Citat:
Ursprungligen postat av
Snapcount
Frågan som jag ställer mig är : Hur uppfattas detta "svek" utav "frihetskämpar" på marken.., som har haft motivationen att få bort Assad, helst idag !
Känns ju lite som USA bestämmer över "endels" huvuden...
Ärligt talat tror Usa bryr sig föga om rebellerna på marken utan ser i ställe hur dom kan tjäna på det hela, För när fan har INTE dom bestämt över folks huvuden förut?
Enda problemet för Usa i detta kan ju vara motvilligheten från Turkiet, Saudiarabien och Qatar att acceptera Al-Assad om än tillfälligt. Sätter dom sig på tvären helt är Syrien ett förlorat land för många generationer att komma.
Önskar själv kriget där kan sluta nån gång. För många människor har redan dött och lidandet blir inte mindre ju längre tiden går. Men det struntar väl alla proxy parter som har slängt in hatten i leken. Så länge dom vinner kan hela befolkningen bli utrotade. Dom bryr ju sig föga för dom tjänar ju på konflikten.
imperialistiskt kapitalism i ett nötskal.