Citat:
Ursprungligen postat av
proximac
Dråp är vad jag konstant hävdat är den enda juridiska term för uppsåtsbrott i Danmark. Norge likadant, Sverige har två rubriceringar och Finland tre.
Jo, men du kanske själv förstår hur stolligt det är att hävda att en term "inte finns" eller att vi talar juridik. "Det finns inga mördare i Danmark" blir i så fall en sann utsaga.
Om du alltså säger dråp, kommer jag anta att du menar dråp på svenska och inget annat. Skulle du själv översätta ett dråp med uppsåt till "dråp" eller "mord" på svenska?
Citat:
Ursprungligen postat av
proximac
Nu uttalade du dig tack vare lite provokation som fick igång dig men likväl uttalade du dig såhär: Det ligger rätt mycket i linje vad jag kan tänka mig också"
Så då kan du väl sola dig i glansen av en lyckad trollning...? För övrigt har jag gett en del medhåll i tråden till sunda och förnuftiga idéer om vad som kan ha hänt. Och aldrig har jag talat om hur jurister ser det eller om den där Caroline Stenwall. Jag undrar fortfarande liksom var i h-vete dina påhopp kommer ifrån? Drömmar?
Citat:
Ursprungligen postat av
proximac
Vi kan alla anta innan dom fallit och btw har du lust att förklara varför du tror som jag, dråp och griftefrid. Jag själv hänvisade till vad som än så länge är känt i fallet som uttryck för min tro. Vad baserar du ditt "antar" på?
Som sagt, jag går inte omkring och investerar i någon specifik förklaring, utan ville resonera kring hur folk som bestämt säger att X hände tänker. Svårare än så är det inte. Snart kanske vi kan lägga till dig till listan över de som faktiskt begripit...
Det jag frågat mer specifikt är varför lustmord är en så bra slutsats att man kan "tro" på den? Jag har tidigare om och om igen tagit upp vad som är känt i fallet och vad vittnen säger, exempelvis dessa flygande verktyg. Här har vi en mekanism som uppenbart kan döda med lite otur, så det känns ju som ett ouppsåtligt dödande ligger nära till hands. I själva verket är det nog ett kontinuum av skäl. Jag kan säga vad jag
inte tror mer konkret: tredje person (hypotes med noll förklaringsvärde), planerat (förklarar heller ingenting, klumpigheten talar emot), kannibalism (eh, orka ens motivera) eller annat skoj. Mindre troligt är också en ren olycka, dvs en händelse som PM inte varit inblandad i. Ur PMs synvinkel kan, som både jag och andra tidigare påpekat, mycket väl ett dråp vara en "olycka" för honom (och inte helt utan merit). Sexuella inviter kan ha orsakat, eller kan ha funnits helt oberoende, något vi inte vet det minsta lilla om. Här har vi bara helt a priori-kunskap om "pojke och flicka i slutet utrymme" och vi vet redan att PM är en rätt ovanlig individ. Lustmord får väl anses än mer osannolikt än "bara" någon sexuell invit som kan ha lett till bråk och luststyckning är mindre troligt än defensiv sådan och för allt vi vet är kroppen styckad på ett "normalt" sätt.
Vi har alltså en hel del som kan användas för att värdera olika scenarier, men ändå kommer folk och är säkra på, tror på, argumenterar för, lite vad som helst och
handplockar då skäl och
bortser från sådant som är känt, men talar emot. Att man blir irriterad på att folk vägrar tala om
varför de tror som de tror eller anger irrelevanta skäl (någonstans någonsin får en obskyr sjukdom folk att törsta efter blod [detta är faktiskt
sant med lite modifikation], etc). Varför du går hårt på mig är dock en gåta. Jag vet inte alls hur många saker du anklagat mig för som jag inte alls känner igen mig i. Stenwall var nog märkligast, tillsammans med "rubriceringen finns inte".