Känner igen mig så väl! Jag är 30 år+ och fick nyligen min diagnos, svår ADHD.
Jag har alltid varit på jakt, aldrig varit nöjd. Detta har även inneburit mycket framgång i arbetslivet + min konstkarriär. Men det har alltid varit en gnagandes känsla inombords, typ vad är det för fel på mig? Jag passar inte in, etc etc.
För mig blev problemet mycket tydligare när jag fick barn. Har två småkids idag. När det ställdes mer krav som inte alltid är roligare blev det uppenbart att något var "fel".
Jag vet inte riktigt svaren på dina frågor men jag vill säga så här.
För mig har det verkligen hjälpt att inse att man inte är ensam. Finns så många som upplever och känner samma sak som du. Samt, att vara annorlunda är inget fel. Låter jävligt klyschigt men tänk efter, vem vill vara "normal"?
Jag förstår att vissa saker känner man att man kan klara sig utan. Ex att man är bra på att avbryta kollegor. Men om du tänker efter, är det hela världen? Alla har vi våra negativa sidor. Du får göra som alla andra, jobba på dem. Jag vet, för oss kan vissa saker vara svårare att jobba på, men det är så det är. Det är inte hela världen
Du kommer klara dig utmärkt. Du klarade dig igenom gymnasiet. Även om du inte fick toppbetyg så klarade du dig igenom det och jag vet av egen erfarenhet hur jävla tufft gymnasiet kunde vara.
Eller hur?
Du vet redan om det, men du sitter på saker som många inte har och som behövs på många ställen, självklart även på mindre bra saker. Du verkar vara medveten om de mindre bra sakerna, det är ju kanon! Jobba på det, det kommer bli bättre.
Kör hårt!