Citat:
Ursprungligen postat av
tretre
Är osäker på om denna länk redan postas, postar den iaf "för säkerhets skull".
Är det denna fastighet det handlar om (endast 2 lägenheter)?
https://mobil.byggahus.se/arkitektur/fredagshuset-lackert-solsidan-extra-allt
Ja, precis, det är den. Bötesföreläggandet på 100 000 kr gällande svartbygge plus krav på rivning handlar alltså om betongbryggan - den fanns tydligen inte med i det ursprungliga bygglovet. Utan det är något som arkitekten lagt dit senare. Han har tydligen inte alls begripit vad
sk prickad mark innebär.
Citat:
Ursprungligen postat av
letsdoit
Då förstår man ju att han också måste bo ståndsmässigt i en James Bond-bunker med helikopterplatta och betongbadkar, åka i en snabbaccelererande bil, få disponera sin tid efter vilka hotbilder som dyker upp, ha skyddat lönekonto och hemliga överenskommelser med den statsledning som med näbbar och klor bekämpar den våldsbejakande extremismen. - Att sedan MS togs på sängen och i all hast tvingades fixa till en haltande historia kommer säkert överåklagaren att ha all förståelse för, nu när motivbilden börjar klarna och allt synes ha varit nödvändiga åtgärder vidtagna för att till varje pris värna om rikets säkerhet. Tids nog får vi veta allt om allt, men till dess får vi nöja oss med ett krypterat intyg, 6 konspirerande livvakter och ett regeringsspöke.
Citat:
Ursprungligen postat av
Winston Smith
Jag är inne på samma tankegångar. Om det är så här tycker jag att Sahlins agerande är OK:
Sedan Mona Sahlin blev nationell samordnare har hon fått en massa läskig information, sånt som inte hade en aning om tidigare. Hon blir rädd för egen del. Hon kommer ihåg den trevlige livvakten och försöker få honom anställd hos sig.
Det visar sig att han är fenomenal på att få fram information från förorterna. Hans fina bil etc är bara en fasad avsedd att skapa en bild av en sorglös playboy, i stil med Röda nejlikan som spelade rollen av en fjantig lord som bara intresserade sig för hur man skulle knyta kravatten den här veckan, medan han i själva verket var en djärv och smart räddare av massor av aristokrater.
På samma sätt är Spöket en vass kunskapare. Han fräser iväg i Audin, lämnar av den, för den är för lätt att knyta till honom via registreringsnumret, går in i en telefonkiosk - hmm, nånstans i alla fall - tar på sig sin hoodie outfit och strosar runt i Tensta och Vårby på gubbdagis, spelklubbar och moskéer, och får information av sina hemliga kontakter. Hans latinoutseende gör att han smälter in, fast det vore förstås bättre om han hade varit en MENA.
Förklaringen till att Spöket inte syns till på kontoret är alltså att hans arbetsuppgifter utförs någon annanstans och ofta nattetid.
Det här arrangemanget är en grej mellan Sahlin och Spöket och kanske någon höjdare. De har fått klart för sig att de politiska partierna är infiltrerade av islamister, och varför kan islamisterna då inte kunnat ha infiltrera bland de anställda i säkerhetsorganisationen? Ju färre som vet, desto bättre. Inte ens Bah Kuhnke får veta, på samma sätt som inte många fick veta något om IB.
I en av Stieg Larssons böcker, jag tror det var den andra, förekommer en hemlig underrättelseorganisation som skickar en man att mörda Lisbeth Salander i sjukhussängen. Den tycks vara upprättad av staten men finns inte i några register och hur den får ekonomiska medel är dunkelt.
Och det förekommer bevisligen verksamheter som är sanktionerade och finansierade av staten men inte redovisas, trots vår fina offentlighetsprincip. IB var en sådan, andra är sjukhusspionen på Sahlgrenska och Ebbe Carlssons inköp av avlyssningsutrustning. Boforsaffären kanske var en annan. Man berättar nu om att Sverige skickade pengar på hemliga vägar till ANC under apartheidtiden och jag har träffat ett lantbrukarpar som arbetade på en mjölkfarm i Tanzania som i hemlighet var ett stöd till ANC. Den administrerades av en känd biståndsorganisation men redovisades inte i verksamhetsberättelsen. SIDA fick väl en särredovisning.
Så mycket kan pågå under ytan.
Det kan också vara en en okänd mecenat som är den som sponsrar Spöket. Någon som oroas över Sveriges utveckling och som vill veta vad som händer.
Det är hursomhelst inte Sahlin som står för de extra pengarna som Spöket får. Det har hon inte råd till.
