Resultat: Skumt eller inte?
Skumt
77,60%
4021 röster
Inte skumt
22,40%
1161 röster
2016-12-26, 14:02
  #76081
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Okynne
Så lite uppmärksamhet som möjligt betyder inte noll uppmärksamhet. Jag förstår inte din andra mening. Vad är det för signal du väntar dig dagar innan åklagarmyndigheten berättar vad de beslutat, och från vem då?

Om media känner att något är på gång, att Assange håller på att bli ett hett ämne igen, då vill de alla vara först ut med att ta upp honom igen. Jag tror det är möjligt att något kan dyka upp i media redan innan ett beslut fattas. Beror dock lite på hur hemlighetsfulla Åklagarna kommer att vara.
Citera
2016-12-26, 14:03
  #76082
Medlem
MoLoKs avatar
De här inne som trots den aktuella nattens kontext fortfarande hittar grund för misstankarna spelar antingen dumma eller så har de väldigt lite erfarenhet av sex.
Citera
2016-12-26, 14:20
  #76083
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Min bedömning står fast, det går inte att dra slutsatsen att något oegentligt har skett baserat på tillgänglig information.
Då sammanfattar jag tillgänglig information
1/ Ingen information tyder på att DUR2 inte har fungerat som det ska
2/ Det finns tydlig information som visar att IK ändrat betydelsen av version 1 av förhöret i version 2
3/ Det finns indikationer på att personer som ej var närvarande under förhöret har varit inblandade i formuleringarna (t.ex MG)
4/ Förhöret finns inte inspelat
5/ Ändringarna fördes in runt 6 dagar efter att förhöret utfördes
6/ Varken version ett eller version två är "godkänt" av SW (utifrån tillgänglig information, givetvis så kan ett godkännande ändå ha gjorts vid en senare tidpunkt)

Utifrån tillgänglig information så tror jag att de flesta i tråden besitter tillräcklig kompetens för att själva dra sina slutsatser.
Citera
2016-12-26, 15:15
  #76084
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Men jag har mycket arbetsliverfarenhet vad gäller olika dokumenthanteringssystem, för övrigt även kring programmering, datasäkerhet etc. Givetvis gör erfarenhet att man lättare kan göra en bedömning kring av vad som har hänt och om detta tyder på något oegentligt eller inte. Men du anser dig göra en bättre bedömning trots att du inte har några erfarenheter av systemen. Du tycks alltså förespråka att ju mindre kompetent man är, desto bättre bedömningar gör man.

Jag har inte den blekaste aning om varifrån du fått att jag skulle förespråka att bättre bedömningar görs om man är inkompetent. Tvärtom så är jag ständigt kritisk till att du aldrig använder dig av fakta i din argumentation utan bara av "tro och tyckande" som ofta t.o.m motsägs av tillgängliga fakta. T.ex så väntar vi med spänning på att du ska visa oss lagparagrafen som visar att JA bröt mot lagen då han publicerade sin version av händelserna.

Utmaning till Anonymare (off-topic map kärnämnet men viktigt för att bedömma Anonymares trovärdighet)
Citera
2016-12-26, 15:28
  #76085
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ambelain
Kan man inte egentligen säga att Assange satte sig själv i klistret - eller att han åtminstone agerade Tämligen dumdristigt och oansvarigt (med tanke på hans dåvarande situation) alltså?

Dvs Assange var akut medveten om USAs intresse för honom och han har beskrivit hur "snaran drogs åt" mer och mer, under de där ödesdigra dagarna i Sverige ...

Han Visste alltså att "de" höll ögonen på honom, och att de var beredda att "använda allt emot honom" om möjligheten till det presenterade sig.

Men vad gör då karlen ...

Han Borde ju ha legat lågt.
Men inte Julian inte.

Istället ligger han med svenska flicka.
2 st t.o.m.

Och det i sig var kanske inte så märkvärdigt, om allt i övrigt hade varit ok (vilket han ju visste att det inte var).

Och En Sak Assange ju verkligen inte skulle göra, var att Frivilligt ge USA något de skulle kunna använda mot honom.

Dvs - Assange hade samlag med en kvinna när hon Sov.

Hon var med på det, godkände det. Hon protesterade inte.
Men - det var ändå när hon sov som Assange "klev ombord."


