Citat:
Ursprungligen postat av
ClariNet
Självklart bröts JN ner i den relationen. Och vi har liknande tragedier runt omkring oss nu, överallt, kanske bland våra närmaste. Och vad gör vi? Duckar, går undan, orkar inte bry oss? Dags att svälja omaket, ta kontakt och ställ upp för den som behöver ditt stöd, ditt initiativ. Visst, du kan kallas att vittna i ev rättegång (har egen erfarenhet), men samtidigt hjälper du en medmänniska ut ur destruktivitet. JUST DO IT!
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<<<<<
Så var det en gång i tiden det gick inte att bete sig illa mot kvinnor. Kalla för horor mm mm Hur som helst. Det hette
manlighet kanske också
hederssak.
Jag har på lokal sett när 6 stora killar reser sig från sina pilsner för att en kille klippt till en tjej som inte ville dansa.
Sensmoralen är att ordningsmakten eller en trög tjänstman klarar inte detta. Utan de goda krafterna i detta är de 6 stora killarna.Som gör en skillnad .
Då är det ngn " Jä,,,a idiot " som har förbjudit det. Dom 6 killarna får inte lov att resa sig upp från Ölet och hjälpa till Återanpassa fanskapet .
Skulle det vara en som heter Ali som agerar ..då heter det " hederskulturen " kommer hela pådraget.
Detta skulle tjejerna ha tänkt på innan man ropade om jämställdhet.
Viss killar slår ju ( eller slog ) ..helst de som är mindre om det är jämställdhet kommer dom att börja med likbehandling spöa de små tjejerna också .. om inte samhället kan skydda tjejerna.
Det gör ju inte snuten
---> Det är ju bara att googla våldtäkter + polisen
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/polisen-hinner-inte-med-valdtakter-pa-grund-av-mord
Det hade kanske funnits ngn bekant eller släkting som kunde sagt åt Örjan . Det är slut med detta
nu -- En gång till och det smäller. Sånt hände förr .. Men då åker man in själv. Får ju inte.
Att snacka en missbrukande Fylle fascist tillrätta det går ju bara inte --Bortkastad tid.Han behöver en smäll. Eller tre i svåra fall.
Känns för övrigt som att det är en Hot spot på Dramaten --Frågar ni mig är det läge för Hans Majestät Konungen att köra armbågen i sidan på Adjutanten igen som vore det akademin.
Alla är Våldtagna / Knarkar / Super och Slåss .. Kultur kan faktiskt tolkas på ett annat sätt.
Konstnärssjäl som egentligen inte beter bättre än att 70 tals raggargäng. Lite högre svansföring
När man kallar Horet för Kulturarbetare ---Skall ha lön för detta också. och lite dyrare dricka från Systembolaget är väl skillnaden. Där är ett gäng som behöver hjälp ur destruktivitet.