Citat:
Ursprungligen postat av
IggaN
r Mirtazapin Krka och Remeron samma medicin?
Det r s att min mamma lider av grov depression och ftt utskriven Mirtazapin Krka (15mg) och Lergigan (25mg) av sin lkare och hon har nu anvnt Mirtazapin Krka regelbundet nu i 5-6 veckor och Lergigan inte lika ofta (d hon bara fick 30 tabletter utskrivna). Hon har blivit mer social (tar kontakt med fler vnner och pratar oftare med vnnerna) men vi knner ocks att hon knner mindre medlidande och har blivit mer sjlvisk. Hon hakar upp sig p de mest absurda sakerna och anvnder det mot min pappa (hon gjorde detta ven innan medcineringen) och knner ett enormt hat mot honom ven om han absolut inte har gjort ngot fel. Hon visar ett snt enormt hat mot honom att hon absolut inte kan kolla p honom och sger de mest absurda sakerna till honom. Jag vet inte om det enbart r medicineringens fel utan kanske tankebanor hon ftt efter att varit utan medicinering s lnge att knslorna bara frstrks nu efter behandlingen. Hon har haft samma dumma tankar mot min pappa ven innan medicineringen men aldrig visat ett snt hat som hon gr nu efter medicineringen. Vi tycker ven att hon knner mindre medknsla verlag nu efter medicineringen ven mot oss barnen men visar ingen aggression eller liknande mot oss (vilket hon aldrig gjort innan heller). Hon brukade visa mycket medknsla innan men tycks ha frsvunnit nstan helt efter behandlingen.
Hennes humr kanske har blivit bttre med att hon orkar mer ta kontakt med mnniskor oftare igen men hennes negativa tankar har skapat mycket mer aggressivitet (till den graden att min pappa kan inte bo i hemmet med henne).
Vi har kontaktat vrdcentralen och ska f svar av hennes doktor ifall hon ska byta/hja medicin/dosering.
Undrar ven om Remeron och Mirtazapin Krka samma medicin? Fr det r s att min mamma fr ngot r sen intog dagligen Remeron (vet inte vilken dos) och hon mdde skitbra, var nstan likadan som innan hon fick depressionen och tyvrr slutade med medicinen p grund av att hon tyckte hon mdde tillrckligt bra (bra av medicinen ja, men svrt att bevisa till henne p den tiden) att hon inte behver medicin. Och nu anvnder hon Mirtazapin Krka (15mg) och vi tycker inte att det alls r samma effekt. Vad kan detta bero p? Tycker ni att hon ska fortstta med medicinen ett tag till fr att det har funkat innan med Remeron? Eller r 5-6 veckor tillrckligt fr att se om det passar henne?
Hon tvrvgrar att g och snacka med en psykolog s den mjligheten har vi inte.
Har ni ngra tips p vad jag ska frska hjlpa min mamma med? Vi vntar fortfarande svar frn doktorn angende om hon ska byta/ka medicinen.
Hjlp uppskattas enormt mycket! Och det menar jag verkligen med tanke p familjesituationen just nu.
Edit: Vill ocks bertta att hon ibland tar tv tabletter nr hon tycker att hon inte kan somna.
Nu r det ngra dagar efter jag skrev detta inlgg.
Min mammas situation har inte frbttrats utan frmodligen frvrrats, med att hon har blivit mer konfliktskande och har tappat nstan helt och hllet medlidande fr ngon annan. Hon kan inte knna ngra knslor fr mig (hennes son) och hennes dotter. Och fr att inte prata om min pappa som hon attackerar dagligen med sjuka anklagelser som absolut inte stmmer och knner ett enormt hat (som hon kunde visa ngon gng innan medicineringen ocks men aldrig i denna utstrckningen men det kanske kan ocks bero p att en grej hnde som inte har med medicineringen att gra men som frstrkte hennes koncentration p dessa anklagelser. Jag brjar bli orolig att efter nstan 10 rs grov depression och under den tiden nstan ingen behandling/intag av medicin har frvrrat henne grovt nu att hon kanske brjar hallucinera/inbilla sig saker som inte har ngon logisk grund bakom sig nnu mer n innan.
Dessa anklagelser som hon har, har hon haft innan hon brja nu med dessa 5,5 veckors Mirtazapin (15mg dag) och Lergigan (25mg 1-3 tabletter vid behov, har gett henne nu nstan varje dag d hon bara oroar sig och sker konflikter) men nu brjar hennes konfliktskande och grubblande ver detta ta ver hennes liv och hon kan inte knna fr ngot annat. Jag har ringt till vrdcentralen och bett dem om akut hjlp nu i mndags, och de terkom med att skicka en kallelse idag dr hon har tid om tv veckor (nstan tre veckor om man rknar frn nr jag ringde!!! nr jag bad om att f hjlp s snabbt som mjligt).
De som nu verkligen har frvrrats r hennes konfliktskande och saknad av empati helt och hllet. Som Anonyma-Klubben berttat till mig innan att 15mg Mirtazapin r alldeles fr lg dos fr att ha en antidepressiv effekt men har en lugnande istllet. Hon kan nd inte somna efter att hon tar 15mg Mirtazapin och hon brkar ven mnga timmar efter intaget. Kanske beror det p att Lergiganet slutar verka efter ngra timmar efter intag eller r det det den lga Mirtazapin-dosen som gr att hon blir extra konfliktskande p kvllarna/ntterna (iofs har kvllar/ntter varit vrst, ven innan medicineringen).
Mina frgor r, br jag undvika ge henne Lergigan helt och hllet fr hon r blir s konfliktskande och frlorar sin empati eller kan det vara Mirtazapinet som r boven i dramat? Jag lste innan ett inlgg av Anonyma-Klubben dr han har skrivit att kombo Mirtazapin och Lergigan br man undvika, s kanske borde jag skita i Lergiganet helt och hllet? Eller kanske skita i bda medicinerna tills min mamma besker lkaren p vrdcentralen om tv veckor, fr att det r alldeles fr pfrestande fr vr familj att behrska denna period? Borde man kanske ska hjlp hos psykiatriska avdelningen hos MAS sjukhus hr i Malm istllet fr den lokala vrdcentralen? Lter det kanske som att hon brjar f ngon annan sjukdom som kanske schizofreni eller psykos ocks nu?
Oerhrt tacksam fr svar!!!