Citat:
Här är en länk till en Cantwell-lrönika från 2011, med en sammanfattning av en del av de belopp hon lurat till sig. Inte ska hon behöva sitt i svenskt fängelse, men sina skulder ska hon betala eller åtminstone bli betalningsskyldig för!.
Det framstår i Cantwells sammanställning som om det mest är företag som hon svindlat. Men det värsta fallet är ändå den unga gravida, sedermera ensamstående kvinnan. Staten bör definitivt genom åklagarväsendet hjälpa till så att skulderna överförs till den brottsliga individen och lyfts av från brottsoffren.
Säkert har flera av företagen (och kanske kommunen också) redan skrivit av sina krav. Men privatpersoner som Therese tidigare här i tråden axlar nog mest ränteuppskrivningar.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/article11378428.ab
Sen ska Staten sluta upp med att ge skyddade identiteter till kriminella om de inte är i något slags vittnesskyddsprogram och därtill har lämnat det kriminella livet. Namnbyten ska vara otillåtna för kriminella och det är inte en vårduppgift för Kriminalvården. Det gamla namnet/ den gamla identiteten ska följa med en person till han/hon gjort sig förtjänt av ett nytt namn, en ny identitet och lever ett icke-kriminellt liv.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/article11378428.ab