Amfetamin är i sin grundform en fribas som i rumstemperatur är en flytande lösning utan färg. Dock brukar amfetamin som fribas inte förekomma bland amfetamin som används rekreationellt då ett amfetaminsalt föredras då detta är mer lätthanterligt, även i olika läkemedel används olika amfetaminsalter. Amfetaminfribasen omvandlas till ett amfetaminsalt med hjälp av olika syror, vilken sorts amfetaminsalt fribasen omvandlas till beror på vilken syra som används. Vid omvandlingen från fribas till ett amfetaminsalt binder vätejoner från syran till amfetaminets amingrupp och gör denna positivt laddad, används exempelvis saltsyra kommer den positiva laddningen göra att även kloridjoner från syran binder till amfetaminmolekylen och då detta sker fås ett amfetaminsalt, i detta fallet amfetaminhydroklorid.
Dom flesta droger som injiceras skadar i långa loppet din blodkärl. Nu är ju du inte daglig brukare, så tror inte du kommer få några problem=)
Citat:
Ursprungligen postat av
roidkingen
Det har väl inte påvisats? Jag har själv kört och missat, men det svider när man missar tjack och jag kör ju som sagt 1 gång/mån, ibland 1gång varannan mån, så bör inte vara några problem.
Lite slöseri med pulver när man kan 50mg IV istället för 200-250mg i näsan.