Citat:
Ursprungligen postat av
mvagrippa
Bröderna Poutiainen noterar i "Inuti labyrinten" att både Gösta Söderström och Christian Dahlsgaard är ense om att något ilanrop aldrig sändes av Peter Wikström. De vore dock synd att påstå att de två högsta kommissarierna i yttre tjänst imponerade i sin tjänsteutövning denna mordnatt.
Bläddrade lite i boken.
Bröderna P kritiserar PW för att han dröjt så länge med detta ilanrop, men man bör ju också ha i bakhuvudet att han befann sig under en mördarjakt, och att han troligen räknat med att det borde ha legat på GS ansvar att återkoppla en bekräftelse till SBC.
Att fladdra med radion under en språngmarsch där man dessutom har dragit vapen är kanske inte att begära.
Frågan borde snarare vara varför GS inte gjorde detta, eller beordrade någon av de kvarvarande poliserna att åta sig uppgiften.
Anmärkningsvärt nog så har bröderna P ett mycket ingående samtal med PW, där de i detalj går igenom mötet med YN/AZ, och de verkar i PW:s version som om de fått ett signalement, men bröderna P frågar inte ens vilket signalement som uppgavs, och vilket PW uppgett att han sänt ut.
Så vitt jag kan se.
Enl PW var AZ inte berusad.
När de kommer till Borgnäs intervju av Yvonnes i radioprogrammet ”Kanalen”.
Framkommer en helt annan historia. De har inte alls samtalat med poliserna som bara sprungit förbi nere i gränden. Enl henne var AZ berusad.
Bröderna P:s slutsats blir därmed att PW ljuger.
Men jag konstaterar att AZ bekräftar PW:s version snarare än Yvonnes version. En förfrågan om signalement har ställts, ett tiosekunders samtal har ägt rum.
AZ uppger att han missuppfattat vem som polisen jagat, och trodde att det handlade om vittnet Lars J.
Om bröderna P ändå kommit på att ställa den mycket centrala frågan om vem av dem som lämnat signalement, och vilket signalement som lämnats hade ju detta blivit klarlagt.
Att Söderström och Dalsgård inte hade sina bästa stunder här är ju tydligt, men ilanropet verkar ju ha gått dem förbi av någon anledning. Kanske gick den inte ut på en öppen kanal?
Kanske även Söderström sände ett ilanrop där endast den knapphändiga informationen om skottlossning och att mördaren flytt gått ut, och att det är detta anrop som Thornestedt och Helin uppfattat?
Det finns så många motsägelser i detta, och om inte ens Yvonne och Ahmed är överens blir det ju fullständigt omöjligt att få någon rätsida på frågan.