Det som är förödande i kontakten just med en psykopat är om man gör något förbjudet(räcker här med bara en yttepyttesak och att man
tillfälligt går ifrån sina normala och dito moraliska värderingar), något omoraliskt med just en psykopat, då använder den psykopaten det mot en sedan. Ja, precis som Martin, och hans advokat, nu gjorde.
I störningen "Psykopati" ingår bl. a just detta att skaffa sig hållhakar på sitt utvalda offer. Psykopaten väver gärna in sitt utsedda offer, man vävs här in i ett nät man som offer för en Psykopat inte ens visste om att det handlade om något "nät".
Det är förödande och ffa är det förrädiskt att just detta
vävas in(Psykopater är
ytterligt manipulativa, ej detta att förglömma...), ngt man inte inser förrän det är för sent.
Se bara hur Martin psykopaten försökte att svartmåla Lotta inför Lottas arbetsgivare. Även här svagheter använder sig Psykopaten av, för Martin försökte även se till att Lotta skulle mista sin bostad- Martin hade inte ens en en bostad han. Den avund en Psykopat känner är som sagt gränslös och i den avunden gör psykopaten ALLT för att hans eller hennes offer skall mista precis ALLT det den har i sitt liv.
Just AVUNDEN tror jag är den största drivkraften i en Psykopats liv.
Och många är vi som har vissa hemligheter. Inga större än så alltså. Men dock hemligheter. Hur många av oss har fallit offer för våra normala hemligheter? Inte så många.
Inte så många av oss och som har fått våra hemligheter vända emot oss, vad?
Finns inga som just psykopater som utnyttjar dessa
normala hemligheter och som just en psykopat gör.
Lotta missbrukade inte, Martin däremot. Därför också som han så "rakt" "kan stå upp för dessa". Och se vem av dessa båda som faktiskt hade ett normalt liv, med då jobb och anställning och allt.
Martin är också på psykopatvis så dum att han avslöjar sig i sms: en(men då vi befinner oss i Sverige så slipper Martin pumpas på detta). Skriver t. ex till Lotta att hur präktig hon skall framstå.
Jaha, så hon var präkigt först då, men sedan inte? Vad hände sedan då??
Även det var alltså fel på denna psykopats utsedda offer att hon levde ett normalt liv?
Ja, men avunden hos psykopaten är inte att leka med.
Så dessa sms: en, men ingen som noterat det dolda dödshoten i dem? MartinPsykopat hade flera gånger
uttryckligen dödshotat Lotta, men hotade henne även dolt(och därmed också övertygat)i sina sms till henne.
Martin pratar återigen om tre låtar och som samtliga bär på ett dödsbudskap. Även här fick dödsoffret Lotta gå in och försöka blidka, säga åt Martin att han nog inte skall dö på länge än.
Lotta anade inte...
Har stora problem med Flashback fortfarande så vet inte ens om detta inlägget kommer in, men kolla sms: en här den, TROR JAG, 2 juni, Martin skriver där om låtar och Lotta bekräftar en av dessa dödslåtarna med att Martin "pratat om den låten tidigare".
Lottas "beteende" i
sms: en vittnar om en person, kvinna i detta fallet, som är ytterligt ansatt och utsatt av just en Psykopat.
Och som brukligt är så vinner alltid Psykopaten.
Psykopaten får det den vill och i detta fallet var det att Lotta skulle dö.
Det går INTE att undkomma och undslippa en Psykopat när väl råkat ut för en.
Du kan mista allt från ditt finaste porslin till dina barn till din anställning till dina gamla(!)vänner till ditt liv.
Så ÄR det bara och det ÄR också vad som utgör denna störningen.
Martin vann Lottas liv, det var DET som var vinsten i Martin PSYKOPATENS liv i just detta sammanhanget.
I störningen Psykopati ingår också detta med att alltid få sista ordet och det var det som ändade Lottas liv, hon slutade aldrig att försvara sig och att förklara sig, vilket man inte gör när man blir orättvist ansatt och som Lotta här då blev av en psykopat.
