2019-12-09, 00:21
  #69853
Medlem
Draifoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Vi får väl följa detta och se när det kommer ett Åtal som förhoppningsvis inte är långt borta.
Det låter ju jättebra, men har åklagaren ens antytt att det skulle finnas planer på att åtala någon här?
Inget åtal i sikte efter mordet på väster
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/orebro/atal-efter-mordet-pa-vaster-skjuts-troligtvis-upp
__________________
Senast redigerad av Draifos 2019-12-09 kl. 00:33.
Citera
2019-12-09, 09:33
  #69854
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Det låter ju jättebra, men har åklagaren ens antytt att det skulle finnas planer på att åtala någon här?
Inget åtal i sikte efter mordet på väster
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/orebro/atal-efter-mordet-pa-vaster-skjuts-troligtvis-upp

Nu kommer du med en gammal nyhet, från september! Meningen är väl ändå att åtal ska väckas efter allt arbete man gjort. Förstår att du är frustrerad över att locket är på men det är vi nog alla.
Åklagaren behöver inte berätta för oss vilka steg hon tar. Det är ganska osannolikt att det INTE blir åtal.
Citera
2019-12-09, 11:01
  #69855
Medlem
gloriouslifes avatar
Det här är ju löjligt!
Ge SD lite Skopolamin så vi får veta vad
som hände!
Citera
2019-12-09, 14:17
  #69856
Medlem
Honan6s avatar
LW = Lena Wesström blev mördad med kraftigt våld sen kväll 14 maj 2018

Målnummer B2705-18

Teknisk bevisning och förhör ledde till att misstankarna stärktes
Den misstänkte blev hämtad av en insatsstyrka tidig morgon 27 augusti -19. Han häktades 30/8.
Åklagaren menade att Teknisk bevisning och förhör hade lett till att misstankarna stärkts.

Den misstänkte har under häktningstiden fått ta del av flera tusentals sidor med bland annat förhör, teknisk utredning och beslagsprotokoll. I materialet ingår flera timmars ljudinspelningar av samtal.

Åkl inväntar svar från NFC och ytterligare förhör kan bli aktuellt.

Åtal ska vara väckt senast 19 december.

Flera åtalsförlängningar
Åkl har begärt åtalsförlängning 3 ggr. Den häktade motsatte sig inte fortsatt häktning vid de två senaste förlängningarna, men han begärde via sin advokat att fler saker skulle undersökas vid den 2:a förlängningen.

En P7:a är genomförd
Personutredning och en P7:a har gjorts. Den misstänkte ansågs inte ha någon allvarlig psykisk störning. Enligt pressuppgifter om P7:an ska den misstänkte ha beskrivit relationen med BO som ”destruktiv med känslomässig manipulation där han hade kraftfullt övertag över henne som han visade många gånger både fysiskt respektive mentalt”.
---
Den andra misstänkta Hann* Davidss*n (HD), SD:s exfru, som släpptes 6/9 efter en utredningshäktning är fortsatt Skäligen misstänkt för inblandning i mordet.

Namnförkortningar
SD = Stef*n D*vidsson (a) häktad på Sannolika Skäl för mord
IB = Ingv*r Backm*n (a) SD:s advokat
HD = Hann* D*vidsson (a) SD:s exfru, på fri fot, men Skäligen misstänkt för inblandning i mordet
MHa= Mari* H*rr (a) HD:s advokat
ÅH = Ås*a Hid*ing Åklagare

UW = U*lf LW:s exman som sen gifte och skiljde sig med:
MH = Mal*n H*lgendorf (i), också 3-barnsmor som figurerat som pastor
NW = No* (a) LW:s äldste son
EW = Est*r (e) LW:s dotter
AW = Ar*n (o) LW:s yngsta son

JG = Jerr* Gra* (y) vän till de misstänkta och offret

Den mördade 45-åriga 3-barnsmamman Lena Wesström
Född 10/1 -73
Adoptivbarn från Korea
Uppväxt i Ljunga utanför Norrköping, hade då efternamnet Johansson
Har en bror, också adopterad
Föräldrarna bor kvar i hennes barndomshem och sörjer djupt sin mördade dotter
Tidigare gift med UW som bor kvar i huset som ligger om hörnet på samma gata som MGM
Har två pojkar och en flicka tillsammans med UW
Har tidigare varit Pastor i en Equmeniaförsamling och praktiserade ibland som vigselförrättare
Jobbade vid ett utslussningsboende för unga flyktingar
Levde ett väldigt aktivt liv med geocaching, cykling, skidor o s v
Beskrivs av andra som glad, energisk, utåtriktad, kreativ och attraktiv
Levde officiellt som singel, men sägs ha haft några såväl kortare som längre förhållanden sen sin skilsmässa - bl a sägs det att den mordmisstänkte ska ha haft en relation med LW när han var gift

SD introducerade (tvingade) Lena i det stora fritidsintresset Geocaching i okt -12.

