Citat:
Ursprungligen postat av
DindooNuffin
Du låter dig inte övertygas. Du är en av de Jesus talar om i Lukas 16. Där säger Jesus att vissa inte låter sig övertygas även om någon skulle uppstå från de döda. Samma mentalitet som förintelseförnekare. Spelar ingen roll hur många bilder och vittnesmål du lägger fram, de tror inte att förintelsen ägt rum. Det gör mig inte defensiv. Tvärtom.
Ditt behov av att vända på skulden gör dig defensiv.
Dessutom, vad sägs om något som helst bevis? Ett enda hållbart evidens? Nej?
Trodde väl inte det. Så att dra det till att inga bevis skulle räcka är löjligt, för du har inga.
Citat:
Det är ett lagkrav för förlåtelse av synder, så det är inte svårt att förstå varför han måste ge sitt liv för att uppfylla lagen. Lite juridik helt enkelt.
Nja, handlar nog mer om uråldriga judiska stamlagar än gudomlig juridik. Dessutom gör det Gud lite löjlig när han genom sin sons lidande betalar för andras lidande. Där finns ingen logik.
Citat:
Din åsikt kräver en övertro på att lagar är ett skydd. Lagen är inget skydd. Du hinner nämligen dö innan lagen stoppat din mördare.
Struntprat.
Citat:
Speciellt i ett samhälle där dömda mördare släpps ut i samhället igen.
Du tror inte på rehabilitation? På syndernas förlåtande och ånger?
Citat:
Tankebrott sker i planeringsstadiet, så tankebrott som drivs av hat borde vara straffbart.
Och tankebrott som inte drivs av hat?
Citat:
Ni anser det vara omöjligt att få någon fälld för tankebrott, därför avstår ni. Och för att ni vet att ni vill kunna hata andra.
Nu ljuger du om andra för att förstärka din egen uppfattning igen.
Citat:
Att kalla det omoraliskt att döma för tankebrott visar bara hur naiva ni är. Ni borde fatta hur farlig indoktrinering är med tanke på IS och deras propaganda.
Vi diskuterade straff för avsaknad av tro. Inte IS.