Citat:
Ursprungligen postat av
Copiadyo
Hur mycket du får ta med dig är nog en smaksak. Men de ställen jag har suttit på har de fyllt på med max 800 från egna medel varje gång de fyller på kioskkortet (Varannan vecka när de är lön)
Ex får du 600 i lön från KV och har 5000 i egna medel fyller de på med 800 från dina egna medel så du har 1340 på kioskontot (60 spänn från lönen försvann till permisskontot, oavsett du vill eller inte)
Det är platttv på alla anstalter nu för tiden, tror jag. Sådana 15 tummare på cellerna är väl standard. Osäker om du får ta med DVD/Blueray spelare, kanske för det är 3a men knappast 100%. Men värt att prova.
Det är inte bara de ställen du har varit på, det är reglerat i föreskrifterna. Max 800 kronor varannan vecka (i samband med "lönen") och det får inte innebära att det blir mer än 1600 kronor på kortet..
Däremot är det inte någon beloppsbegränsning på kortet eftersom all "lön" ska betalas ut till just kioskkortet och enligt JO får inte anstalten bestämma hur mycket du får lov att handla för från det kontot.. Många kör en fuling där men det är alltså inte okej..
Citat:
Ursprungligen postat av
aNON2019
1. Kan man sköta sina bankaffärer på kåken? Logga in på sin internetbank etc.
2. Kioskkonto, läser att man kan ta med egna medel, pratar vi cash nu eller kan man föra över på något sätt? Vad kostar saker där inne? Röker och snusar , förmodar att snusning blir mer frekvent inne på kåken.
3. Får man tillgång till sin epost på kåken? (Får en del räkningar dit te.x).
4. När brukar man få igång permissioner?
5. Har förstått att 2/3 sitter man, så i mitt fall om det inte ändras blir 1 år. När kan man beräkna att man får permis första gången?
1. Internetbank kan du typ glömma. Kan eventuellt gå en gång första månaden du kommer, sen får du lösa det med någon på utsidan. Att få hjälp av personalen är ytterst ovanligt vad gäller det eftersom det innebär mycket krångel..
2. Du kan ta med egna pengar, alltså kontanter. Du kan också få pengar insatt via bankgirot (eller postgirot, minns fan inte vilket..) Andra kan också komma och lämna in pengar till dig kontant på anstalten och det kan skickas in via brev. Pengarna kommer dock att bli omhändertagna direkt och insatta på ditt konto på anstalten. Däremot sätts det - såklart - inte in på kontot du kan handla ifrån utan på det kontot där du inte kommer åt pengarna. Du kan ansöka om automatisk överföring vilket innebär att varannan vecka så sätts det över pengar från dina omhändertagna pengar till ditt kioskkort. Det får max överföras 800 kronor och det får inte innebär att det blir mer än 1600 kronor på ditt kioskkonto..
3. Nej, epost är också något du kan glömma..
4/5. Lagkravet är minst en fjärdedel (av hela straffet), dock minst två månader. Däremot kan det bli längre efter en individuell bedömning. Så för dig, minst 4,5 månader, dock gissningsvis mer.
Mitt tips är att läsa på på Fängelselagen och föreskrifterna Fark Fängelse. Det finns många fina rättigheter som kriminalvården inte informerar om som man hittar rätt enkelt om man läser lite.. De finns att hitta på nätet och sedan ska de alltid finnas utskrivna på varje avdelning på anstalterna.