Och ... just då så var det kanske inte det bästa Assange hade kunnat göra.
Hur tänkte han - eller inte tänkte egentligen?

Enligt hans, och kvinnornas, uppgift idkades samlag flera gånger under kvällen/natten.
Både medvetna samlag - liksom det när hon alltså sov.




Alltså - för USA (och svensk polis) måste det ha varit en Jackpot när kvinnan började berätta om nattens äventyr.
Hon t.o.m. skrev det i sms till väninna, att hon hade låtit Assange ha sex med henne fast hon "halvsov."

Märk väl att kvinnan Inte ville polisanmäla Assange. Kvinnan nekade till våldtäktsanklagelserna.
Men det var ju själva Handlingen som blev intressanta för polisen/USA - för det var ju då inom den juridiska gråzonen.
Det blev plötsligt utredningsbart - och därför ett vapen att använda Mot Assange.
Antingen som ett sätt att åtala och döma honom eller/och att skambelägga hans namn (våldtäktsanklagad).




Detta betyder att Assange klampade rejält i klaveret.
Han Borde väl ha varit mycket mera försiktig, just i den för honom så säkerhetskänsliga situationen han befann sig i då.

Om man bara hade legat med kvinnorna vars en gång, då hade inget av detta kunnat hända.
Men Assange var tvungen att bestiga henne gång på gång på gång på gång.
Typ en gång varje timme ...
T.o.m. när hon Sov.

Vad är det för fel på karlen liksom?

Du har fel rakt igenom
1/ Inget tyder på att SW sov. Varken hans ELLER hennes egna berättelser, hennes sms och vad hon sagt till vittnen. Du upprepar påståendet om att hon sov. Du har inga som helst belägg för det (såvida du inte är SW, det är jag väldigt övertygad om att du inte är)

2/ Möjligt att JA betedde sig korkat (hans kvinnosmak är långt från min) men det är ganska mycket begärt att en person ska leva hela sitt liv i celebat .... och hade han gjort det så hade han likväl kunnat bli anklagad både för "sexrelaterat" och annat. Förutom att JA själv berättat att han haft sex med AA så finns det ju inga bevis alls för att så skett dvs även om han inte skulle ha haft sex med henne så skulle sådana påståenden kunna ploppa upp.
Citera
2016-12-26, 15:32
  #76086
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ambelain
Assange har ju själv åberopat kvinnans sms, innehållande texten att hon halvsov.

Halvsov ÄR att vara vaken.
Citera
2016-12-26, 15:39
  #76087
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ambelain
Du hävdar att det är Marianne Ny som "gjort fel".
Men, det hon gör är ju inget annat än följer order.

Rätt eller fel av henne är inte så enkelt som det kan tyckas. Hon är en arbetare i ett maskineri. VAd ska hon göra liksom?
Hon kan ju inte "lägga ner" ärendet på något sätt sålänge hon är beordrad att göra som hon gör.

Ingen hade ju någonsin behandlat ett så Världsberömt fall som detta på ett så här "slarvigt" sätt.
Det hade aldrig gått helt enkelt.
Högprofilerade fall är ju otroligt känsliga politiskt - därför kan den enda godtagbara förklaringen vara att hon följer order.
Den svenska regeringen vill att hon ska göra som hon gör. Och regeringen följer order från USA.

Det är fel av henne om hon följer order. Hon får nämligen inte förlja politiska order i sin ämbetsutövning. Rättsväsendet ska vara fritt från politisk styrning. Men du hävdar att Sverige agerar som en "bananmonarki" och skurkstat? Där är vi helt överrens. Personligen tror jag att MN är väldigt svår att "ge order" att agera på ett visst sätt. Däremot så är hon av allt att dömma lätt att "spela". Dvs att indirekt styra henne.
Citera
2016-12-26, 15:48
  #76088
Medlem
Nostradumbasss avatar
Nu har det ramlat på med sov/halvsov. Gissningsvis får vi väl se samtyckesförespråkare i SVTs morgonsoffa imorgon där "sexuell integritet" ska debatteras - och sen läggs ärendet ner senare i melandagsveckan i relativ tysthet. Det känns lite som sista ansträngningen här i tråden.

