hela tiden på minnet av de fina stunderna och hoppet att få uppleva det igen.

För att förklara detta fenomen har det jämförts med laboratorieråttors beteende när de har en knapp som de ska trycka på för att få mat. Ställer man sedan in knappen på att slumpmässig förse råttan med mat så vet råttan inte längre när eller hur många gånger den ska trycka för att få sin mat. När relationen mellan knapptyckandet och maten blir oförutsägbar så går råttan in i en besatthet och trycker på knappen tills burens golv fylls med mat. Råttan blir beroende av att trycka på knappen (i förhoppning att det ska fungera förutsägbart) och knapptyckandet blir viktigare än något annat, precis som en spelare vid en spelmaskin på kasino.

På samma sätt blir ett offer av psykisk misshandel närmast besatt av att försöka få ett sunt och kärleksfullt bemötande från psykopaten/narcissisten. Att få hans bekräftelse och kärlek blir viktigare än någonting annat, inklusive ens egna behov. När belöningen väl kommer så sorteras alla dåliga minnen bort och man är bara så lycklig och tacksam att allt är bra igen. När omgivningen försöker påminna dig om det som han utsatt dig för innan så förnekar eller förklarar du bort det.”


https://livetefterpsykiskmisshandel.com/2018/01/26/trauma-bindning-varfor-det-ar-sa-svart-att-lamna/
Citera
2020-02-28, 17:19
  #80072
Medlem
StudebakerHog666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
Har nu övergått till att läsa FUP på dator istället för på mobilen (ledig dag) och det är en salig röra av mail, datorer, chattar, mess...

Det som rör till det ytterligare är att på vissa sidor så ligger det som "rubrik/etikett" överst på sidan och den täcker över viss information om när korrespondens ägt rum.

Ett annat ämne:
Det första jag läste i FUP var korrespondensen mellan SD och HD.
Där tycker jag att det framkommer lite varstans att SD verkar ha det lite knapert.
Han nämner sitt tomma lönekonto, tjafsar om en elräkning på några hundralappar, ska ha loppis etc.

Tycker att det är intressant i sammanhanget, inte minst med tanke på Honans grävande om Geotouren.

Citat:
Ursprungligen postat av Philomena
Det har talats om möjligt ekonomiskt fiffel med geoturen som de anordnade. Se i tråden för Honans gräv om detta. Frågor har ställts om hur paret D haft råd med allt resande också.

Citat:
Ursprungligen postat av viperstyle
Genom FUP har påvisats hans ekonomiskt pressade situation efter skilsmässan dessutom finns hans kontoutdrag bifogade. Så matten är inte så svår.

Genom att få HD och flytta tillbaka in i huset igen skulle hon betala både lån och löpande utgifter, SD skulle slippa/kontrollera strypkopplet HD har på honom -att det är hennes goda vilja på vilken han kan bo kvar i huset då han ej fick lån och pengarna för och bo kvar kommer via henne.

Han fattar att när HD träffar en ny kommer de vilja ha ett gemensamt boende och hon behöver pengarna. Därför blev det akut move när det eskalerade mellan HD och Sillen.

I annat fall måste SD lämna huset för han kan inte pynta för det själv.

Sen finns det andra fördelar som att HD sköter markservicen och barnuppfostran något SD bevisligen inte kan hantera särskilt väl. Det ger han både fritid och ansvarsfrihet att hålla på med annat..

Han äger och hon pyntar in. Han säkrar sin ekonomiska trygghet och levnadsstandard.

Han har säkert inga planer på att gifta om sig med henne. Det ger också att den dag de separerar, kanske när barnen är större, gör han, som ägare, vinsten på huset inte hon.

Och allt är ren spekulation från min sida

Jag tror att det ekonomiska motivet inte är att förakta. Kan ju vara en av dropparna som fick bägaren att rinna över.
Citera
2020-02-28, 17:23
  #80073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag är inte heller någon dataexpert.

Tänker att det borde kunna avläsas om någon har programmerat in en tidpunkt för uppdateringar?

Rimligen bör det registreras i några logar men jag vet faktiskt inte.

Men å andra sidan om man kan se att uppdateringar gjorts just vid den tiden håller knappast MGM story fullt ut heller.

I annat fall sker ju automatisk uppdateringar vid specifik tidpunkt, alltså leverantörsinställningar.
__________________
Senast redigerad av viperstyle 2020-02-28 kl. 17:42.
Citera
2020-02-28, 17:28
  #80074
Medlem
GilGrissom82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Sökningen Vi i femman" har vi diskuterat lite tidigare.
Nu har jag verkligen inte hängt med i tråden, så kanske missar något ytterligare.

https://www.flashback.org/p70399548#p70399548
https://www.flashback.org/p70399976#p70399976
https://www.flashback.org/p70400064#p70400064
https://www.flashback.org/p70400931#p70400931

Om det hade varit någon i familjen, då borde utredarna veta det vid det här laget. Sökningarna får en att associera till ett barn annars.

Min tanke är att det kanske skulle kunna vara ett försök att få till ett alibi, ett av flera. Men lite långsökt kanske. SD kanske trodde kanske att det inte skulle upptäckas?

Citat:
Ursprungligen postat av uncommon-name
/../
Inte relevant i mitt inlägg ovan, men slänger ändå ut att A*** är 12 år och går i femte klass 2018.
Tänker på sökningen "Vi i femman"? Men ni kanske redan har behandlat ämnet?

Rent hypotetiskt skulle kanske en vuxen ha gjort de första sökningarna på orden "Stef*n, H*nn*, Min aktivitet samt Google Maps-sökningen som bl.a. verkar gå till en återvinningsstation i Varbergaområdet.

Den vuxne kan därefter ha lämnat datorn påslagen med inloggningen kvar, gått iväg från datorn, varefter något barn satt sig och gjort en sökning på något eget intresse (typ Vi i femman) utan att veta att datorn fortfarande stod inloggad som LW. Spekulation.
Citera
2020-02-28, 17:32
  #80075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Elsa2020
Även jag har börjat tänka så. Och kanske passar skilsmässan in där. Men varför fullföljde de den? Anade de att SD skulle åka dit och att de är skilda gör att HD inte har ansvar för SDs skulder?

Förresten är även detta motiv ganska snett. Kanske fick SDs storhetsvansinne honom att tro att han inte skulle åka dit.

Jag tror skilsmässa passar MGM förträffligt bra vid närmre eftertanke. 1. Det ökar hans kontroll på HD. MGM invaggar henne i falska förhoppningar. HD vill ju ha ”kärnfamiljen” och lever säkert i förhoppningen om nytt giftemål o lojal tills ”döden skiljer oss åt” dvs. Hon gör nu allt för honom.

2. Han äger allt och kan behålla sin levnadsstandard.

Han är gränslöst manipulativ och hon är ett lätt offer att kontrollera pga sin psykiska instabilitet, naivitet samt att hon vill att det blir dem i slutändan.
Citera
2020-02-28, 17:38
  #80076
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
Jag tror att det ekonomiska motivet inte är att förakta. Kan ju vara en av dropparna som fick bägaren att rinna över.

Ja absolut, skulle va intressant och kartlägga fullt ut men jag tror Hilding redan tänkt tanken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in