Resultat: Tror du MJ är skyldig?
Ja
57,62%
828 röster
Nej
19,55%
281 röster
Är osäker
15,66%
225 röster
Bryr mig inte
7,17%
103 röster
2019-03-19, 16:42
  #1933
Medlem
Xfiless avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrSkargard
Nej, detta är en lögn.

Vad har FBI hittat för brottsligt som har med MJ att göra?
__________________
Senast redigerad av Xfiles 2019-03-19 kl. 16:55.
Citera
2019-03-19, 16:50
  #1934
Medlem
MrSkargards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xfiles
"Jordan was asked to draw a picture of Mr Jackson's erect penis... The picture was signed and dated by Jordan Chandler and was attached as Exhibit 1".

Så du menar att trots att det står klart och tydligt i åklagarens dokument att Jordan ombads att beskriva/rita MJs penis så är det inte bevis att Jordan beskrivit att MJ var omskuren.. (fastän åklagaren själv hävdar att bilden är ritad av Jordans enligt hans egna beskrivning). Låter som en trasig radio känner jag...

Två frågor:

Var kan jag se bilden som Jordan Chandler ritade?
Var kan jag läsa förhöret där han säger att Michael Jackson var omskuren?
Citera
2019-03-19, 16:50
  #1935
Medlem
Thelonegunmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Starback
Det har filmen talat om för dej, eller hur? Filmen har stärkt din uppfattning om Jacksons skuld. Det var nog meningen också.

Du svarar bara med en massa osammanhängande rappakalja. Jag förstår att dokumentären är vinklad mot MJ men de två exempel jag tog upp är sådana som jag tycker talar mot MJ oavsett i vilket sammanhang eller kontext de visas i. Det har inget att göra med filmmakarnas narrativ. Dvs skulle MJ göra en försvarsfilm men ha med följande två sekvenser jag nämner skulle det ändå vända sig i magen på mig då jag tycker det beteendet gentemot minderåriga pojkar är snuskiga och framkallar obehag. Resterande av ditt inlägg förstår jag inte alls varför det är relevant i det jag skriver.
__________________
Senast redigerad av Thelonegunman 2019-03-19 kl. 17:03.
Citera
2019-03-19, 16:53
  #1936
Medlem
MrSkargards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xfiles
Vad har FBI hittat för brottsligt som har med MJ att göra?

Det är lögnaktigt att påstå att FBI bevakade Michael Jackson vart han än var i 17 år. Ja, jag har tagit del av FBI:s Jackson-fil.
Citera
2019-03-19, 16:58
  #1937
Medlem
Varför delade han säng med en del av barnen som besökte honom? Det finns inte en enda vettig förklaring till det.
Citera
2019-03-19, 17:03
  #1938
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cay
Varför delade han säng med en del av barnen som besökte honom? Det finns inte en enda vettig förklaring till det.

Här finns det en förklaring till varför han sov med barn:
https://themichaeljacksonallegations.com/2019/03/11/what-about-jacksons-sharing-his-bedroom-with-unrelated-children/

Sen om man tycker det är vettigt eller inte, det får man avgöra själv.
Citera
2019-03-19, 17:15
  #1939
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kasla92
Här finns det en förklaring till varför han sov med barn:
https://themichaeljacksonallegations.com/2019/03/11/what-about-jacksons-sharing-his-bedroom-with-unrelated-children/

Sen om man tycker det är vettigt eller inte, det får man avgöra själv.
Läste och slutsatsen är att inget pekar på vett i beslutet. Tack för länken.
Citera
2019-03-19, 17:15
  #1940
Medlem
Xfiless avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrSkargard
Två frågor:

Var kan jag se bilden som Jordan Chandler ritade?
Var kan jag läsa förhöret där han säger att Michael Jackson var omskuren?

Här är bilden, trodde jag har länkat den? Högst upp står det "Mike circumsised".

http://sv.tinypic.com/r/2nq7amb/9

I rättegångsdokumentet som jag har länkat till sjuttio gånger kan man även läsa följande från åklagaren: "6. I believe evidence of Jordan Chandler’s knowledge, as evidenced by his verbal description and drawing, when considered together with the photograph of Defendant’s penis...."

Åklagaren hävdar alltså att Jordan har sagt detta verbalt.
Citera
2019-03-19, 17:23
  #1941
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrSkargard
Det är lögnaktigt att påstå att FBI bevakade Michael Jackson vart han än var i 17 år. Ja, jag har tagit del av FBI:s Jackson-fil.