De som jobbar inom säkerhetstjänster kan vilja hålla en del saker hemliga även för säkerhetstjänsten. Var det i filmen Tinker, Tailor, Soldier, Spy eller någon annan som agenterna skaffar sig ett eget litet hemligt tillhåll, för säkerhets skull? Bostadsrätten i Saltsjöbaden är tänkt som ett sånt tillhåll.
Det är ingen slump att det ligger vid vattnet. Där kan Sahlin-Spöket-ev höjdare/ev mecenat träffa sina kontakter. De kan komma över vattnet och inte riskera att fastna på bild i några vägkameror. Även om trappan ska bort kan man väl komma upp och ner på något sätt. Det är också tänkt som tillflyktsort om Sahlin behöver evakueras. Med tanke på eventuella läckor inom säkerhetstjänsten tänker man inte följa deras planer utan åker till Spökets bostad, där han ska inreda ett safe room.
Det är ju synd om Sahlin, men hon kan förstås inte berätta om det här. Men nu när jag har gjort det förstår ni ju hur det ligger till och att Sahlin hade förklarliga skäl, och att Spöket är en hyvens kille, och att höjdaren/mecenaten bara vill oss väl, så vi bor fortfarande i det bästa landet på jorden.
Om ni tvivlar på detta så ska ni veta att jag en gång skrev på sajten Exilen att man borde göra en film om en underrättelseanställd som avlyssnade folk, och började sympatisera med de avlyssnade. Någon kommenterade att man borde kontakta ett filmbolag. Och två tre år senare kom filmen "De andras liv".
Vad ska filmen om Mona heta?
Ja, jo inte bara en helikopterplatta utan även det hemliga bergrummet under Solsidan dit ryska ubåtar kan lägga till, Det är därför det finns en så rejäl brygga där, för att dölja hålet i berget - MS och HLS administrerar ett stort nätverk för smuggling av kokain och annat trevligt ifrån Chile, och Jordens alla hörn, via ryska ubåtar hehe
Vi får inte glömma att vi måste också begripa att Disneyklubben (= ABK) är inblandade i det här med tex Joakim von Anka, Kusin Knase, Spökplumpen, Alexander Lukas, OppfinnarJocke m fl. Fantasin skenar
Citat:
Ursprungligen postat av
lillalinnea
Men Mona känner honom och han känner henne. De vet exakt var de har varandra vilket jag tror att det inte är för henne han gör detta utan för någon annan.
Mona är en ytterst välbevakad person. Och då tänker jag inte på livvakter utan media, personer, aktiviteter etc.
Att göra något i hennes omgivning kommer inte att gå obemärkt förbi.
Ja fast jag undrar om vi inte ska tänka oss ett annat spår - Helt dumma i huvudet är ju inte de här bägge, MS vet ju på ett ungefär när hon ska ljuga inför kameran och se trovärdig ut. HLS vet att det är bättre att dra iväg i Audin när reportern konfronterar honom, och inte svara på några frågor alls. För mig verkar han mest vara en fixartyp skulle jag tro. Det luktar nästan Joachim Posener/Thomas Jisander (Trustor-härvan) om det här...
Låt oss tänka oss att intygen aldrig uppdagats och alla planer gått i lås - Vad hade hänt då ? Hade HLS hyrt ut Solsidan för 100 papp i månaden eller ? Det räcker ju med att den står outhyrd i några månader för att kalkylen spricker totalt, eller hur ?
Jag tror faktiskt att det finns mycket mer pengar bakom i det här
Varför är Spöket så totalt osynlig i alla andra sammanhang ? Han hänger tydligen inte vid Stureplan något heller vad ? Ingen Billy Butt typ direkt - Eller han är kanske lyxhallick och kör omkring unga vackra "praktikanter", escortflickor till olika kunder runt om i Stockholm ?
Chile sitter på stora mineraltillgångar, tex Koppar Guld o Litium. Faktiskt så finns den största fyndigheten av Litium i Världen i Chile. Priset på Litium kommer att stiga kraftigt de närmaste åren, pga att fler och fler elbilar kommer att byggas. Tex att Chile exporterade mineraler för 4 miljarder dollar bara under 2013. Nu till funderingarna, har HLS och MS kontakter i bil- och mineral-industrin, tex Volvo, Boliden Mineral ?
Det verkar långsökt men Solsidan kan ju användas för att smörja Chilenska politiker och företagsledare med trivsamt logi och traktering ? Fast det är ju bakvänt att köpa stället om det inte ska användas för en lång tid.
Har MS och HLS några riktigt stenrika bekanta som kan vara till användning i det här tro ?
Det osar avancerad scam på något sätt men kan inte komma på hur ?
Kanske att budet på Solsidan är ett första steg i att ta över hela Solsidan, dvs köpa ut de andra så småningom, med lite kreativ övertalning ? HLS kan ju uppenbarligen en hel del knep...