[quote=bernad_law|57246598]Ser ut att vara en 100 mm K-19 sovjetisk luftvärnskanon, känd från tex Koreakriget på 50-talet. Ungefär som att skjuta med ett gevär på ett flygplan, men funkar säkert mot markmål ganska skapligt.
Mot något måste den funka på, varför släpa med den?
Vad som är mer talande är dock att IS verkligen inte tycks vara besegrade, och inte rebellerna heller. Precis som jag hela tiden misstänkt ledde inte de ryska bombningarna till någon bestående förändring, och de ryska marktrupperna har också börjat ta förluster. Detta kan bli ett långt krig för Putin.
Tror som du om det. Läser nu på twitter hela tiden om hur IS gör attacker från olika håll, dem prövar återigen mot al Ayn al- Arab. Är det inte en lögn så ska uppemot 500- 1500 ryska soldater vara omringade av IS