Citat:
Ursprungligen postat av
Edgerton
John Cleese är ärke-brittisk. Han måste nog vara närmare 80 år och pensionär. Litet lustigt att han sitter och näthatar på Twitter.
Nej, jag missförstod inte diskussionen. Tvärtom vet jag precis vad de har för åsikter. Det är klart att de judiska israelerna har erfarenhet av muslimer, araber, palestinier och kristna. Trots allt ägnar de sig åt att kolonisera deras land. Vad Israel gör är inte applicerbart på Europa. I MENA är det Israel (om än inte den enda staten) som är den aggressiva parten och då i synnerhet i deras relation till palestinierna - vars land de tar ifrån dem. Notera nu att jag inte är en rabiat motståndare till Israel. Jag bara påpekar att de här tre sionisterna talar med kluven tunga.
Uppriktigt sagt tror jag inte att du begriper ett dyft om vad som händer i Europa. De här israelerna/judarna/sionisterna talade inte med kluven tunga utan de talade utifrån sitt eget folks och lands perspektiv och intresse liksom alla folk borde göra, i synnerhet det svenska. Svenska intressen sammanfaller inte med israeliska och självklart hyser israeler en viss skadeglädje över att de ständigt mästrande européerna nu får smaka på den islamiska terrorism som de i sitt hybris i decennier översittaraktigt har anklagat israelerna för att inte bekämpa med blommor i gevärspiporna. Men israeler har enormt mycket värdefull kunskap om vad det innebär att försöka existera i en islamisk region och att ha en stor muslimsk minoritet inom sitt lands gränser. En kunskap som Europa nu är i akut behov av, tyvärr. Israeler har har en israelisk bias liksom svenskar borde ha (en en enormt mycket starkare) svensk bias. Hade vi haft det skulle knappt en enda muslim ha fått uppehållstillstånd i den blomstrande nationen Sverige och judars (och andras) manipulationer hade inte kunnat göra oss något ont.
Det här är saker som du givetvis inte kan begripa eftersom du dyrkar islam som du inbillar dig är någonting "konservativt" och fridfullt som det är fina fisken att samexistera med (eller i vart fall underkasta sig) för andra folkslag p g a deras värdighet under bönen eller de fina mosaikerna i Tunisien - eller p g a du i själva verket är en konvertit som seglar under falsk flagg.