Citat:
Ursprungligen postat av
Tiddlywank
. Nu tror ju inte jag själv att vi kommer ha något med toppstriden att göra men om saker och ting går våran väg under en lite längre period så skulle det inte vara en större skräll än att Peking tog hem det förra säsongen.
Sådant resonemang är intressant. Större skräll? Hmmm
Ja från olika perspektiv, det är ju alltid lätt att titta i backspegeln vilken utveckling Norrköping hade men man visade sig ju få ett rätt komplett lag där många tillhörde allsvenskans bästa på sina positioner.
Frågan är kan Hammarby nå dit. Tja en faktor
Finns det spelarna som kan få en liknande utveckling, tycker det är lite för många som knappast kan nå högre i sin nivå. Visserligen finns några slumrande i form av tex Khalili men tex Persson/Haglund är ju på maxnivån mer eller mindre de blir inte AS bästa helt plötsligt. Hallberg lär väl försvinna om han skulle genomgå en metamorfos. Det behövs fler än Alex, dvs okända kort som lyckas.
Andra lag som hade kunnat tagit stegen i år som Häcken (skador har förstört) sitter ju med flera unga som hade kunnat ta kliv (Bröderna Andersson, Samuel G ; Jeremejeff,) där fattas mentaliteten men där finns ju i alla fall utvecklingspotential.
Jag tror snarare att Bajen är ett lag som blir bättre än ifjol men inte har lagsammansättningen för att plötsligt ta 10 steg upp. MFF tex har ju laget som egentligen inte handlar om att spelarna ska bli bättre utan snarare fungera som ett lag och hitta motivation i brödmatcherna. Så de kan ta steget från femte till första utan några större trollerikonster, men Hammarby upplever jag inte har spelarna som kan lyfta sig på samma sätt. Nu talar vi om guld inte att lyfta sig till tredje /fjärde plats.
Större sensation på förhand är svårt att säga, då det är media också som påverkar ett lag som Norrköping som kanske för den invigde kunde ha potential går under radarn medan Hammarby alltid tycks ha det, särskilt när det finns vissa saker som talar för det.
Jag tror att det krävs kraftiga förstärkningar i truppen för att Hammarby skulle ha chansen och om man då via publikintäkter skulle ha råd att värva starkare namn så kan man inte tala om sensation på samma sätt enligt min mening, I Norrköping lyfte ju befintlig trupp sig.
Dessutom krävs det ju att MFF fortsätter, om man nu ser segern mot IFE som tillfällig, att underprestera. Det är ju också en negativ överraskning som krävs igen.
Dvs att både ett icke tippat topplag lyfter sig och att den givna favoriten underpresterar.