Citat:
Ursprungligen postat av
notknapparen
Jag har alltid haft en misstanke om att SD har haft ett finger med i spelet där.
Vi får hoppas att vi får veta något om varifrån misstankarna kom.
Den enklaste förklaringen till misstankarna kan vara att MGM när han hörts på nytt uppgett att om han befunnit sig i det aktuella området (kanske överbevisad genom mobilspårning) så var det i så fall bara för att kort besöka HD.
Om en sådan ny uppgift inte stämmer med de båda personernas tidigare vittnesmål så blir HD givetvis nu också misstänkt. Om misstanken mot HD ska framstå som skälig beror möjligen på vad MGM faktiskt uppgett. Man behöver inte heller precisera misstanken innan saken är mer utredd, exempelvis ange att misstanken (av någon anledning) enbart gäller skyddande av brottsling.
När väl denna fråga retts ut och det inte finns spår från HD vare sig på brottsplats eller kopplat till brottsoffret så finns det nog heller inga egentliga misstankar kvar.