2017-12-15, 19:16
  #51757
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alpoxen
Läs ditt inlägg igen. Om du inte fattar varför du är en idiot är du mer illa ute än jag trodde.

Du bekräftar alltså att du inte kan ange ett marknadsläge som enligt din mening inte bevisar att vi har en bubbla. Väldigt talande, oavsett hur det än ser ut så är det ett bevis för det du redan har bestämt dig för, praktiskt.

Citat:
Ursprungligen postat av fittfittan
Priset styrs ju också av hur mycket hyresgäster behöver betala, inte bara av hur mycket de kan betala? Om Ica lägger upp mjölk i hyllan för 8 kr för en liter och en likvärdig för 12 kr så kommer jag ju köpa den billigare även om jag har råd köpa den dyrare.

Ja det är både köpare och säljare som sätter priset men vad är det som gör att du tror att andrahandshyrorna kommer att gå ner pga av fallande priser? Tror du att fler vill hyra ut i andra hand och att ökat utbud ska pressa priserna? Var kommer då alla dessa nya bostäder ifrån som alltså behöver vara fler än befolkningstillväxten för att öka utbudet i förhållande till efterfrågan?
2017-12-15, 19:16
  #51758
Medlem
Blingons avatar
Kan inte se att någon har länkat till den här artikeln. Vad tror ni, kommer experterna få rätt och Flashback fel?

Vi kan väl återkomma till den här artikeln ungefär vid midsommar 2018 och kolla läget?

https://bors-nliv.svd.se/index.php/news/detail/e6d151f8-609f-44c5-866a-7d91d74bdd78

Citat:
BOMARKNAD: BOPRISNEDGÅNG KOMMER SNART ATT PLANA UT - ANALYTIKER

14 december 2017 kl 10:23

STOCKHOLM (Direkt) Valueguards bosprisstatistik visade på fortsatt sjunkande bostadspriser i november, -2,9 procent från oktober och -1,6 procent säsongsrensat. Analytiker fortsätter att tro att prisnedgången snart kommer att plana ut.

"Det var ungefär som vi räknat med, vi trodde på -2,5 procent. Nu är bostadspriserna ned ungefär 7,5 procent från augusti, men nedgången har troligen förstärks av säsongsmönstret där det brukar vara lite svagare under slutet av året. Det kommer antagligen att fortsätta ned i december, men vår huvudbild är att bostadspriserna kommer att plana ut under den första halvan av nästa år", säger Olle Holmgren, ekonom vid SEB, till Nyhetsbyrån Direkt.

SEB:s prognos är att bostadspriserna totalt kommer att sjunka med 5-10 procent. Olle Holmgren säger att det ännu inte är avgjort hur stor nedgången blir, det hänger mycket på hur ekonomin utvecklas, och där ser det fortsatt bra ut.

"Data fortsätter än så länge att komma in starkt. Arbetslösheten sjunker och i KI-barometern har hushållens optimism snarast stärkts", säger han.

Nordeas chefsanalytiker Andreas Wallström skriver i en kommentar att bostadspriserna som väntat sjönk markant i november, med störst nedgångar i Stockholm, men att detta nu är historia. Sedan mitten av november verkar priserna ha planat ut, enligt statistik från Booli. Det genomsnittliga kvadratmeterpriset har till och med ökat något, både i Stockholm och i riket. Nordea räknar preliminärt med i stort sett stabila bostadspriser i december.

"Sammantaget räknar vi med relativt stabila bostadspriser från och med nu. För att se en uthållig nedgång i priserna kommer det troligen att krävas att hushållens bostadskostnader förändras. Så länge som bolåneräntorna är fortsatt låga, vilket vi förväntar oss, är det svårt att se en markant nedgång", skriver han.

Helena Bornevall, seniorekonom vid Handelsbanken, räknar också med att utvecklingen på bostadsmarknaden blir lugnare framöver.

"Vi räknar med att priserna stabiliseras nästa år. Låga räntor, snabb befolkningstillväxt och en stark ekonomi tyder på att ett kraftigt fall i bostadspriserna är osannolikt. Hushållens förtroende är fortsatt starkt, med stöd av högt sparande och hög sysselsättning, och den globala ekonomin är fortsatt stöttande", skriver hon i en kommentar.