LW på Facebook: http://www.facebook.com/Softpocahontas
LW på Geocaching.com: http://www.geocaching.com/p/default....1-97a164c252fa
LW på Instagram: http://www.instagram.com/softpocahontas
LW på Twitter: http://twitter.com/softpocahontas
Bildmix på LW: www.bildtagg.se/bild/akkk0foxtbklz824flveummc


SD sitter häktad på Sannolika Skäl
Född 5/5 -74. Uppväxt i Västerås i ett kedjehus på B a r o m e t e r g. 35. Föräldrarna Ssk Viv* (i) Margaret*(a) 75 år och pappa Fr*tz-Er*k (i) 80 år bor kvar.
Har tre syskon - varav två bröder och en syster.
Har gått 4-årig teknisk utbildning med 1 år inriktning El och 1 år Miljö. Ev. finns fler teknikutbildningar via MDH.

Simmade mycket under ungdomsåren tillsammans med Andre*s M*rklund (a) AM som också flyttade till Örebro och bor nära granne i Hjärsta. AM har tidigare dykt och GC:at mycket tillsammans med SD. De har inte synts umgås det senaste året.

Flyttade hem till Hann* i Örebro -97. De köpte huset i Hjärsta -05.
De vigs av LW 22/8 -08.
De har två döttrar födda -04 och -06 som ägnar stor del av sin fritid till sina kaniner som SD kallar för ”hoppråttorna”.
SD arbetar som projektkontrollant vid Tyr*ns AB (e). Tidigare har han jobbat Mätcenter och på ett Apoteket.
Reggade sitt GC-konto 14/8 -11. Innan det intresset kom att ta en stor del av hans liv ägnade han sig åt simning, skidor, dykning samt hade flygcertifikat för mindre plan.

Ser sig som en ”superhjälte” med hög logisk förmåga. Han framstår som tävlingsinriktad i sina jakter på att komma först och logga FTF (First To Find) när nya cacher har släppts.
Han skriver ofta dubbeltydiga loggtexter med toner av humor, ironi och väver in budskap åt alla möjliga håll – även till denna tråd.

SD ger sken av att utåt sett vara en glad, sprallig och charmig kille, men har beskrivit sig ha haft fysiskt och mentalt övertag på LW som han hade ett hemligt förhållande med under flera års tid parallellt med sitt äktenskap. Handgemäng ska ha förekommit för att, som han uppger, LW ville avslöja relationen för HD.

Vid tiden för mordet låg han i skilsmässa, men fortsatte bära vigselringen under lång tid.

SD på Facebook: www.facebook.com/saabstefan
SD Geocaching: http://www.geocaching.com/p/default....e#profilepanel
Bild på misstänkt: www.bildtagg.se/bild/2mtmabrl0za222yj5b2fjdye
Bild på misstänkt: www.bildtagg.se/bild/fixzfnyt2h1jfgmt3xyawzi
Kalla fakta: www.bildtagg.se/bild/wow0xtmk2piyppvl3pgosux

HD, låg i skilsmässa med SD vid tiden för mordet
Född 7/9 -74
Uppväxt i Örebro
Föräldrarna bor kvar i ett småhusområde närliggande Vivalla, de har även sommarstuga i Odensbacken
Har en syster
Är sjuksköterska på USÖ
HD Facebook: www.facebook.com/hanna.davidsson74
HD Geocaching: http://www.geocaching.com/p/default....b-1436734a7b5e
Bildmix på HD: www.bildtagg.se/bild/ct1ugh4bq7ry4j0iyos2b3v
Favoritjackan: www.bildtagg.se/bild/m7zyv0g5jhgkabh6s486a27
Bild på SD och HD: www.bildtagg.se/bild/fixzfnyt2h1jfgmt3xyawzi

SD och HD är alltså inbitna Geocachare och har tillsammans med LW drivit ett uppmärksammat GC-projekt i samarbete med Region Örebro.