EDIT:
http://www.regeringen.se/contentassets/8216d40ecc814613bccb394b4b1dfa38/ett-starkare-skydd-for-den-sexuella-integriteten-sou-2016-60.pdf

Här finns lagändringsförslag som föreslås träda i kraft 2018, där man "omdefinierar" begreppet våldtäkt genom att ta bort det, och istället införa "sexuell kränkning" och "sexuellt övergrepp" och gör andra behövliga lagändringar. Frågan är om ÅKM väljer att göra ingenting till 2018, eller om fallet läggs ner innan.

Begreppen "oaktsamt sexuellt övergrepp" och "oaktsam sexuell kränkning" nämns, och föreslås leda till fängelse i max 4 år. Vi kanske ska avskaffa mord också, och kalla det "synnerligen oaktsam blyisotopförgiftning av annan".
__________________
Senast redigerad av Nostradumbass 2016-12-26 kl. 16:39.
Citera
2016-12-26, 15:48
  #76089
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flaxan
Vad som inte framgår i ovan redogörelse för aktuella morgon är att SW var uppe före och cyklade iväg för att köpa frukost samt hann med att träffa brorsan på vägen hem.
Efter detta har hon uppenbarligen lagt sig i sängen igen och om han nu "penetrerade" henne? Hade ju hon uppenbarligen tagit av sig kläderna igen och lagt sig brevid JA i sängen.

Inte enligt JA's version. Men går man på SW's version som innebär att
1/ Handla frukost till JA
2/ Ringa till en vän
3/ SMS'a till en vän
4/ Prata med sin bror som hon träffade i affären
5/ laga frukost (gröt)
6/ Vänta på att JA äter upp
7/ Klä av sig och ha ett vaket frivilligt samlag
8/ Eventuellt somna (fast både enligt hennes egna vittnen och enligt hennes sms så halvsov hon)
Allt detta ska ha hänt mellan 08:00 och 09:00. Dessutom så borde hon vara stressad för att hinna till jobbet. Uppenbarligen så håller inte MN's historia om att hon skulle sovit i detta fallet.

JA's historia är något annorlunda. Det finns dock inget som tyder på att hon skulle ha sovit i någon av berättelserna.
Citera
2016-12-26, 15:51
  #76090
Medlem
Anonymares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av guaponi
Då sammanfattar jag tillgänglig information

Citat:
1/ Ingen information tyder på att DUR2 inte har fungerat som det ska

En hel del tyder på att det kan ha varit så att det inte fungerade som det skulle. Vi vet inte exakt vad det var som hindrade renskrivningen.

Citat:
2/ Det finns tydlig information som visar att IK ändrat betydelsen av version 1 av förhöret i version 2

Ja, som resultat av planerad renskrivning. Man vill ju inte signera ett icke renskrivet och därmed potentiellt felaktigt förhörsprotokoll.

Citat:
3/ Det finns indikationer på att personer som ej var närvarande under förhöret har varit inblandade i formuleringarna (t.ex MG)

Det finns indikationer på att hon rådgjorde med andra för att lösa uppgiften relaterad till att hon inte kunde renskriva på ordinarie sätt enligt plan utan var av olika skäl tvungen att skapa en ny version.

Citat:
4/ Förhöret finns inte inspelat

Det kan jag inte bedöma. Om du hade skrivit "förhöret är inspelat" så hade jag inte kunnat bedöma detta heller då din utsaga inte är en säker källa.

Citat:
5/ Ändringarna fördes in runt 6 dagar efter att förhöret utfördes

Ja, eftersom det fanns hinder för att uppdatera på ordinarie sätt. Sannolikt hade det tagit ännu längre tid att renskriva om man inte hade valt att efter samråd med andra skapa en ny version.

Citat:
6/ Varken version ett eller version två är "godkänt" av SW (utifrån tillgänglig information, givetvis så kan ett godkännande ändå ha gjorts vid en senare tidpunkt)
Vi vet vare sig att det är godkänt eller icke godkänt. Men givet att lång tid har gått så får vi utgå ifrån att det är godkänt. Vad godkännandet i sig säger vet jag inte, bägge versionerna lär hur som helst finnas att tillgå i Durtvå.

