Citat:
Ursprungligen postat av
Gliese581C
Min gissning är att leverantören erbjöd fuskarna önskat resultat vid nästa tillfälle då de åkte fast. Denna gång såg de naturligtvis till att lämna olika felsvar. Att så många personer skulle byta till falskleg-metoden håller jag för osannolikt. Eller "dubbelgångare som råkar vara grym på hp"-metoden för den delen.
Jag hade önskat att UHR hade bättre koll på tidigare fuskare och satte in extra försiktighetsåtgärder där dessa skulle skriva, tex en snabb titt i örat efter en öronsnäcka. Borde väl inte vara allt för integritetskränkande även om det hade kunnat bli ett problem om personen i fråga bar religiös huvudbonad.
Handlar mer om att fuskarna ifråga fått unika svar och därför har UHR inte kunnat hitta liknande svarsmönster hos andra provdeltagare. Sannolikt har UHR haft en misstanke om att dessa personer fuskat på nytt men i och med att det inte har funnits några konkreta bevis så har UHR's möjligheter att agera varit begränsade.
Vad gäller öronsnäckorna så är det mer eller mindre omöjligt att upptäcka dessa genom en titt i örat.