Johan Bahlenberg +46 8 5191 7935
Nyhetsbyrån Direkt
2017-12-15, 19:24
  #51759
Medlem
Tulliuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av atfc
Inflyttningen stämmer men att 90 % är flyktingar är rent påhittat nonsens. Tullius har nyligen länkat till Stockholm Stads Statistiska Årsbok som visar mycket detaljerad statistik över in- och utflyttning och gav helt andra besked.

Eftersom atfc talade om innerstaden (för det är ju där han har lägenheten han hyr ut) och inte Sthlms stad som sådan eller Sthlms län så begränsar jag mig till det med - det är jul, vi försöker förstå varandra, inte missförstå varandra.

Från Statistisk årsbok för Sthlm 2017 sid 169, nedanstående siffror gäller 2015

Inflyttning till Inre staden
- Från länet 11456
- Från riket 8998
- Från utlandet 5914

Utflyttning från Inre staden
- Till länet 13011
- Till riket 6015
- Till utlandet 4037

Netto
- Från länet - 1555
- Från riket +2983
- Från Utlandet +1877

Flyttningar inom Sthlms stad redovisas separat.

Litet aktuell information om bostäder för nyanlända från en lokaltidning:
Citat:
Det (modulhuset med 22 lägenheter för upp till 90 personer i Tanto) blir det första modulhuset som byggs i innerstan. Det planeras ytterligare ett i Hjorthagen. I innerstan har boenden för nyanlända istället skapats genom att använda gamla servicehus, som Vintertullen på Södermalm eller Vasen på Norrmalm. Staden har även hyrt in sig i privata bostäder och i kontorshus.
https://mitti.se/nyheter/byggs-modulhuset-flyktingar/

Så 90 % av de som flyttar till innerstaden är inte flyktingar.

Jag delar inte atfcs optimism kring att priserna skall gå upp några procent tidig vår och att det fortfarande skall gå att hyra ut bostadsrätter lika dyrt som tidigare, men vi skall inte slarva med siffror.

http://statistik.stockholm.se/attachments/article/38/Statistisk%20%C3%83%C2%A5rsbok%20f%C3%83%C2%B6r%20 Stockholm%202017.pdf
__________________
Senast redigerad av Tullius 2017-12-15 kl. 20:22.
2017-12-15, 19:31
  #51760
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohNils
Det var fan!

En finanschef som vet hur pengar skapas och skriver ut det samt hänvisar till en källa.

Vad säger Alpha101 om det?

/Johan
Läser man igenom allt han skriver så kan det vara så att han förstår hur det fungerar. Men ser man till hur han formulerar sig så undrar man om han är ute efter att lura folk. Det är mycket flumformuleringar.

Tar vi nu sakinnehållet:
* Vid utlåning så skuldsätter banken sig.
* Givet regleringarna så behöver bankerna öka på sitt egna kapital för att för att skuldsätta sig.
* ca 2011 stod priserna nästan still och det var låg nyproduktion och då ökade hushållen sina skulder med ca 150 mdr/år.

Sedan för han något verklighetsfrånvänt resonemang om att hushållen och bankerna inte kan skuldsätta sig i högre takt. Han bara hittar på det mitt upp i allt.

Det senaste året har hushållens skulder ökat med 283 mdr. Det menar han inte skulle ha varit möjligt. Hade artikeln varit från 2012 hade man kunnat förstå misstaget. Men den är helt färsk. Detta verkar helt mentalt handikappat.

Det är inget bekymmer för banker att öka sin balansräkning så länge de anser det vara en bra ide.
Vad skulle hindra Löfven från att låna upp 10 mdr extra och göra kapitaltillskott till SBAB? Då kan SBAB öka utlåningen med runt 100 mdr.

Inte heller har privatbankerna några sådana problem. Nyemission för att ta marknadsandelar och öka vinst är inget problem. Svenska bolån utgör ca 7% av Nordeas utlåning. Om Nordea vill kan man öka på det ganska mycket.

För en tid sedan var Rikshems VD ute i media och grät över att dom inte fick köpa tomter tillräcklig mycket subventionerat av skattebetalarna. Och nu är finansdirektören ute och svamlar. Verkar som det är någon agenda dom har. Borde vara så, för dom vill väl inte göra bort sig offentlig utan bra skäl.
2017-12-15, 19:31
  #51761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svenne-i-Banan
Åh sjutton, det har min bank helt missat, du borde kanske kallas in som expert som får berätta om denna miss.