Under vinter/våren -18 begärdes skilsmässa och HD flyttade till en brf-radhuslägenhet 21 mars där hon och LW kunde se till varandras uteplatser.
--------
De misstänktas nära vän JG var tidigare även vän med Lena Wesström. Mångas uppfattning i tråden har varit att han bör inneha viktiga informationer.
Fb www.facebook.com/jerry.gray
GC www.geocaching.com/p/default.aspx?guid=d5bea925-771f-47f1-be71-9c6694e9d77a&wid=659b69fc-f597-4099-88d5-2a3b68722d0f&ds=2

JG var först ut att sörja LW offentligt på Facebook fast han tidigare hade unfriendat LW.
JG har varit en väldigt nära vän till LW, men av någon anledning valde han att stå vid SD och HD:s sida efter att han fått veta att LW och SD haft en hemlig relation.
Bildmix på de forna kamraterna JG och LW: www.bildtagg.se/bild/o09qcgrrid7gj9l6fs4pkmq4

Länk till ett klipp på JG:s Youtubekanal där SD kan ses och höras: www.youtube.com/watch?v=GKInWdWT59M

Kort om det som hänt
När LW upptäcks vara försvunnen tidig morgon 15/5 -18 sägs SD varit aktiv och hjälpsam, men att han troligen p g a detta och/eller digitala spår tas in till förhör som Skäligen misstänkt för människorov. Efter ett par timmars anhållande släpps han som Skäligen misstänkt utan restriktioner. Han och hans blivande exfru HD flyger till USA, men får vända tillbaka till Sverige eftersom de inte släpptes in där.

Lenas kropp hittas av privatpersoner 19 maj ca kl 14.30 bakom ett bullerplank vid E20. Fynd- och tillika mordplatsen ligger endast ca 150 m från hennes hem.

Den 29 maj anhölls SD igen som Skäligen misstänkt. Åkl ansåg det fanns Sannolika skäl, men TR tyckte annorlunda vid häktningsframställan 1 juni. SD blev utredningshäktad en vecka och åklagaren gjorde framställan om fortsatt häktning för Sannolika skäl den 8 juni, men TR ansåg återigen att det inte höll, så SD släpptes på fri fot som Skäligen misstänkt utan restriktioner.

Åklagaren har tålmodigt fortsatt utredningsarbetet med SD som Skäligen misstänkt. Polisen går ut och efterlyser vittnen via massmedia och det ska vara en gråhårig kvinna i 70-årsåldern som berättat på en marknad att hon bodde nära Lena. Man sökte även två tjejer som de s k "skrikvittnena" sett leda varsin cykel.

Efterlysningen av den gråhåriga kvinnan gav resultat och man meddelande att hon haft värdefull information för den fortsatta utredningen.

I oktober -18 görs en ny finkamning i området där Lena hittades och nya fynd skickas iväg för analys på NFC.

I november -18 berättar åklagaren att Lena har dödats med kraftigt våld och att fyndplatsen är tillika mordplatsen. Det sägs ingenting om tillhygge har använts vid mordet.

I januari -19 berättade åklagaren att man fått kontakt med de två vittnena som tidigare sökts.

Utredningen har fortsatt med locket på och den 27 augusti slog insatsstyrkan till tidig morgon vid SD:s hem och han blir anhållen på Sannolika Skäl. TR biföll åklagarens begäran om häktning fredagen den 30/8.

Den 28 augusti anhölls HD Skäligen misstänkt för mord och lördagen den 31:a bifölls jouråklagares begäran om utredningshäktning en vecka. Åkl har enligt mediauppgifter uttryckt att det egentligen finns Sannolika skäl.
HD, som fortfarande är Skäligen misstänkt för inblandning i mordet, är sen 6/9 -19 släppt på fri fot efter en häktningsvecka av utredningstekniska skäl. Åkl. ÅH hävde häktningen eftersom hon inte kunde lägga fram bevis för Sannolika skäl. Pressen frågade om fortsatt misstanke och ÅH svarade att HD är fortsatt Skäligen misstänkt. Vid fråga om det fanns andra misstänkta, blev svaret Nej.

