Citat:
Ursprungligen postat av
Anonymare
Personangrepp igen. Ska vi debattera faktamässigt istället? Tack.
Om häktningen verkställs så kan JA tvingas till förhör. Han har rätt att inte svara på frågor. Då finns det inte mer att göra på förhörsfronten så förundersökningen kan antagligen slutföras och man kan gå vidare med åtal och rättegång. Men JA har sagt sig vilja ställa upp på förhör! Du resonerar helt snurrigt när du utgår från att han skulle vägra svara, alltså att ett förhör skulle vara meningslöst och man lika gärna kan skippa detta och slutföra förundersökningen. Men dessa premisser är ju helt felaktiga givet att både åklagaren driver att man ska hålla förhör på ambassaden och JA säger sig ställa upp. Om JA officiellt sett skulle säga att han vägrar ställa upp eller att han kommer att hålla tyst om det blir ett förhör, ja då är det ju i ett helt annat läge. Obegripligt att du inte ser skillnaden och det är omöjligt att förstå hur du kan hamna så snett i dina resonemang gång på gång.
Du hittar bara på och påstår saker Som inte stämmer!!!
Nej! Det hamnar inte i ett annat läge för att Juluan Assange har påtalat att han är villig att förhöras.
Ej heller den omständighet att han besitter asyl och är på Euqvadors ambassad.
Marianne Ny MÅSTE väcka åtal innan preskriptions tiden går ut. (Om hon har bevis)
Detta har du fått dig förklarat ut av otaliga människor i tråden och de har dessutom lagt fram lagtexter som styrker deras argument.
DU beklagar dig för personangrepp. Men vad kan du förvänta dig när du försöker vända och vrida på sanningen?
Jag har nu följt dig i denna tråd och lärt mig din argumentations teknik.
Så fort du blir överbevisad nonchalerar du att bemöta och istället lägga ut mattor ut av text som berör något helt annat. För att sen återvända till det du blivit bevisad om och börja om från början!
Där av åtskilliga i detta ämne jämför dig med att "hälla vatten på en gås" tro inte att du är smart!
Nej du bara förstör denna tråd där kompetenta personer gräver efter SANNINGEN!!!
Åter till kvinnorna du påstår dig försvara och som nu är överspelat då du inte längre verkar visa dem en tanke, då du rättfärdigar de fel som Marinne By har begått och som inte hjälper dem!
Du stör bara diskussionen i denna tråd!
Kan du inte göra oss en tjänst genom att skaffa dig ett liv som inte går ut på att förstöra för andra?
För det är vad du gör nu!
Har polletten trillat ner nu?
Kan inte vara tydligare än så här!