Citat:
Ursprungligen postat av
hanklennart
Det måste ju vara nått fel på systemet, och det måste fixas omgående .
Fan vad irriterad jag blir på alla latgrisar som bara dräller runt och går på bidrag.
men mest irriterad blir jag på att vi bor i ett samhälle som accepterar detta beteende.
alltså akassan är ju en otrolig trygghet ifall man blir arbetslös av nån anledning , men när folk utnytjar det blir jag fan förbannad.
Undrar om det inte skulle löna sig att anställa mer folk som kontrollerade dom som går på akassa och satte lite press på dom .
Så att man inte kan ligga på sofflocket i 300 dagar utan man måste AKTIVT söka jobb inte bara ett tamt mail eller tom ljuga på rapporten om att man ha sökt jobb.
Dom vanligaste ekobrotten är skattebrott och bokföringsbrot, vet inte riktigt var detta kvalificerar sig men att anställa mer folk till ett redan korrumperat system tycker jag låter onödigt

ekobrott är ett accepterat beteende och rätt snällt i rättsväsendets hänsyn, fusk med akassedagar är som sagt mer skambelagt just av det faktum att dom som gör detta oftast ljuger om sökta jobb(och uppfattas därefter som latgrisar) etc men sanningen är att det nog är ett systemfel och inte något som kan åtgärdas med mer övervakning.
fast vad vet jag, sysselsättningen för alla byråkrater och kostnaderna för samhället i stort hade sjunkit om idén med medborgarlön på riktigt skulle implementeras, "men då skulle alla vara hemma och lata sig", nä, inte jag. Nivån på medborgarlönen skulle kunna skrivas så som att hyran blir betald och mat och vård och ingenting mer... Men som det är nu så finns det inte resurser eller jobb, oavsett om du vill ha arbetsförmedlingens hjälp eller inte.
Sen det där med folk som dräller runt på bidrag, 20.5 miljarder svenska kronor varje år går till skattesubventionerade jobb, Sverige och sveriges företag dräller på bidrag och inte specifika individer på arbetsförmedlingen.
Citat:
Ursprungligen postat av
MR-BOEG-HORA
Kul att du är så legitimerad att du inte vet skillnad mellan A-kassa och bidrag.
hehe, du hann före