----
Citera
2019-12-09, 15:01
  #69857
Medlem
Tack, Honan. Länken till din sammanfattning i signaturen är borta. Kan du ladda upp igen?
Citera
2019-12-09, 15:51
  #69858
Medlem
Honan6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulanna
Tack, Honan. Länken till din sammanfattning i signaturen är borta. Kan du ladda upp igen?

Det är uppladdat och finns i signaturen igen. www.filedropper.com/mysterietihjrsta
Versionen är från november. Jag kan inte garantera att alla länkar fungerar. Jag hade tyvärr inte tid att kolla igenom.

-----
Länk till sammanfattande inlägg www.flashback.org/sp69552793

Sammanfattning med bilder finns för anonym nedladdning: www.filedropper.com/mysterietihjrsta
Citera
2019-12-09, 16:24
  #69859
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snor-Johan
Då vet vi att det var till Linköping kroppen fördes och där den förblev i minst 4 mån.

Tack, det var en bra länk.
Då BP var i anslutning till en större väg bör man heller liksom tiden och värmen inte underskatta, grävling, räv, kråkor, skator etc som lever på trafikdödat längs våra större vägar.

Intressant studie om detta.

Kråkor svarade för 98 procent av all aktivitet vid kadavren och kråkorna konsumerade långt mer av det tillängliga köttet än alla de andra tillsammans.
https://www.hbl.fi/artikel/de-effektivaste-asatarna/

-För att återknyta till Limetimes uppgifter om att BO huvud var helt sönderslaget så tvivlar jag på om det kunnat avgöras på platsen. Jag förmodar Limetime har sin uppgift från någon som sett BOs huvud med egna ögon.



-Kanske t.o.m. i fler led från den privatperson som larmade 112 på lördagseftermiddagen vid fyndet av BO. Om vi ska vara noga betyder väl helt sönderslaget huvud omfattande frakturer på skallbenet?

Så det går inte att avgöra om kråkorna tagit tuggor eller om gärningsmannen bitit offret? En grävling kanske, särskilt när den för grävlingar skrämmande människodoften avtagit.

Man kan inte tolka "totalt sönderslagen" som att det betydde något annat än de köttiga delarna var totalt sönderslagna.
__________________
Senast redigerad av Returpapper 2019-12-09 kl. 16:35.
Citera
2019-12-09, 16:36
  #69860
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Honan6
LW = Lena Wesström blev mördad med kraftigt våld sen kväll 14 maj 2018

Målnummer B2705-18

Teknisk bevisning och förhör ledde till att misstankarna stärktes
Den misstänkte blev hämtad av en insatsstyrka tidig morgon 27 augusti -19. Han häktades 30/8.
Åklagaren menade att Teknisk bevisning och förhör hade lett till att misstankarna stärkts.

Den misstänkte har under häktningstiden fått ta del av flera tusentals sidor med bland annat förhör, teknisk utredning och beslagsprotokoll. I materialet ingår flera timmars ljudinspelningar av samtal.

Åkl inväntar svar från NFC och ytterligare förhör kan bli aktuellt.

Åtal ska vara väckt senast 19 december.

Flera åtalsförlängningar
Åkl har begärt åtalsförlängning 3 ggr. Den häktade motsatte sig inte fortsatt häktning vid de två senaste förlängningarna, men han begärde via sin advokat att fler saker skulle undersökas vid den 2:a förlängningen.

En P7:a är genomförd
Personutredning och en P7:a har gjorts. Den misstänkte ansågs inte ha någon allvarlig psykisk störning. Enligt pressuppgifter om P7:an ska den misstänkte ha beskrivit relationen med BO som ”destruktiv med känslomässig manipulation där han hade kraftfullt övertag över henne som han visade många gånger både fysiskt respektive mentalt”.
---
Den andra misstänkta Hann* Davidss*n (HD), SD:s exfru, som släpptes 6/9 efter en utredningshäktning är fortsatt Skäligen misstänkt för inblandning i mordet.

Namnförkortningar
/.../

Den mördade 45-åriga 3-barnsmamman Lena Wesström
Född 10/1 -73
Adoptivbarn från Korea
Uppväxt i Ljunga utanför Norrköping, hade då efternamnet Johansson
Har en bror, också adopterad
Föräldrarna bor kvar i hennes barndomshem och sörjer djupt sin mördade dotter
Tidigare gift med UW som bor kvar i huset som ligger om hörnet på samma gata som MGM
Har två pojkar och en flicka tillsammans med UW
Har tidigare varit Pastor i en Equmeniaförsamling och praktiserade ibland som vigselförrättare
Jobbade vid ett utslussningsboende för unga flyktingar
Levde ett väldigt aktivt liv med geocaching, cykling, skidor o s v
Beskrivs av andra som glad, energisk, utåtriktad, kreativ och attraktiv
Levde officiellt som singel, men sägs ha haft några såväl kortare som längre förhållanden sen sin skilsmässa - bl a sägs det att den mordmisstänkte ska ha haft en relation med LW när han var gift

SD introducerade (tvingade) Lena i det stora fritidsintresset Geocaching i okt -12.

