Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Om hon har fått skyddad id efter rättegången. Den som står åtalad må väl få veta vem som lägger honom vad till last. Hen behöver inte veta exakt alla detaljer om denne, men måste rimligtvis kunna ställa frågor som är relevanta för försvaret, om än inte frågor kanske måste ställas direkt och personligen.
GM i det här fallet vet det mesta (namn & adress mm) om BO och hennes familj. Det framgår av FUP.
Eftersom det finns skäl att tro (enl mig) att GM är en mycket farlig person är det rimligt att de omlokaliseras och skyddas allihop.
När det gäller BO är jag osäker efter hennes publika agerande men accepterar forumets regel (hur den nu ska tolkas i hennes fall), nu när jag känner till denna. Hon är en publik person i dag, kanske en "kändis" i vissa kretsar, kanske dotter eller syster till en kändis eller högt uppsatt person, kanske inget av detta.
Det finns ett flertal konstigheter i detta fall, bla att polisen omedelbart agerade vid anmälan om hennes försvinnande, det är inte det normala förfarandet, om det inte är ett barn som försvunnit. Finns inget i FUP som förklarar varför. Det är märkligt att man inte fick se henne komma in och hälsa på övriga i Skavlan som alltid annars mm mm.
Hon är kriminell, horat i USA där det är olagligt. Skatt har hon förmodligen inte betalat i Sverige. I papperskorgen fanns fyra kondomer som ej var från GM. Denne betalade fett för hennes tjänster. Hon har nog tjänat mycket bra.
Jag angriper inte hennes beslut; hon är suverän vad gäller hennes eget liv, även om jag inte förstår. Alla är fria att göra sina val och hon ger ett kompetent intryck. Döm henne inte för sådant hon gjort som är lagligt. Alla har rätt att bestämma över sitt eget liv.
Hon har haft en hyresvärd, FUP ger anledning att tro att denne bort på samma adress. Hallick?
Vi får nog hur som helst höra mer av henne.