Citat:
Ursprungligen postat av
nerdnerd
Nu är det så här att det faktiskt finns en massa människor, även ateister, som inte är särskilt intresserade av vetenskap öht. Och som t ex bara därför kan ha *väldigt* dålig koll på vetenskapliga förklaringar på saker och ting. Känner t ex själv en ateist som är övertygad om att Big Bang-teorin bara är en religiös dogm. (Lemaître var för all del både en briljant fysiker och en katolsk präst.)
Sorgligt, jag vet. Men är det en mentalsjukdom att vara ointresserad av naturvetenskap?? Det vill jag faktiskt se forskningsresultat på innan jag tror på.
Naturligtvis är inte okunskap och/eller ointresse för vetenskap, en mentalsjukdom.
Det jag menar som man kan likna vid en mentalsjukdom, är när man helt ogrundat håller fast vid en föreställning om verklighetens beskaffenhet (tex att Jorden är platt eller 6000 år gammal), trots att man får det bevisat för sig att denna föreställning är felaktig.
Det krävs inget stort intresse för vetenskap för att kunna förstå att dessa föreställningar är felaktiga, eller hur?
Men det behöver inte handla om mentalsjukdom, det kan också handla om indoktrinering. Har man fått det inpräntat i skallen under hela uppväxten att gud skapade Jorden för 6000 år sedan, så måste det vara ett rent helvete att kunna erkänna att detta är felaktigt. Det raserar hela ens världsbild.
Om personen som har vanföreställningarna inte kan övertygas om att de är falska genom att någon framlägger rationella belägg, är vanföreställningarna patologiska. Patologiska vanföreställningar är tecken på en psykisk störning av funktionell (psykisk) eller symtomatisk art (drogutlöst eller utlöst av en organisk sjukdom).
https://sv.wikipedia.org/wiki/Vanföreställning
(FB) Flat Earth--Jorden är platt <-- I den tråden finns det gott om personer som lider av patologiska vanföreställningar. Det spelar ingen roll vilka argument eller belägg som presenteras och som motbevisar deras föreställning - den släpps inte ändå.