Citat:
Ursprungligen postat av
Badholm
Vad är det dumma? Jag säger inte att det är okej att fuska sig in på en utbildning (det är det inte). Men att påstå att man ej kan bli en bra läkare om man inte får tillräckligt bra på HP är idiotiskt. Det finns många personer som pluggar till läkare som man fundera på hur de egentligen hamnade där. De som kommer in på läkarprogrammet genom att fuska på HP och sedan blir kirurger kommer ej vara sämre kirurger än de som blivit kirurger efter att ha kommit in på läkarprogrammet utan att fuska. Så din kommentar om att "tänk att bli opererade av en av dem" är lite orelevant till sammanhanget tycker jag.
Diskussionen bör i grunden handla vem som ska få ha rätt till att få komma in på utbildningar som t.ex. läkarprogrammet. Vi har ett antagningssystem idag som alla bör rätta sig efter, och ingen bör försöka hitta på egna idéer och sätt för att kunna fuska sig in till en utbildning, enbart för att man inte kan på ett ärligt sätt anpassa sig till antagningssystemet.
Argument som att "en fuskare kommer sannolikt bli en bättre läkare än många andra" är enbart kassa ursäkter för att försöka legitimera fuskandet. Med samma idé i argumentet kan det ju lika gärna vara så att en hp-fuskare tar en utbildningsplats från en icke-fuskare som är mer lämpad att bli läkare än fuskaren själv.
Bara för att man blir godkänd och tar sig igenom utbildningen så innebär det inte att alla examinerade läkare är lika duktiga (det gäller även kirurger). Vem som är lämpad för läkaryrket är ju individuellt.
Men det går inte att komma ifrån att sannolikheten är större för att en fuskare på högskoleprovet även tar sig friheten att fuska på läkarprogrammet, i jämförelse med icke-fuskare. Varför? Jo, för att man har en dålig mentalitet som läkarkåren gott väl kan utan. Vad säger t.ex. att en fuskare inte i framtiden får för sig att försöka lura systemet på andra sätt, genom t.ex. att ta betalt "under bordet" för att skriva ut läkemedel eller att sjukskriva någon?
Jag tippar på att antagningssystemet med fokus på högskoleprovet kommer att ändras så småningom.