Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Nej ditt korkade fan
Jag tycker däremot att det är rimligt att förvänta sig att mannen har ett arbete så att han kan försörja sig själv.
Varför skulle jag försörja två personer medans han går hemma och drar omkring?
Sedan så hänger det ihop med personligheten. En slacker är kanske inte något som attraherar folk i allmänhet, ej heller kvinnor. Att du försörjer din man får du nog räkna som en anomali.
1) För att du älskar honom?
2) Att en man inte jobbar betyder inte han är slacker, han vara bra på Xbox, träna mycket, eller jobba hårt i sängen.
3) Män har inga problem med att försörja kvinnor som är slackers. För kvinnor spelar jobb-statusen ingen roll för om de lever i en relation med barn. Så varför skulle det göra det för män?
4) Jag tycker att kulturen kring det här måste ändras. Kvinnor har fått samma rättigheter som män därför är det dags att kvinnor börjar ta ansvar för män på samma sätt som män alltid har tagit ansvar för kvinnor.
5) Nej jag är ingen anomali, det blir allt vanligare att kvinnor försörjer sina män, även om det fortfarande inte anses som socialt okay.
Citat:
Ursprungligen postat av
hardusettminapa
Eller så behöver inte du försörja honom, han kan få arbetslöshetsersättning. Ni behöver inte ens bo tillsammans eller ha gemensam ekonomi. Han kan väl bara komma förbi och ha sex med dig lite då och då?
Särbo-relationer är de som har högst sex-frekvens. Högre än gifta par.
Citat:
Ursprungligen postat av
Varmare
Vad fan säger du, måste man ha läppar?!? Att ingen har SAGT något till mig om detta! Det finns verkligen ingen ände på kraven!
Vad blir nästa grej, måste man kanske ha en näsa också?
Fillers i läpparna mormor,
https://www.youtube.com/watch?v=rY4zINuC9A0 poängen är att munnen ska se ut som en fitta så att män ska vilja mun-knulla dig.
Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Kvinnor har inte dragit omkring hemma, de har varit gravida, fött barn och tagit hand om barnen. Samt arbetat i hemmet många gånger. Det där med att kvinnorna "drog omkring" hemma som en arbetslös gör idag är rena tramset.
Jag växte upp omgiven av hemmafruar. När barnen började skolan var de antingen i PTA eller satt och hängde framför TVn.
Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Tilläggas ska väl att jag aldrig brytt mig om pengar. Har alltid haft egna och därför har det inte varit viktigt. Däremot är jag uppfostrad så att man tar ansvar för sig själv och att det är viktigt att arbeta, och således har det blivit viktigt hos en partner också. Ansvarstagande, beslutsamhet och att man har en egen försörjning. Skulle dock aldrig förvänta mig att någon ska försörja mig.
Då får du skaffa en man och ta hand om honom. Ta ditt ansvar som kvinna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Anledningen är att kvinnor döms efter utseende.
Och män efter prestation.
Beror alltså både på manlig och kvinnlig hypergami.
1) Det beror på att kvinnor inte har något annat att erbjuda än utseende och sex.
2) Om kvinnor började erbjuda män exempel försörjning och andra resurser då skulle de bli dömda på det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Du har ju failat på alla punkterna. När ska du flytta ifrån familjen för att lämna plats åt en ung kvinna enligt beskrivningen ovan? Du börjar ju bli riktigt gammal, om max fem år borde du flytta. Efter det kvittar det hur plastikopererad eller vältränad du är, du kommer se ut som en skräcködla ändå. Du vill väl inte göra din man illamående och barnen ska väl inte behöva skämmas över dig?
1) Det är därför jag betalar alla räkningar och sköter hemmet. Så att när jag blir gammal har han fortfarande nytta av mig. Kanske inte sexuellt men för att slippa jobba, städa, laga mat, sköta barnen, and so on.
2) Jag tror att du projicerar och själv är orolig för att bli gammal. Jag har ingen anledning att oroa mig för att jag är redan gift och jag har barn.
a) Även om min man lämnar mig har jag fortfarande barnen. Jag är inte i början av processen att hitta en man, få honom att stanna, skaffa barn, som jag antar att du är. Då har man anledning att oroa sig för att bli gammal eller whatever.
b) De här bilderna är recent,
https://images2.imagebam.com/fd/b4/e8/af030a1317917393.JPG
https://images2.imagebam.com/ac/3f/c0/169ebe1275179994.JPG
https://images2.imagebam.com/be/3b/f6/5767ae1315432968.jpg
jag är 36.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Den unga blonda tjejen är helt gränslös när det kommer till sex dessutom.
Du kan kanske stanna kvar som fotpall eller hålla ytterkläderna.
Din familj kommer inte sakna dig, hon ligger så småningom med alla i hushållet.
Men kan hon betala räkningarna, ta hand om fyra barn, och städa och laga mat för 6 personer? Försök och vara snygg och sexsugen
efter att du har gjort allt det är en hel dag.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Lågt kroppsfett gör det inte. Varför vill din man att du ska se ut som en man? Eller ligga på en, för kvinnor, skadlig kroppsfettnivå? Vill han bli av med dig? Om några år kommer du se ut som ett torrt russin.
1) Lågt bf visar din ben-struktur. Då kan män se proportioner och symmteri = genetiskt värde.
2) It's a thing,
http://www.renderotica.com/getmetafile/169b3f1f-b4aa-4233-a03f-43db526986e0/Dragi-Hadzitosic-GimpGirl-Promo1.aspx
http://www.renderotica.com/getattachment/288cd4a8-5855-402e-a4a0-3f562c074693/Dragi-Hadzitosic-GimpGirl-Promo2.jpg.aspx
http://www.renderotica.com/getattachment/e52b572d-fa6c-4477-a072-99bf71af66be/Dragi-Hadzitosic-GimpGirl-Promo3.jpg.aspx
http://www.renderotica.com/getattachment/b0db9197-303e-4751-b984-08f6f8114720/Dragi-Hadzitosic-GimpGirl-Promo4.jpg.aspx
http://www.renderotica.com/getattachment/2939ff50-74f2-4074-b3b9-30bda908d4fd/Dragi-Hadzitosic-GimpGirl-Promo5.jpg.aspx
Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Utan rätt utseende kan hon inte agera "troféfru" och därmed påverka mannens anseende inför andra män..
Varför skulle det ena kravet vara mer legitimt än det andra?
1) För att kvinnor erbjuder inget annat.
2) Till exempel jag vill ha sex, sällskap och barn av min man. Jag är inte intresserad resurser. Så han är okay med att ge mig vad jag vill ha.
3) Om kvinnor erbjöd män försörjning eller resurser (som en del kvinnor gör) då skulle män inte ha lika höga krav på utseende.
4) Men kvinnor vill ha kakan och äta den: de vill ha mäns pengar, de vill inte se attraktiva ut, inte ha sex, och inte att mannen ska ha sex med andra kvinnor heller.
5) Det beror på att kvinnor inte ser män som partners utan som fiender de ska utnyttja.