Citat:
Ursprungligen postat av
grabb1948
Intressant. Kan lägenheter i ett nybyggt hyreshus efter omvandling bli billigare än motsvarande som är BR från början? Är det fortfarande 2/3 majoritet som krävs för omvandling?
Idag gäller troligen presumtionshyra på nybygget. Den är då lite högre än bruksvärdeshyra. 15 år efter färdigställandet upphör presumtionshyran, och bruksvärdesprincipen gäller. Då kommer avkastningen för Fastighetsbolaget troligen åka ned till 0 eller iaf bli lågt. Då kan det vara en bättre ide att sälja fastigheten och bygga en ny där dom kan få ut presumtionshyra.
(Detta gäller naturligtvis om hyresregleringen fortfarande gäller).
Vid bruksvärdeshyra så avkastar fastigheten inte så mycket, och priset på fastigheten är därmed ganska lågt. En BRF som köper fastigheten tar då fastigheten ur prisregleringen, och fastigheten kan avkasta mer och blir dyrare. När BR-"ägaren" säljer sin andel så är dennes andel då pris-satt på en fri(are) marknad. (Men när de köper fastigheten är den prissatt på en reglerad marknad).
Därav att det är intressant att bilda BRF och köpa ett hyreshus. De som gör det kasserar in värdestegringen på fastigheten när den flyttas från en pris-reglerad marknad till marknadspris.
Den dag man tar bort den vansinniga hyresregleringen kommer det inte finnas kvar så starka motiv att för ombildningar. Då kan vi få en fungerande hyresmarknad i stället.