LW på Facebook: http://www.facebook.com/Softpocahontas
LW på Geocaching.com: http://www.geocaching.com/p/default....1-97a164c252fa
LW på Instagram: http://www.instagram.com/softpocahontas
LW på Twitter: http://twitter.com/softpocahontas
Bildmix på LW: www.bildtagg.se/bild/akkk0foxtbklz824flveummc


SD sitter häktad på Sannolika Skäl
Född 5/5 -74. Uppväxt i Västerås i ett kedjehus på B a r o m e t e r g. 35. Föräldrarna Ssk Viv* (i) Margaret*(a) 75 år och pappa Fr*tz-Er*k (i) 80 år bor kvar.
Har tre syskon - varav två bröder och en syster.
Har gått 4-årig teknisk utbildning med 1 år inriktning El och 1 år Miljö. Ev. finns fler teknikutbildningar via MDH.

Simmade mycket under ungdomsåren tillsammans med Andre*s M*rklund (a) AM som också flyttade till Örebro och bor nära granne i Hjärsta. AM har tidigare dykt och GC:at mycket tillsammans med SD. De har inte synts umgås det senaste året.

Flyttade hem till Hann* i Örebro -97. De köpte huset i Hjärsta -05.
De vigs av LW 22/8 -08.
De har två döttrar födda -04 och -06 som ägnar stor del av sin fritid till sina kaniner som SD kallar för ”hoppråttorna”.
SD arbetar som projektkontrollant vid Tyr*ns AB (e). Tidigare har han jobbat Mätcenter och på ett Apoteket.
Reggade sitt GC-konto 14/8 -11. Innan det intresset kom att ta en stor del av hans liv ägnade han sig åt simning, skidor, dykning samt hade flygcertifikat för mindre plan.

Ser sig som en ”superhjälte” med hög logisk förmåga. Han framstår som tävlingsinriktad i sina jakter på att komma först och logga FTF (First To Find) när nya cacher har släppts.
Han skriver ofta dubbeltydiga loggtexter med toner av humor, ironi och väver in budskap åt alla möjliga håll – även till denna tråd.

SD ger sken av att utåt sett vara en glad, sprallig och charmig kille, men har beskrivit sig ha haft fysiskt och mentalt övertag på LW som han hade ett hemligt förhållande med under flera års tid parallellt med sitt äktenskap. Handgemäng ska ha förekommit för att, som han uppger, LW ville avslöja relationen för HD.

Vid tiden för mordet låg han i skilsmässa, men fortsatte bära vigselringen under lång tid.

SD på Facebook: www.facebook.com/saabstefan
SD Geocaching: http://www.geocaching.com/p/default....e#profilepanel
Bild på misstänkt: www.bildtagg.se/bild/2mtmabrl0za222yj5b2fjdye
Bild på misstänkt: www.bildtagg.se/bild/fixzfnyt2h1jfgmt3xyawzi
Kalla fakta: www.bildtagg.se/bild/wow0xtmk2piyppvl3pgosux

HD, låg i skilsmässa med SD vid tiden för mordet
Född 7/9 -74
Uppväxt i Örebro
Föräldrarna bor kvar i ett småhusområde närliggande Vivalla, de har även sommarstuga i Odensbacken
Har en syster
Är sjuksköterska på USÖ
HD Facebook: www.facebook.com/hanna.davidsson74
HD Geocaching: http://www.geocaching.com/p/default....b-1436734a7b5e
Bildmix på HD: www.bildtagg.se/bild/ct1ugh4bq7ry4j0iyos2b3v
Favoritjackan: www.bildtagg.se/bild/m7zyv0g5jhgkabh6s486a27
Bild på SD och HD: www.bildtagg.se/bild/fixzfnyt2h1jfgmt3xyawzi

SD och HD är alltså inbitna Geocachare och har tillsammans med LW drivit ett uppmärksammat GC-projekt i samarbete med Region Örebro.