Summa summarum. Det råder inga tvivel om att tillgängliga fakta stöder att det inte går att på saklig grund hävda att något oegentligt skett med förhörsprotokollet. Finns polisanmälan? Finns åtal? Om något oegentligt skulle vara aktuellt så kan vi räkna med att försvaret skulle peka på detta vid ett ev. åtal dessutom.
__________________
Senast redigerad av Anonymare 2016-12-26 kl. 15:55.
Citera
2016-12-26, 15:59
  #76091
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ambelain
Fråga - hur ofta har du idkat samlag halvt omtöcknad av sömn?
Aldrig, eller hur?

Skämtar du? Frågan är om du NÅGONSIN haft sex med en verklig människa som du haft en relation med. Har du sex med en prostituerad så är det nog sällsynt att någon part är sovande. Har du sex med någon som du har en form av relation med (ny eller gammal) så är en avsevärd andel sex när ena eller båda parterna är "halvsovande". F.ö. så ger SW uttryck för besvikelse när JA inte ville ha sex efter ett långt förspel utan istället ville sova. Det tyder på att flera av de samlagen de hade under natten kan ha initierats av SW då JA var halvsovande. Han ville sova och hon ville ha sex.
Citera
2016-12-26, 16:33
  #76092
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
En hel del tyder på att det kan ha varit så att det inte fungerade som det skulle. Vi vet inte exakt vad det var som hindrade renskrivningen.
Du påstår dig kunna något om dokumenthanteringssystem. Att hon inte kunde "ändra" långt i efterhand i det som matats in tyder på viss säkerhet i systemet.


Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Ja, som resultat av planerad renskrivning. Man vill ju inte signera ett icke renskrivet och därmed potentiellt felaktigt förhörsprotokoll.

Det är en sak att rätta stavfel, smärre grammatiska fel och eventuella syftningsfel. Det var inget av detta som hände här utan vi pratar om mer genomgripande ändringar. Eftersom båda versionerna med största sannolikhet finns kvar i Dur2 så har systemet fungerat som det är tänkt. Det är välbelagt att vittnesmål ändras med tiden. Att lyssna på en "vittnes" berättelse utan att själv ha upplevt själva händelsen borde inducera en ännu större discrepans.


Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Det finns indikationer på att hon rådgjorde med andra för att lösa uppgiften relaterad till att hon inte kunde renskriva på ordinarie sätt enligt plan utan var av olika skäl tvungen att skapa en ny version.
Hon klistrade in en version som hon fick från MG. MG skickade en version och bifogade den gamla versionen. Så var fick han den versionen som inte var den gamla ifrån?


Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Ja, eftersom det fanns hinder för att uppdatera på ordinarie sätt. Sannolikt hade det tagit ännu längre tid att renskriva om man inte hade valt att efter samråd med andra skapa en ny version.
Det troliga är att "skapa en ny version" var enda möjliga alternativet. Jag är inte det minsta kritisk till att man skapar en ny version. Problemet är snarare innehållet och genom den nya versionen så är det hela väl dokumenterat i Dur2.

Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Vi vet vare sig att det är godkänt eller icke godkänt. Men givet att lång tid har gått så får vi utgå ifrån att det är godkänt. Vad godkännandet i sig säger vet jag inte, bägge versionerna lär hur som helst finnas att tillgå i Durtvå.
Förhöret kan vara godkänt men det var inte godkänt när det sattes in i HPM. Däremot så håller jag med dig om att båda versionerna lär finnas i Dur2 vilket är väldigt bra!


Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Summa summarum. Det råder inga tvivel om att tillgängliga fakta stöder att det inte går att på saklig grund hävda att något oegentligt skett med förhörsprotokollet. Finns polisanmälan? Finns åtal? Om något oegentligt skulle vara aktuellt så kan vi räkna med att försvaret skulle peka på detta vid ett ev. åtal dessutom.

Det är skillnad på hur saker borde fungera och hur det fungerar. Jag tror inte att förhören är "olagliga". Däremot så strider konceptförhör mot rekommendationer om hur förhör ska gå till, det säger sig självt att det finns en rättsosäkerhet när ett konceptförhör skrivs in långt i efterhand. Därutöver så finns det stark kritik från Europarådet och FN mot att "original-förhör" har alldeles för liten betydelse i svenska rättegångar och det ses dessutom som ett skäl till att man använder sig av alldelles för många, för långa häktningar med för mycket restriktioner.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in