Citat:
Ursprungligen postat av
Emma77Linn
men fungerar det så bra i verkligheten då? jag tänker så här nu att det är väl inte så lätt att bara rusa in bland allt bråte och rök, ser de ens var de ska? vad gör dom när dom kommer fram till ruinhögen, de kan ju inte gå in och kan inte fienden skjuta på dom från sidorna? Ska dom vidare framåt så kommer väl folk skjuta på dom från alla håll och kanter?
Tyvärr så är det rätt effektivt, spelar en stor roll att de som anfaller har ett tänk på att dör de blir de martyrer och kommer till himmelen. Efter en sådan explosion är det kaos och försvarande trupper kommer dels ha flertalet sårade samt vara disorienterande så anfallande personer kommer ha ett litet övertag enbart på det.
Givetvis kommer de vara under beskjutning men är oundvikligt, de kommer ha egna trupper som försöker hålla motbeskjutning till ett minimum.