Under vinter/våren -18 begärdes skilsmässa och HD flyttade till en brf-radhuslägenhet 21 mars där hon och LW kunde se till varandras uteplatser.
--------
De misstänktas nära vän JG var tidigare även vän med Lena Wesström. Mångas uppfattning i tråden har varit att han bör inneha viktiga informationer.
Fb www.facebook.com/jerry.gray
GC www.geocaching.com/p/default.aspx?guid=d5bea925-771f-47f1-be71-9c6694e9d77a&wid=659b69fc-f597-4099-88d5-2a3b68722d0f&ds=2

JG var först ut att sörja LW offentligt på Facebook fast han tidigare hade unfriendat LW.
JG har varit en väldigt nära vän till LW, men av någon anledning valde han att stå vid SD och HD:s sida efter att han fått veta att LW och SD haft en hemlig relation.
Bildmix på de forna kamraterna JG och LW: www.bildtagg.se/bild/o09qcgrrid7gj9l6fs4pkmq4

Länk till ett klipp på JG:s Youtubekanal där SD kan ses och höras: www.youtube.com/watch?v=GKInWdWT59M

Kort om det som hänt
När LW upptäcks vara försvunnen tidig morgon 15/5 -18 sägs SD varit aktiv och hjälpsam, men att han troligen p g a detta och/eller digitala spår tas in till förhör som Skäligen misstänkt för människorov. Efter ett par timmars anhållande släpps han som Skäligen misstänkt utan restriktioner. Han och hans blivande exfru HD flyger till USA, men får vända tillbaka till Sverige eftersom de inte släpptes in där.

Lenas kropp hittas av privatpersoner 19 maj ca kl 14.30 bakom ett bullerplank vid E20. Fynd- och tillika mordplatsen ligger endast ca 150 m från hennes hem.

Den 29 maj anhölls SD igen som Skäligen misstänkt. Åkl ansåg det fanns Sannolika skäl, men TR tyckte annorlunda vid häktningsframställan 1 juni. SD blev utredningshäktad en vecka och åklagaren gjorde framställan om fortsatt häktning för Sannolika skäl den 8 juni, men TR ansåg återigen att det inte höll, så SD släpptes på fri fot som Skäligen misstänkt utan restriktioner.

Åklagaren har tålmodigt fortsatt utredningsarbetet med SD som Skäligen misstänkt. Polisen går ut och efterlyser vittnen via massmedia och det ska vara en gråhårig kvinna i 70-årsåldern som berättat på en marknad att hon bodde nära Lena. Man sökte även två tjejer som de s k "skrikvittnena" sett leda varsin cykel.

Efterlysningen av den gråhåriga kvinnan gav resultat och man meddelande att hon haft värdefull information för den fortsatta utredningen.

I oktober -18 görs en ny finkamning i området där Lena hittades och nya fynd skickas iväg för analys på NFC.

I november -18 berättar åklagaren att Lena har dödats med kraftigt våld och att fyndplatsen är tillika mordplatsen. Det sägs ingenting om tillhygge har använts vid mordet.

I januari -19 berättade åklagaren att man fått kontakt med de två vittnena som tidigare sökts.

Utredningen har fortsatt med locket på och den 27 augusti slog insatsstyrkan till tidig morgon vid SD:s hem och han blir anhållen på Sannolika Skäl. TR biföll åklagarens begäran om häktning fredagen den 30/8.

Den 28 augusti anhölls HD Skäligen misstänkt för mord och lördagen den 31:a bifölls jouråklagares begäran om utredningshäktning en vecka. Åkl har enligt mediauppgifter uttryckt att det egentligen finns Sannolika skäl.
HD, som fortfarande är Skäligen misstänkt för inblandning i mordet, är sen 6/9 -19 släppt på fri fot efter en häktningsvecka av utredningstekniska skäl. Åkl. ÅH hävde häktningen eftersom hon inte kunde lägga fram bevis för Sannolika skäl. Pressen frågade om fortsatt misstanke och ÅH svarade att HD är fortsatt Skäligen misstänkt. Vid fråga om det fanns andra misstänkta, blev svaret Nej.

