Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Men varför ska polisen lägga ned tid på att gräva efter skvaller som inte kan leder till något. Annat än möjligtvis att arvslotter fördelas annorlunda (och däri kan ju grunden för påståenden om att någon kuvat andra familjemedlemmar ligga)?
Hs släkting påstod ju initialt att vare sig flickorna eller H någonsin varit sjuka. När det inte gick att tramsa och gissa länger så tillstod hen att Agnes var mycket sjuk och att H visst hade haft cancer.
Varför ska polisen redogöra för något som inte kan bekräftas bara för att Hs släktingar tycker det? Att Hs nära anhöriga i sorg kanske kliver över gränsenn till vad som är förtal må kanske vara ursäktligt men det passar sig ABSOLUT INTE att polis som är statens representant ägnar sig åt gemena offentliga förtalskampanjer. Man får nog förutsätta att utredningen utförts så objektivt som möjligt.
Snälla Solis, gå och lägg dig, du låter helförvirrad.
Jag har inte någon aning om vad du pratar om här - har du?
Vi har mig veterligen inga bevis för att någon släkting till någon familjemedlem tidigare postat i tråden - har du?
Ett så pass svagt underlag som polisen redovisade på PT för gemensamhetsteorin tarvar helt enkelt ytterligare förtydligande. Fallet är fullkomligt unikt, det har aldrig beskrivits tidigare att två psykiskt inte sjuka föräldrar under lång tid planerar mord på sina barn utan att man kunnat identifiera en utlösande orsak eller trigger.
Utan mer på fötterna håller helt enkelt inte slutsatsen:
• testamentet datum stämmer inte med senast sedd i livet datering för Hanna och det är uppenbart att hon skrivit på när texten varit dold.
• förklaringsbrevet är svårt att bedöma eftersom 90% ser ut att vara maskat, men de få kvarstående formuleringarna är väldigt udda och skulle egentligen bäst passa ihop med en skrivelse till myndigheter för att få mer hemundervisning, assistanshjälp eller liknande. Bortsett från den allra första raden som dock nästan ser ut som den skrivits till i efterhand.
• gammal mailkorrespondens i en framställd ”pekdator” är knappats bevis för att någon utpekad person verkligen själv skrivit texten.
Detta är allt polisen uppgett som underlag.
Detta ska uppväga att:
• morden snarast framstår som utförda av plötslig impuls i affekt. Inte sedan månader planerade
• mordmetoderna är handgripliga och brutala
• barnen hade inte på något sätt drogats i förväg, trots att det fanns sådana substanser i hemmet
• modern Hanna, den påstådda medgärningspersonen, hade inte suiciderat utan var själv strypmördad.
• Ingen låg död tillsammans med någon annan eller ens i samma rum, vilket ofta men inte alltid, förekommer vid gemensamma mord/självmord.
• Hannas ansikte var vänt direkt mot dörren vilket är en något ovanlig placering av kroppen hos någon mördaren älskat.
• forensiska analyser har visat att enbart en ensam förälder mördade bägge barnen.
• endast O har raderat en del av sina uppgifter på nätet före sin död. H’s sidor fanns kvar.
Visst kan det vara exakt som polisen uppgett, men man har bara låtit bli att berätta varför man är säker och vilka mer overdersägliga bevis man har.
Men fallet är extraordinärt - Bjärredhändelsen utgör en sjättedel av alla fall med dödligt våld i hela Region syd under 2018.
Hur ofta har tre om livet bragda personer hittats samtidigt på en plats i modern tid? Drottninggatan, Saliba morden och skolattentatet, kanske något fall till - och i Bjärred.
Det är därför i mitt yrke fullt rimligt att utredarna lämnar en utförligare redogörelse för sitt arbete om Bjärredsfallet, vad som gjorts och hur man kommit fram till slutsatserna. Redovisade underlag tynger inte ner vågskålen nog när så mycket talar emot.
Du behöver inte dela min uppfattning, men det är lite förmätet att därför be mig sluta posta här och hånfullt anse att jag är ”helförvirrad”.