Citat:
Ursprungligen postat av
vedhuggare
EN rysk historiker anar snarare en kamp mellan familjerna Rockefeller och Rothschild om Ukraina. Det kan jag tro med tanke på förstörelsen av landet. Jag ska försöka snoka reda på den ryske historikern.[/url]
Strangeways, here we come...
Varför - när du för en gångs skull haft rätt - släppa det narrativ, om en draksådd av okontrollerbara högermiliser, som verkligen förklarar situationen?
Sanningen är väldigt enkel och, tvärtemot vad en del ukrainska propagandister försöker säga, allvarlig. En del av de högerkrafter som räddade Ukraina när angreppet skedde 2014 har nu vant sig vid makt, mutor och monopoltjänster. Men de har ingen utbildning, kompetens eller kunskap som kan bygga Ukrainas framtid. Därför reduceras de, speciellt om man söker en utilitaristisk lösning för Donbass-konflikten, till precis de meningslösa existenser de hade innan kriget.
Men den nya halvkriminella livsstilen smakar alldeles för bra i munnen. Därför försöker de utpressa Ukraina att göra deras maktpositioner permanenta genom kolblockaden. Samtidigt som de riskerar uppvärmningen för samhällets svagaste grupper, industriproduktion, tillväxt och möjligheten till precis den kompromisslösning som behövs för att rädda Ukraina.