Citat:
Ursprungligen postat av
KlausStein
Nu har ju du enligt egen utsago inte sett dokumentären, så du är inte rätt person att uttala dig om vad som är en relevant sammanfattning och vad som inte är. Jag har däremot givit ett svar utefter vad du har frågat: vad för fakta har framkommit genom DJ:s dokumentär. Schlesien har inte givit detta i sin sammanfattning, alls, utan istället fokuserat på saker runt omkring.
Att du sedan inte tycker om min sammanfattning av vilken fakta som framkommit kan jag köpa. Men det är en helt annan sak. Jag är lite fundersam på varför, men jag vet inte om du ens själv kan svara på det.
Jag uppfattar inlägget du hänvisar till som främst en sammanställning av dina egna och kanske Dan Josefssons åsikter och slutsatser. Jag gör ändå ett försök att kommentera:
Händelseförloppet som beskrivs av polisen saknar dels stöd i den tekniska bevisningen, dels är den omöjlig.
Det så kallade mordvapnet saknar alla spår av barnen och Kevin, Kevin saknar även spår av det så kallade mordvapnet.
1-2. Teknisk bevisning. Det har påståtts att polisen ej får samla in och analysera fingeravtryck, DNA och dylikt från barn. Om detta stämmer vet jag inte, men det skulle väl förklara bristen på tekniska bevis. Att händelseförloppet är omöjligt är din åsikt eller slutsats, och det framgår inte hur du når den?
Vittnen hävdar att barnen hade alibi.
3. Ja nåt nytt vittne var det har jag för mig. Besöksfamiljen?
Det enda som pekat ut barnen som skyldiga till dådet är "erkännanden" som ej spelats in.
Förhören av barnen har varit ledande och i övrigt väldigt bristfälliga. Barnen har belönats när de sagt "rätt" saker och straffats när de sagt "fel" saker. Polisen har själva tryckt på sina egna hypoteser på barnen under förhören.
Barnen har under förhören fantiserat vilt om alla möjliga och omöjliga saker, exempelvis att mordet skedde med ett mjölkpaket och att den skyldige var en man som hette "god jul".
4-6. Bröderna förhördes väl inte helt utan orsak, utan för att de hade lämnat uppgifter till föräldrarna som kontaktade polisen? Är din och Josefssons teori att bröderna inte har sett något alls? Sen att utifrån mindre än 1% av de filmade förhören säkert dra slutsatsen att inget av relevans framkommit från förhören med bröderna tycker jag är lite djärvt.
SÅC och RS har i media ljugit om vad polisen faktiskt har kommit fram till (exempelvis att barnen har berättat för föräldrarna under morddagen och att deras kläder skulle ha varit blöta).
7. Är det bevisat att Sven Å. Christianson och Rolf Sandberg har ljugit om uppgifterna, som du påstår?
Sakkunniga har uttalat att ingen vuxen någonsin hade åtalats för detta hopkok..
8. Du hade kunnat fråga mig för 20 år sedan så hade jag kunnat säga att barn inte är straffmyndiga och att en förundersökning med minderåriga som misstänkta gärningsmän inte bedrivs på samma sätt som annars. Det handlar ju om olika saker, situationer och lagar.
Sakkunniga har uttalat att det hade varit unikt om dessa barn varit skyldiga, och att det därför inte är trovärdigt.
9. Vad skulle vara så 'unikt' med bröderna som gärningsmän, att det 'inte är trovärdigt'? Ovanliga saker händer, bara mindre ofta...