Jaha är det kopplat till löneutvecklingen och inte till lönen, var har du läst det någonstans, något du har skrivit ned själv?



Oavsett om de har pengar eller inte så kommer de att bo någonstans vilket skapar ett större tryck på bostadsbeståndet, t.ex. genom att driva iväg svenskar från HR till BR.



Ja men ändå inte tillräckligt och nu verkar byggandet ta tvärstopp.



Om kronan förlorar i värde, tror du då att det kommer krävas fler eller färre kronor för att köpa saker?



Att spå var i konjunkturcykeln man befinner sig är mycket svårt men jag antar att du är en expert som anlitas flitigt av näringslivet, så måste det väl vara om du kan veta sånt här.

Bästa på länge.
Svar på tal.

Priser påväg ned, definitivt.
Men domedagen som Flashback stoltserar med är långt, långt bort.

Är det om möjligt så att 99% av skribenterna i denna tråd inte har något bättre för sig än att sitta i tråkiga hyresrätter, i diverse olika städer.
Man har gråtit blod och funderat på varför man själv aldrig någonsin kunnat ta sig in på bostadsmarknaden. (LÄS: Man är en idiot som inte tagit ett från 16 års ålder som normala Svenskar och heller inte funderat på att studera)

Jag har precis köpt en bostad, precis innan skräckrubrikerna faktiskt. I en bättre förort till Gbg. Sämsta köpläge kort och gott.
Sålt nu också. Till ett vettigt pris men inte som jag tänkt för 6 månader sen.
Men vad fan gör det?
Jag ska bo där i 20 år i denna villa. Jag har råd med det och väldigt många procents uppgång i ränta.
Så är naturligtvis faller för otroligt många idag.

Det krävs något större. Något fullständigt extraordinärt för att Sveriges bostadsmarknad ska falla ner i mörkret.
Finns ALLDELES för mycket folk som söker bostad och ALLDELES för god betalningsförmåga för något annat.

En lågkonjuktur osv är global och inget Sverige styr över. En lågkonjuktur kommer inte att driva halva Sverige ur sina bostäder. Det kommer Sveriges då styrande regering att lösa.
Det skulle leda Sverige som land i en konkurs och kommer inte att ske.

Bostadsbyggandet har planer framöver några år men har nu bromsat eller stannat. INGET nytt planeras. Inte något som redan är bestämt.
Om ett par år är vi på samma brist på bostäder.

Denna dipp vi ser är HELT naturlig.
Inget konstigt alls och är fullt rimlig med tanke på utvecklingen som varit.
Snart är den ”satt” och en stabilitet syns.
2017-12-15, 19:34
  #51762
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blingon
Kan inte se att någon har länkat till den här artikeln. Vad tror ni, kommer experterna få rätt och Flashback fel?

Vi kan väl återkomma till den här artikeln ungefär vid midsommar 2018 och kolla läget?

https://bors-nliv.svd.se/index.php/news/detail/e6d151f8-609f-44c5-866a-7d91d74bdd78

Tror på experterna. All fundamenta pekar på fortsatt stark bomarknad. Låga räntor, låg arbetslöshet, företagen tjänar pengar och folk behöver någonstans att bo.
Bostadskön till en hyresrätt är fortfarande sinnessjuk med längre köer än någonsin. Själv har jag 8 års kötid och står inte som etta någonstans.

Det enda som egentligen har hänt är ett överutbud. Bostadsutvecklarna minskar på produktionstakten och när överutbudet är sålt så blir det samma vanliga hets.

Dom som köpte nu under hösten är vinnarna.
2017-12-15, 19:36
  #51763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Om boendet börjar kosta mycket, så kanske inte folk har råd att köpa aktier. Dom kanske till och med måste sälja av sina aktier för att ha råd att bo kvar alt lösa topplån. Å vad händer på makronivå om folk får ont om pengar?
Hushållen sitter på ca 1700 mdr bara på bankkonton. Det är inte så att dom har ont om pengar.
Däremot finns det vissa som slösar upp hela inkomsten/bidragen. Dom brukar gråta över att dom inte kan slösa upp andras pengar. (Inte minst här på Flashback).

