Citat:
Ursprungligen postat av
Filovin
HP är inte ett intelligenstest i ordets rätta bemärkelse. All form av abstrakt problemlösning är en form av intelligenstest, men det som skiljer HP från rena IQ test är att det testar kunskaper och färdigheter, till skillnad från ren och skär intelligenstest, även om det också förekommer på högskoleprovet. Det faktum att man kan förbättra sig markant på högskoleprovet tyder på att HP inte är ett intelligenstest. Det är mer troligt att du höjer dig till 2,0 än att du höjer din IQ med 4 poäng. Har aldrig förstått mig på er fundamentalister
Krämen i fruktkrämen var att det är avsett lite mer som ett intelligenstest då man ska testa hur bra en person är för att klara av högskolan. Alltså om han sätter sig ner och gör testet.
Tänk dig att det finns ett krav på att du ska kunna lyfta en viss vikt för att en tränare ska se om du är av det RÄTTA VIRKET för att han ska ta in dig i sin tjejgrupp där han tränar er, om du då maxar ut före testet så är där inte mycket för honom att träna. Samma gäller på universitetet, en person som har testat sig fram till 2.0 är inte lika kapabel. Alllt detta är egentligen självklarheter och det är mest en personliga känsla jag sitter och pratar om. I min bok kommer en person som har tränat aldrig vara lika fiiiiin som en som gick in, slog någon tjej på röven och sedan började efter halva tiden.
Jag är inte själv den där som gick in slog tjejen på röven och fick 2.0 då inte för att jag inte faktiskt slog dem på röven utan för att jag OCKSÅ har tränat och ska jag nu en gång för alla KROSSA allt mostånd så kommer jag också att träna. Fast den här senaste förbättringen var en positiv överraskning. Var MEK jag fick 20/20 och på ORD blev det 19. Helst vill man ha max på LÄS men men... Även om det gamla provet skulle varit kvar skulle jag ha förbättrat mig något. Jäävla läs.
Förlåt för det sista och så får vi väl avsluta med att alla höga resultat är bra men allra bäst är de oförberedda. De starkaste kommer alltid att finnas, en ELITFORMATION. Allt väl
Liten kommentar: NI ser så förkortat jag skriver men skit samma orkar verkligen inte, ger inte 2.0 att skriva förståeligt