Citat:
Ursprungligen postat av
AlgotR
Hej, Jag hittade detta gamla inlägg från 2006-08-07.
Problemet är att man inte transplanterar hjärnan - Det är kroppen som transplanteras. Med andra ord - Du får en ny kropp. Mitt jag sitter i hjärnan. Så om "jag" får en ny hjärna av en kines så är det kinesen som får min kropp och han fortsätter att vara kines.
Sedan är det ju en annan sak att detta är en omöjlig transplantation, men det bortser vi från!
Hej igen,
Nu hittade jag en artikel i Metro om en huvudtransplantation. Den referar till en artikel från 2015 och så ser jag att den har diskuterats här på Flashback.
Citat från Metro: Efter en 18 timmars lång operation ska forskarna ha lyckats återansluta en död persons huvud till ryggrad, nerver och blodkärl. Den långa operationen genomfördes i Kina och leddes av doktor Xiaoping Ren, skriver The Telegraph.
Men, som sagt, det verkar lite sience fiction och lite skrämmande! Så egentligen vill jag inte forstätta diskutera ämnet!