Villaägare betalar ca 15% av nettoinkomsten för boende. Dom klarar ganska mycket "fördyring".
2017-12-15, 19:38
  #51764
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svenkolrot
Vi har nu en lång tid haft en med sjukt låga räntor
Vad har real boränta varit efter skatt?
Och när menar du att den var högre?
2017-12-15, 19:44
  #51765
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Om våra boenden sjuker i värde. Sjunker inte bankernas säkerhet i samma takt?
Panten minskar då i värde. Det är inte ett bekymmer förrän den minskat ganska mycket.
Du behöver begrunda att belåningsgraden inte är så hög. Min är t ex 0.

Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Å vad händer med både bankerna och Sveriges kredit-rating då? Om den sänks, måste inte bankerna höja räntan då?
Händer inte så mycket.
Vi kan se att riskpremium på bostadsobligationer inte ökat trots de groteska prisfall som bubbelpratarna i tråden ylar om.

Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Blir våra boende kostnader högre om bankerna höjer räntan?
Inte nödvändigtvis. För att real boränta efter skatt skall öka får inte inflationen öka.

Däremot kan utgifter öka. Och en del av räntan vara en implicit skuldminskning.
2017-12-15, 19:45
  #51766
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Det här med HM är nog mer att man missat näthandeln lite för mycket, plus en del andra faktorer. Inte en indikation på att ekonomin är på väg ned generellt. I övrigt håller jag med dig.

NCC vinstvarnar också. Kommer komma fler vinstvarningar. Framförallt inom byggbranschen.
2017-12-15, 19:52
  #51767
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fittfittan
Andrahandshyrorna kommer såklart gå ner i takt med priserna på brflägenheterna.
Vad är det som bestämmer folks vilja att betala en viss andrahandshyra för en viss bostad?

* Fastighetsägarens inköpskostnad?
* Eller viljan att bo där till en viss hyra kontra alternativa boendeutgifter på andra ställen?
2017-12-15, 19:56
  #51768
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av 36th
Tror på experterna. All fundamenta pekar på fortsatt stark bomarknad. Låga räntor, låg arbetslöshet, företagen tjänar pengar och folk behöver någonstans att bo.
Bostadskön till en hyresrätt är fortfarande sinnessjuk med längre köer än någonsin. Själv har jag 8 års kötid och står inte som etta någonstans.

Det enda som egentligen har hänt är ett överutbud. Bostadsutvecklarna minskar på produktionstakten och när överutbudet är sålt så blir det samma vanliga hets.

Dom som köpte nu under hösten är vinnarna.
Om vi tittar på dessa enrumslägenheter, som säljs för 695 000 kr, eller tvårumslägenheter för 995 000 kr, och som produceras av IKEA och Skanskas Boklok i Göteborg:
http://www.boklok.se/boletare/hitta-bostad/till-salu/projekten/sverige/Vastra-Gotalands-lan/ekeberg/

...så är det självklart att BoKlok i princip kan bygga hur många som helst av dessa, och det är det som ÄR marknaden.

Teoretiskt sett kan politiker i enstaka kommuner gå in och aktivt hindra marknaden, dvs hindra byggandet, kräva markpriser som ingen vill betala etc, men det är knappast där vi är (annat än i vissa undantagskommuner) och över tiden håller inte en sådan strategi. Allt kan också fördröjas med överklagandeprocesser, långdragna planprocesser etc, men allt sådant skjuter bara upp marknadens förlopp, det förändrar inte utgången. Och faktum är att det är just sådana marknadshinder som gjort att bubblan kunnat växa till sig. Detta förstås tillsammans med efterfrågestimulans som räntebidrag och låga räntor.

Nu är momentum i motsatt riktning, väldigt mycket folk är sysselsatta i och omkring bostadsbyggnadssektorn, och det kommer tvärtom att vara ett egenvärde att hålla dessa hundratusentals människor i jobb. Många har lärt sig detta, byggt upp sina företag kring detta. Så det kommer byggas rejält framöver, trots prisfall.

Dock kan vi alltid diskutera prisfallets hastighet.
__________________
Senast redigerad av PresidentBahama 2017-12-15 kl. 20:04.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in