Citat:
Ursprungligen postat av
cellplast
Just det som är problemet - PM tänker i mångt och mycket rätt annorlunda än resten av befolkningen. Ingenjörer brukar känna till demo-djävulen. Samt brukar ta fram dokument med risker och möjliga åtgärder och försöka simulera så mycket som möjligt. PM däremot springer rakt fram och hoppas att kommer han ut på vatten skall vattnet ta slut och han komma upp på torr mark igen innan han sjunker.
Och det är just för att han tänker så väldigt märkligt som det blir närmast omöjligt att spekulera i tråden. Vi kan inte säga "ingen styckar efter en vanlig olycka" baserat på hur vi själva skulle tänka - allt pekar på att PM inte fungerar så. Han är villig att gå all-in även när han har dåliga odds.
Du skriver mycket visa ord här och håller med om din reflektion. När man ser
https://www.youtube.com/watch?v=85apuqUzWCo
framgår ju det du säger tydligt.
Men en annan delförklaring till beteendet kan ju faktiskt vara att han mer eller mindre medvetet (eller genom slarv och all-in) dyker med ubåten med en snedfördelad balans med journalisterna i, för att sen kunna framstå som en duktig problemlösare genom att fylla ballasttankarna i främre delen av ubåten med vatten och reportaget journalisterna gör blir också mer intressant vilket ger PM mer publicitet.
Att han till exempel visste att det skulle ta en halvtimme att fylla ballasttankarna och att fylla dessa helt med vatten i princip skulle lösa problemet (och att det inte skulle vara en överkompensering) kan ju indikera att han var medveten om hur mycket som behövdes för att stabilisera ubåten och att han kanske visste att det första dyket skulle gå med rumpan först.
Jag håller med om att det att han helt enkelt är slarvig och inte bryr sig om att han riskerar hälsan till andra genom detta är nog den mest sannolika förklaringen. Men jag kan inte låta bli att leka med tanken att han är så galet kåt efter uppmärksamhet att han faktiskt kan ha orkestrerat hela grejen (pratar om videon ovan alltså).
Hur som helst är videon ett bra exempel på hur annorlunda denna personen tycks vara och precis som du säger, gör det farligt att anta att PM skulle agera som en "normal person" om en jobbig situation uppstår.