----

Jag måste tacka dig för dina fina uppdateringar/sammanfattningar!
Det är guld värt, särskilt för dom som inte har kunnat följa tråden från start.
Citera
2019-12-09, 16:49
  #69861
Medlem
Honan6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag måste tacka dig för dina fina uppdateringar/sammanfattningar!
Det är guld värt, särskilt för dom som inte har kunnat följa tråden från start.

Tackar!
----
573 dagar sen L*ena mördades

Målnummer B2705-18

Teknisk bevisning och förhör ledde till att misstankarna stärktes
Den misstänkte blev hämtad av en insatsstyrka tidig morgon 27 augusti -19. Han häktades 30/8.
Åklagaren menade att Teknisk bevisning och förhör hade lett till att misstankarna stärkts.

Den misstänkte SD har nu varit inlåst i 104 dagar.
Han har fått ta del av flera tusentals sidor med bland annat förhör, teknisk utredning och beslagsprotokoll.
I materialet ingår flera timmars ljudinspelningar av samtal.

Åkl inväntar svar från NFC och ytterligare förhör kan bli aktuellt.

Åtal ska vara väckt senast 19 december.

Åkl har begärt åtalsförlängning 3 ggr. Den häktade SD motsatte sig inte fortsatt häktning vid de två senaste förlängningarna, men han begärde via sin advokat Ingvar Backman (IB) att fler saker skulle undersökas vid den 2:a förlängningen.

Personutredning och en P7:a har gjorts. Den misstänkte ansågs inte ha någon allvarlig psykisk störning. Enligt pressuppgifter om P7:an ska den misstänkte ha beskrivit relationen med BO som ”destruktiv med känslomässig manipulation där han hade kraftfullt övertag över henne som han visade många gånger både fysiskt respektive mentalt”.

Den andra misstänkta Hann* Davidss*n (HD), SD:s exfru, som släpptes 6/9 efter en utredningshäktning är fortsatt Skäligen misstänkt för inblandning i mordet.

-----
Länk till sammanfattande inlägg www.flashback.org/sp69552793

Sammanfattning med bilder finns för anonym nedladdning: www.filedropper.com/mysterietihjrsta
Citera
2019-12-09, 16:49
  #69862
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Livstid.


Du hoppas för mycket! Väldigt brutala och långt utdragna våldsdåd som slutar men död har inte gett livstid.

Nu undrar jag om åklagaren håller på att "fnula" med. Är det personlighetsprofilen, "den som alla mördare har" som ska bli det sista avgörande biten för att sätta MGM bakom galler? Går vi in i första kvartalet 2020 med en ännu lite mörare häktad.

Undrar jag om inte åklagaren skulle byta strategi och pröva sätta HD bakom galler i stället. Efter lika lång tid och noggrant framtagen "personlighetsprofil" mot mallen för mördare lyckas bättre?
Citera
2019-12-09, 16:56
  #69863
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Returpapper
Du hoppas för mycket! Väldigt brutala och långt utdragna våldsdåd som slutar men död har inte gett livstid.

Nu undrar jag om åklagaren håller på att "fnula" med. Är det personlighetsprofilen, "den som alla mördare har" som ska bli det sista avgörande biten för att sätta MGM bakom galler? Går vi in i första kvartalet 2020 med en ännu lite mörare häktad.

Undrar jag om inte åklagaren skulle byta strategi och pröva sätta HD bakom galler i stället. Efter lika lång tid och noggrant framtagen "personlighetsprofil" mot mallen för mördare lyckas bättre?

Om 10 dgr vet vi förhoppningsvis lite mer om vart det pekar. Mindre är knappt möjligt.
Citera
2019-12-09, 16:57
  #69864
Medlem
Snor-Johans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Returpapper
Så det går inte att avgöra om kråkorna tagit tuggor eller om gärningsmannen bitit offret? En grävling kanske, särskilt när den för grävlingar skrämmande människodoften avtagit.

Man kan inte tolka "totalt sönderslagen" som att det betydde något annat än de köttiga delarna var totalt sönderslagna.

Citat: "Hela hennes huvud var sönderslaget" tolkar jag som att det avser mer än mjukdelarna.


Citat:
Ursprungligen postat av LimeTime
Anledningen till att jag frågade är för att jag fått info om det dödliga våld som LW utsattes för. Hela hennes huvud var sönderslaget 😔.
Det är totalt jävla obegripligt hur någon kan göra så mot en annan människa...
__________________
Senast redigerad av Snor-Johan 2019-12-09 kl. 17:21.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in