2019-07-17, 23:46
  #3325
Medlem
lindblomsgröns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Det är inte jämförbart, eftersom sjöolyckor i regel inte kan inträffa så snabbt och så skoningslöst och utan någon som helst möjlighet till räddning, p.g.a. skepparens misstag.

Jag vidhåller att det ÄR konstigt, att man kan få flyga passagerare som ensam pilot i planet - hur sårbart är inte det under vilka omständigheter som helst..? - INNAN man kan få en plats som trainee-styrman på en airliner, där man aldrig är ensam i cockpit utan ständigt övervakad av en special-utbildad trainee-kapten. Det är någonting skevt där...

Om man följer med ofta som passagerare på enmotor plan kan man i alla fall förut ta kurs i enbart landning.
Citera
2019-07-17, 23:52
  #3326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BullensPilsner
Varför tar du bilen en sväng på söndagen? Varför går folk på tur? Varför tar man en sväng med båten?

Hur har du det inne i ditt huvud egentligen? Kanske dags att söka hjälp!

Hopparnas erfarenheter har kommenterats men ej pilotens, vilket väcker frågor. Om du ogillar spekulationer har du nog hamnat på fel forum.
Citera
2019-07-17, 23:53
  #3327
Medlem
CarlosRexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jonny.Boj
Låter som en ny exad oerfaren hobbypilot som inte var van vid flygning i molnigt väder. Brukade han flyga denna rutten/fallskärms hoppare innan?

Det har inte framkommit hur ofta han flög med Mesen men detta var hans tredje flygning denna dagen.
Det finns ett antal piloter på falmskärmsklubbens hemsida men han är inte en av dem men det är däremot Mats och han har sagt att han flugit Mesen många gånger.

Han kan mycket väl vara meriterad. På hans Facebook finns en bild på honom där han står framför ett flyplan. Bilden är från 2010.
Citera
2019-07-17, 23:55
  #3328
Medlem
Browndawgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mypointis
Jag skulle kunna tänka mig en sitution som nog är en kombination av många teorier här. Vingen har på något sätt mist sin bärighet vid drygt 4000m. Gjort flygplanet ostabilt och slitits loss vid 2100m. Träffat stabben och därav smällen. Även om statistiken säger annat. Hur många vingbrott behövs det för att slå den mänskliga faktorn?

En vådaulöst fallskärm som sliter sönder både vinge och baken på grund av belastningen skulle göra det hela enklare att förstå.

Men totala avsaknaden av fallskärm går ju inte att ignorera.
Citera
2019-07-17, 23:55
  #3329
Medlem
lindblomsgröns avatar
Finns bara 3 orsaker
1 Fel på planet, det mest omtalade
2 Pilotfel, tabu
3 Fallskärm trassel, verkar ni utesluta

Jag tror 2 o 3
Citera
2019-07-17, 23:56
  #3330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ksenia74
Plus att om man inte är så många i planet så ökar chanserna att kunna ta sig ur planet om olyckan är framme då det inte blir lika trångt.
Plus att piloten blir extra trött av dubbelt så många turer - och kanske gör extra misstag.

Samt dubbelt så snabb ackumulering av flygtimmar på flygplanet - så blir fortare gammalt.

Vad har du för problem med 8 hoppare i ett plan när det finns andra plan som tar många hundra samtidiga passagerare? Skall SAS kasta ut sina befintliga plan och skaffa en massa tusental små Cessna-plan?
Citera
2019-07-17, 23:58
  #3331
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Tar man medelhastighet över ett längre tidsintervall så sjunker den vertikala hastigheten en hel del och kanske blir lite mer realistisk. Se den lila kurvan i grafen.

https://postimg.cc/YvNM3ptL

Frågan är väl om det går att dra några slutsater ur grafen.
Flygexperterna får väl fundera lite.
Medelhastigheten från 4000 m och ner förväntas bli runt 240 km/h dvs den snittfart som vi pratat om i flera dagar nu.
Citera
2019-07-18, 00:02
  #3332
Medlem
Ran out of fuel after waiting for the other plane.
Citera
2019-07-18, 00:03
  #3333
Bannlyst
Är det någon som skulle kunna förklara varför man inte har svarta lådor till dessa typer av plan?
Citera
2019-07-18, 00:04
  #3334
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ksenia74
Vem säger att olycksrisken ökar? Det behöver inte vara sant flygexperten Ohlsson sade ju att de här planen är känsliga för viktförändringar och då tänker jag att ju färre personer desto mindre vikt och därmed kanske planet flyger smidigare. Det är ju som i en bil säkerheten ökar ju inte om man knökar in för många i bilen .
Desto färre passagerare i ett plan utan stolar att sitta i innebär desto mer möjlighet att flytta sig runt i planet. Dvs desto mer jobb att kompensera för detta.
Citera
2019-07-18, 00:05
  #3335
Medlem
Browndawgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Tar man medelhastighet över ett längre tidsintervall så sjunker den vertikala hastigheten en hel del och kanske blir lite mer realistisk. Se den lila kurvan i grafen.

https://postimg.cc/YvNM3ptL

Frågan är väl om det går att dra några slutsater ur grafen.
Flygexperterna får väl fundera lite.

Den där accelerationen i början till 400km/h vertikal hastighet, från typ 0. Den är väldigt, väldigt snabb. Den går ju från 0 till 400km/h på nån sekund? Eller?
Citera
2019-07-18, 00:05
  #3336
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackfollower
Lite väl kategoriskt, 2 flygningar med bra förhållanden/förutsättningar behöver inte vara farligare än 1 flygning med dåliga förhållanden/förutsättningar.
Fast nu förväntas vi inte ändra multipla variabler samtidigt om vi vill kunna göra jämförelser.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in