Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Där man diskuterar en massa om att:
Hjälmen måste ha..
Hon måste ha först öppnat...
Hon kan inte...
Skulle det visa sig att det är samma nyckel, samma startlås (som till sadel) så är det inte så komplicerat det som sker (dvs att nyckeln satt i när den återfanns).
Samma nyckel lär det vara till båda låsen. Men som sagt, det är två lås. För mig löser det ändå inga frågor eftersom det är sällan man utnyttjar utrymmet under sadeln bl a pga att dess utformning ofta passar ganska illa utom just för en hjälm. Själv har jag regnkläderna liggandes där, mkt mer får inte plats.
Vad nu Linda hade för bagage i påsen vet jag inte heller men vore det bara fråga om plånbok och hårborste eller annat smått, packar man ju undan det på en gång, vanligtvis innanför ytterjackan i höjd med mage/midja.
Bytte hon kläder eller pälsade på sig mer kläder utanpå de som hon redan hade? Kanske hade hon fått ta med sig överblivet fikabröd hem till familjen?
Oavsett vilket, bara huvudlösa kör med påse på styret. Bara för att understryka för de som fortfarande inbillar sig att hon ämnade åka x antal mil i blåsväder med påse på styret. Bagage oftast i toppbox, finns inte det så vid fötter/ben eller under sadel om man har möjlighet att stuva in det där. Eller så faller det på ren lättja, det är enklast och snabbast att placera bagage framför sig vid fötter och det är relativt skyddat från vind.
En annan sak, någon/några har menat att en mopedhjälm inte är så mkt att slå med och att det i synnerhet är svårt att slå sönder en mobiltelefon med.
Definiera isåfall "mopedhjälm"?
Vi lever inte på 70-talet med vanligt förekommande jet-hjälmar nu, utan det är i så gott som samtliga fall (förutom hd-knuttar, wannabe-knuttar och ålderdoms-knuttar) fråga om mc-hjälmar dvs integralhjälmar.
De är tyngre och skyddar bättre men kan med fördel användas som slägga om man vill åsamka någon eller något skada.
M a o kan somliga lägga ner tjattret om att en Iphone är en överlevare. Det krävs inte så väldigt mkt för att div lödningar i en telefon drabbas av sprickbildning. Nämner detta eftersom jag tidigare idag skänkte nytt liv till en telefon som råkat ut för "fall-våld" vilket normalt sett är mindre våld än vad man kan utdela med en integralhjälm. Om man nu inte tappar sin telefon från Eiffel-tornet eller under en segelflygstur förstås men det är kraftigt off-topic.