Citat:
Vad är nedvärderande i att konstatera att skapelse baseras på pseudovetenskap? Så är det ju! Är det nedvärderande när man avslöjat flera storbanker pyssla med penningtvätt också tycker du? I min värld ska lögner, missförhållanden och bedrägerier exponeras, så alla får ta del och bilda sig en uppfattning. Först då kanske en förändring förhoppningsvis kan ske.
Citat:
97% av befolkningen tillhörde inte den vetenskapliga professionen ;-). Notera att jag nämnde den "vetenskapliga professionen". Det var sålunda inte vetenskapen som var emot, kan du din historia så vet du vilka. Vi kan ta ett annat exempel bara för att. Påvarna uttalade sig med samma tvärsäkerhet om solsystemet när Galileo kom med invändningar som han baserade på iakttagelser genom teleskopet. Det skulle dröja hela 400 år innan nutidens påve kom med en rättelse och en ursäkt. Hur lång tid behövs för kreationisterna att inse att vetenskapen har rätt också denna gång? ;-)
Citat:
Det är sant att majoritetsfallasin är ett grundläggande misstag att tillgripa i en argumentation, men vad avser vetenskapen så består den av så många olika områden, där var och ett har så kraftfulla och tydliga evidens eller fakta som i sin helhet stödjer evolutionsteorin. Det är inget snack om saken. Kan du ge ett enda exempel på en vetenskaplig teori som visat sig vara fel och fått dras tillbaka? Frågade dig detta tidigare, men svaret uteblev.
Citat:
Nu leker du med ord. Evolutionsteorin ÄR en vetenskaplig teori, som evolutionister anammar. Du erkänner att vetenskap inte är sekterism, men hur kan då evolutionisterna tillhöra en sekt i så fall (de hänvisar ju enbart till den vetenskapliga teorin som förklaringsmodell). Tycker du målar in dig i ett hörn, och krånglar till det onödigt mycket. Det har jag aldrig sagt heller, jag kommer att tillrättavisa dig varenda gång du falskt anklagar mig. Vetenskap är inte sekterism, men evolutionister tillhör en sekt som backar upp varandra oavsett. På liknande sätt som när prästerskapet backade upp varandra när det gällde Darwin. Ni lär er inte av historien.
Citat:
Bra att du ställer denna högst relevanta fråga ttsp! Först och främst vill jag understryka att jag enbart är en vanlig lekman inom evolutionsteorin, men däremot varit i kontakt med studerande evolutionister och tagit till mig grundkunskaper med glädje. Är långt ifrån någon expert på detta gigantiska område. Det finns mycket jag inte har koll på, men är ständigt villig att lära mig och ta till mig av nya vetenskapliga rön och upptäckter. Tycker det är oerhört spännande med en stor förundran inför det. Vad jag förstått så kan artövergång ta allt från tusentals år till flera miljoner, beroende på vad för art som övergår till en annan. Och tiden räcker ju till, du får ha i åtanke att enbart jorden är ungefär 4,5 miljarder år! Vi vet att dinosaurierna dog ut för ca 65 miljoner år sedan, och därefter utvecklades de första primaterna som levde i tropiska regnskogar. De var trädlevande och hade händer & fötter att gripa med. De första människoaporna levde i Afrika för ca 27 miljoner år sedan (Kamoyapithecus). Homininerna är alla de arter som skiljdes åt från schimpanserna för ca 7 miljoner år sedan. Det handlar om 23 st homininer som utgör det idag kända fossila materialet :-). En del av dem är våra förfäder och andra dog ut utan att ge upphov till nya arter. Jag går inte in på dem alla av förklarliga skäl här, men vi kan hoppa fram till namnen du kanske hört talas om. T ex arten H.habilis (art inom släktet Homo) som levde för ungefär 2,5 till 1,9 miljoner år sedan. Därefter har det ju varit ett flertal andra arter (fram till dagens H.Sapiens. Arten närmst vår nuvarande, är ju H.neanderthalensis som levde i Europa i cirka 300.000 år innan moderna människor dök upp. Hoppas du kunnat få ut åtminstone några tidsperspektiv från en art till annan art ;-). Man kan ju lugnt påstå att det är nästan ofattbart långa tidsrymder som stått till förfogande för att dagens människa blivit till. De förbättringarna jag nämnde beror på mutationer inom H.Sapiens (alltså fortfarande samma art). Poängen var att bevisa att JV´s påstående "mutationer har aldrig visats få fram förbättringar." är falskt.