Se bara hur Martin psykopaten i sms: en ställer Lotta till svars för att ha hon ha haft en presentationsbild på Facebook. På Psykopaters logiska vis så var det fel av Lotta att så ha eftersom Martin som man kunde nå henne via den vägen.
Alltså kan alla andra män göra samma sak. Eller hur? Det var ju Lottas fel som hade en bild som Martin kunde tilltalas av och därmed också komma i kontakt med Lotta.
Detta är en psykopats logik, att vad och hur den själv än gör så är det ALLTID någons annans fel.
Så beware där ute, men det säger jag.
Och en gång drabbad av en psykopat(finns andra relationer i livet förutom dessa med kärlekskänslor inblandade) så sitter du där. Så är det. En psykopat ger sig ALDRIG.
Spelar ingen roll om nollkontakt med en sådan i 20 års tid så förr eller senare så dyker Psykopaten upp i ditt liv igen. Du kommer helt enkelt inte undan.
Psykopaten väljer mycket riktigt och det hade Martin sagt till Lotta också, att det är han som väljer(han i detta sammanhanget som väljer om förhållandet skall taga slut eller inte. Martin såg ett förhållande här med det gjorde inte Lotta).
Lotta fick en sista tid med en tvättäkta Psykopat och för detta tycker jag att samhället vittnar om hur det fungerar som.
Shame om You och Ni har blod på Era händer, Ni som sitter där vid makten och som VET och som KAN, men ändå då släpper igenom.
Lotta gav Martin psykopaten en hård match och även om hon nu dog på kuppen så dog hon iaf med värdighet och med stolthet, hon vek sig INTE för det uppenbart sjuka och störda.
Det är den enda tröst jag kan se och ge i detta.
Jag tippar på att Martin nu åker in på livstid och det för att Martin nu bevisat och även ÖVERbevisat att han ÄR just det Samhället redan sedan länge klassat honom som, d. v. s. varandes en Psykopat.
Detta handlar fortfarande inte om en kvinnofråga utan om hur just psykopater, trots då sin dokumenterade farlighet, ändå ges den samhälleliga frihet dessa ges.
Men som sagt så spelar även dessa psykopater en viktig del av vårt s. k "samhälle" och det är DÄR hela samhället gått och går fel.

Samhället leker med diagnoser hit och dit och man kan ju fråga sig varför, men eller typ hur.
_______
Och nej, Psykopater KAN inte älska.
Men här fanns t. ex både Angelica och Lotta(för psykopaten här uppfyllde sin även detta i sin satta diagnos, att anklaga och beskylla andra för just det den gör själv, i detta fallet att ha flera partner samtidigt= otrohet) för MartinPsykopaten......... Angelica följde med PsykopatMartin till vården ena dagen, Lotta den andra, två dagar senare var Lotta ihjälslagen.
Men jag antar att det är så kärlek ser ut i vårt samhälle.
OCH att det är så de flesta VILL att det skall se ut.

F. ö hoppas jag att hon Angelica kan få avprogrammeras, för hjärntvätt handlar det just om när det kommer till Psykopater, det är liksom deras signum det, att hjärntvätta sin omgivning.
Sedan en grej till, men detta med att Martin medan Lotta låg kämpandes för livet på sitt eget vardagsrumsgolv Martin bad henne att "skärpa sig".
Hittar inte nu sidan, men just dessa orden om att offret för en Psykopat skall just "Skärpa sig"....... att det är så Psykopaten anser om svaga och om offer, att dem skall "Skärpa sig".
Alltså det finns inget mänskligt över en Psykopat.
Psykopaten anser alltså att det är svagt att t. ex ligga döende efter slag mot huvudet och som förorsakar hjärndöd och psykopaten anser det också vara "svagt" om någon bryter ihop inne på Fonus inför planerandet av sitt eget barns död, för det kan också en Psykopat säga då till en förälder där inne på Fonus att "Skärp dig".
Psykopater ÄR ondska.
Så ÄR det bara.
Och många lever gott på och av denna Ondskan- det är ju för helvete också därför som dessa Psykopater tillåts gå fria!