Citat:
Ursprungligen postat av
KlausStein
Det verkar ha varit en väldigt massa tjat i tråden (speciellt från en användare) om den från polisen skapade uppgiften att C skulle ha sagt till sina föräldrar att Kevin låg och flöt. Om vi en liten stund bortser från följande tre punkter:
- Ingen utanför familjen har "hört" honom säga detta
- Uppgiften växte fram efter att polisen ömsom matat familjen med information och ledande frågor, ömsom pressat fram det från både barn och föräldrar trots att de sistnämnda till och med legat inne på psyket, och
- Den enda anledningen till att polisen skapade detta vittnesmålet var för att binda R till platsen så man kunde motivera honom som huvudvittne, trotts att verkligen allt talade mot att han öht sett något
Så kommer man ändå aldrig, aldrig komma ifrån att påståendet är helt omöjligt. C
kan omöjligen ha vittnat om att K låg och flöt, för K har bevisligen aldrig legat i vattnet och flutit. Och det visste polisen om. Så om man vill tillmäta något som helst värde till detta fabricerade vittnesmål så måste man även på ett tillfredsställande sett förklara hur C kan ha sett något som aldrig har eller ens har kunnat inträffa.
Och om K aldrig låg och flöt i vattnet, varför skulle då C ha haft blöta byxor?
Jag har funderat på följande: När Kevin hittas död, går man ju rätt omgående ut med att han blivit mördad. Barnen i Dottervik hör sina föräldrar tala om händelsen och även barn emellan prata säkert om det avskyvärda som hänt. Robin som lekte mycket med Kevin hör också detta, hans föräldrar kanske frågar om han vet något. Robin börjar prata om att han sett någon döda Kevin... Alla vet ju också att mordet ska ha skett vid viken, som är en känd miljö för barnen i området.
Har han någon som helst uppfattning om vilket dag mordet ska skett? Kan inte händelsen han drar sig till minnes från början handla om en helt annan dag under sommaren?! Barnen lekte ju ofta vid flytbryggan. De äldre barmen som bråkade och puttade Kevin i vattnet kan ju komma från vilken dag som helst.
Under de första förhören kryddade han historien med "kniven i magen", för det drar hans fantasi som slutsats till hur man blir mördad. Sen därefter kör han ju vidare på att Kevin blev puttad i vattnet. Har man undersök om Kevin ramlat i vattnet tidigare den sommaren? Om han kommit hem blöt?? Det borde ju fler av de andra barnen oxå gjort under sommaren. Om man leker vid vatten och vid en flytbrygga är det väl högst sannolik att man någon av gångerna "plumsar" eller trillar i?!
Det jag frågesätter mig är om ett barn på 5 år (resp 7 år) har den sorts tidsuppfattning som behövs för att kunna lämna en redogörelse för just ett specifikt datum?
Ang Christian är det så hemskt! Man märker så tydligt att han har en större förståelse att lillebrors kompis blivit mördad. Han förstår innebörden i död på ett annat sätt än Robin. Under förhör och vallning blir det ännu mer tydligt att nån dött/blivit mördad och polisen förväntar sig att han ska berätta om vad som hänt, trots att han inget vet! Stackarn blir ju intryckt i ett hörn! Det gör så ont att se hur han sluter sig!