Du kan inte ha tagit del av allt FBI arbete på MJ för att endast 300 av 600 sidor har gjorts offentliga hitills.
Citera
2019-03-19, 17:23
  #1942
Medlem
Xfiless avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Beatriceaurore
Jag såg nyss dokumentären "Vi överlevde R Kelly".
Samma visa där, att de utnyttjade småflickorna och kvinnorna blånekade till att Kelly skulle ha utnyttjat dem, nejdå, inte ett enda dugg.
Han är tydligen också en megastjärna viket starkt bidrog till flickornas förtrollning.
Samt att han utlovade en strålande scenkarriär för t ex en sångbegåvad sextonåring.

Det hemska är är att han friades i en rättegång. Precis som MJ.
Förfärligt för de flickor som ändå vågat anmäla honom, och för deras föräldrar. De ljugande flickorna är verkliga svikare.

Citat:
Ursprungligen postat av Avsiktaren
Tycker det är en stor skillnad. R Kelly är en kåtbock som saknar spärrar och ändå om han har haft sex med minderåriga tjejer har de åtminstone varit könsmogna. Mitt intryck är att dokumentären bestod av en massa slampor som ångrade sig när de slutade löpa.
Michael Jackson var om uppgifterna stämmer en pederast som gav sig på sjuåringar.

Två helt olika falls som inte går att jämföra.

R-Kelly hade ett harem av kvinnor och minderåriga tjejer som bodde ihop/avlöste varandra och som utnyttjades sexuellt samt misshandlades. Vi har ju flera i R-Kellys innersta cirkel som syskon, livvakter, dansare, musiker mm som har gått ut och sagt vad de såg på den tiden och att det fortfarande är likadant osv, dvs de vittnar mer eller mindre om att situationen som beskrivs i dokumentären är korrekt. Anledningen till att han frikändes 2008 berodde på att den utpekade minderåriga flickan och hennes familj hävdade bestämt att det inte alls var hon i filmen, trots att många andra intyga det. Flickan och familjen vägrade att vittna. Likaså hävdade R-Kelly att det inte var han i videon.

Polisen hade alltså inget samarbetande vittne/offer och R-Kelly stod på sig och sa att det inte var han, trots bevisbördan i form av inspelad film.

Mot MJ fanns det och finns inga bevis, därav att han frikändes. De båda har frikänts av helt olika anledningar.
__________________
Senast redigerad av Xfiles 2019-03-19 kl. 17:34.
Citera
2019-03-19, 17:29
  #1943
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SmurfSmurf
Tycker den är en typisk dokumentär, som vinklats. Journalister jobbar alltid med en vinkel.

Man fattar ju direkt att den är gjord för att plocka fram och skildra familjernas och pojkarnas historia.


Det fanns en tid, för inte så hemskt länge sedan, när många journalister faktiskt ansåg det viktigt, på allvar, att odla sådant som källkritik, faktakontroll och balans.
Citera
2019-03-19, 17:52
  #1944
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Carl7
Det är mycket anklagelser mot MJ här.

Folk anklagar han för det ena och det andra utan att komma med bevis för vad dom anklagar han för.

Jag skulle vilja se lite riktiga bevis nu när det går så bra att anklaga han och speciellt när inte FBI, Polisen, Privatdetektiver, Media, paparazzi eller Privatpersoner har lyckats kommit över något bevis under dom 17 år dom har hållit ögonen på han.

FBI har haft han under radarn i 17 år och skrivit 600 sidor om det utan att dom har hittat att MJ har gjort ett enda lagbrott någon stans på jorden då dom höll koll på han över hela världen.

Så fram med hårda konkreta bevis mot MJ nu när ni har så mycket att anklaga han för.

Nu skulle ju tråden handla om dokumentären så är osäker på om du frågar efter bevis från specifikt den. Annars är ju mjfacts.com en bra sida för det som vill ha underbyggda fakta. Den här exempelvis: https://www.mjfacts.com/was-child-pornography-found-in-michael-jacksons-home/ om pedofil-klassikerna polisen hittade hemma hos honom i ett låst skåp. Bara för att ta en ur högen.

Dokumentären handlar ju om männens berättelse, det är inte en förundersökning. Men en grej som kom fram efter att den haft premiär var en video på Michael och den ena mannen som barn när de är ute och köper en ring i en juvelbutik, som överensstämmer med vad som beskrevs i dokumentären, att Michael köpte en vigselring åt den ena pojken. https://m.youtube.com/watch?v=RV7-HDO5zb0
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in