Citat:
Ursprungligen postat av
Adelaide
Säg ett konkret bevis på att han faktiskt existerar istället. Det är folk som hävdar att han finns som har bevisbördan för sitt påstående.
Fast det är egentligen allt runtomkring er. Naturen, himlen och stjärnor. Behöver inte vara svårare än så egentligen.
Det man kan veta om Gud är uppenbart bland människor. Gud har uppenbarat det för oss människor, genom de verk som Han har skapat.
Människor har i alla tider (speciellt innan kommunismen spreds) trott på någon form av skapare. Detta kallar jag för ett klokt att logiskt tankesätt. Att däremot tro på ofattbar löjlig chans som från ingenstans sprängde fram allt ni ser idag, låter inte ens klokt.
Även när vi tillägger en lång process av miljarder år, blir det fortfarande löjligt utgång.
Var kom energin ifrån?
Vad för typ av lag orsakade explosionen just vid den tidpunkten?
När och
hur kom dessa krafter
(lagar) in i bilden innan big bang ens kunde få sin start?
Ni vill ju också att alla (indirekt) tror på eran vetenskapliga bibel där Big Bang - den mest vedertagna teorin utgör grunden och
som förkunnas i alla (icke religiösa) skolor runt om i världen. Då har även ni en bevisbörda att svara på dessa frågor. Bevisa det!